Usuwanie etykiet z opakowań wykonanych z twardego polietylenu (HDPE) stanowi wyzwanie w procesach odzyskiwania niezanieczyszczonego surowca. Firma Avery Dennison udowodniła jednak, że całkowite oddzielenie dostarczanych przez nią materiałów etykietowych od opakowań z HDPE jest jak najbardziej możliwe.
Firma Avery Dennison, we współpracy z The National Test Center Circular Plastics (NTCP), przeprowadziła półprzemysłowe badania w celu oceny usuwalności etykiet i jakości recyklatu uzyskanego podczas procesu przetwarzania sztywnego HDPE. Wyniki testów pokazały, że:
– standardowe etykiety samoprzylepne Avery Dennison do zastosowań FMCG są w pełni usuwalne z opakowań z HDPE podczas procesu recyklingu, nawet w warunkach mycia na zimno – w efekcie otrzymywany jest czysty HDPE w postaci płatków;
– kluczowym czynnikiem umożliwiającym usunięcie etykiety okazało się tarcie, a nie temperatura – standardowe etykiety samoprzylepne odkleiły się prawie całkowicie na początkowych etapach procesu recyklingu przemysłowego (rozdrabnianie na sucho i granulacja na mokro).
Okazuje się, że obecne wymagania dotyczące klejów do etykiet, które można zmyć w wysokich lub niskich temperaturach, będą miały niewielki wpływ na usuwanie etykiet w procesach recyklingu i wymagają aktualizacji. Ponadto marki z sektora FMCG nie muszą szukać oddzielnych rozwiązań etykietowych, które umożliwiają recykling opakowania, ponieważ standardowe rozwiązania Avery Dennison w zakresie etykiet samoprzylepnych spełnią z powodzeniem ich oczekiwania.
W lipcu br. RecyClass opublikował nową wersję wytycznych dotyczących projektowania na potrzeby recyklingu (DfR) dla wszystkich rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych. Zalecenia te odzwierciedlają znaczącą zmianę w wymaganiach dotyczących klejów stosowanych do etykiet nanoszonych w szczególności na pojemniki
i tuby z HDPE. Dotychczas kleje stosowane do umieszczania etykiet na opakowaniach z HDPE miały być rozpuszczalne w wodzie lub usuwalne za pomocą wody w temperaturze poniżej 40°C. Zmodyfikowane wytyczne, stanowiące, że kleje muszą być usuwalne w procesie recyklingu, uwzględniają wszystkie etapy procesu recyklingu HDPE, w tym rozdrabnianie, mielenie i mycie.
Instytucja ta potwierdziła również, że rozwiązania etykietowe firmy Avery Dennison są w pełni zgodne z nowymi wytycznymi i wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym, co jest istotne w obliczu zmian wprowadzonych przez rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
Udowodniliśmy naukowo, że rozwiązania etykietowe Avery Dennison nie utrudniają recyklingu opakowań HDPE – mówi Rob Groen in't Wout, dyrektor ds. marketingu rozwiązań papierowych i foliowych w Avery Dennison Materials Group EMENA. – Cieszymy się, że znalazło to odzwierciedlenie w zaktualizowanych wytycznych Design for Recycling i protokołach testowych, które teraz dokładniej odzwierciedlają proces recyklingu HDPE na pełną skalę.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Avery Dennison