Przemysł tworzyw sztucznych wzywa UE do działania
1 Jan 1970 10:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sytuacji, gdy udział Europy w globalnej produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się o połowę w ciągu ostatnich 20 lat, organizacja Plastics Recyclers Europe (PRE), jako jedna z zaangażowanych stron, wzywa Unię Europejską do uregulowania importu tworzyw sztucznych – pierwotnych i wtórnych – oraz zajęcia się wysokimi kosztami energii.

Według doniesień wzrost importu zrecyklowanych tworzyw sztucznych spoza UE, niższe inwestycje w krajową produkcję i odzysk surowców, jak również brak lokalnego popytu na tworzywa sztuczne pierwotne i pochodzące z recyklingu, nadal napędzają „silną recesję” w europejskim łańcuchu wartości tworzyw sztucznych.

Zdaniem PRE udział Europy w globalnej produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się o połowę, z 28% w 2002 r. do 14% w 2022 r., a wzrost zdolności recyklingu spadł z 16% w 2021 r. do 6% w 2023 r.

Organizacja wzywa UE do uregulowania importu pierwotnych tworzyw sztucznych i recyklatów oraz zagwarantowania, że wszystkie produkty wprowadzane na unijny rynek spełniają wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Ma to wspierać konkurencyjność europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i wyrównać szanse podmiotów zarówno w UE, jak i poza nią.

PRE twierdzi dalej, że unijne przepisy powinny być egzekwowane w odniesieniu do każdego produktu i materiału znajdującego się w obrocie na rynku UE oraz że należy zająć się wysokimi kosztami energii na całym kontynencie.

Musimy pilnie zająć się obecnymi rynkowymi problemami, aby zapobiec dalszej deindustrializacji i ustanowić jednolity rynek odpadów oraz tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu - argumentuje. Aby to osiągnąć, najlepsze praktyki powinny być wdrażane we wszystkich państwach członkowskich, od produkcji i przetwarzania po zbiórkę, sortowanie i recykling, wraz z towarzyszącymi im jasnymi metodami egzekwowania prawa, tak by zapewnić postęp w osiąganiu celów legislacyjnych.

Co więcej, ustanowienie systemu zachęt na poziomie UE w celu pobudzenia dalszych inwestycji, a także jasne środki legislacyjne motywujące do stosowania rozwiązań o obiegu zamkniętym, zapewnią łańcuchowi wartości tworzyw sztucznych stabilność finansową, aby napędzać dalsze innowacje w branży i nadal przyczyniać się do łagodzenia zmian klimatu.

Plastics Europe, FEDEREC, Styrenics Circular Solutions i Stowarzyszenie Polski Recykling należą do grona interesariuszy wzywających do podjęcia „natychmiastowych wysiłków na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych i promowania odpornego, innowacyjnego i zrównoważonego europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych”.

Wzywają oni decydentów do wzmocnienia europejskiej gospodarki o obiegu zamkniętym w kadencji 2024-2029. Obawiają się, że niepowodzenie w tym zakresie zagrozi wiodącej pozycji kontynentu w produkcji i recyklingu tworzyw sztucznych, a także wdrożeniu ram prawnych dotyczących ochrony środowiska do 2030 r.

Wcześniej w bieżącym roku PRE odnotował 7% spadek stopy wzrostu zainstalowanych mocy produkcyjnych w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych (rok do roku). Powiązał go z poważnym zakłóceniom na rynku europejskim obserwowanym od 2020 r. i ostrzegł, że może on uniemożliwić osiągnięcie celów legislacyjnych przez kraje europejskie.

Później PRE obliczył wzrost zdolności recyklingu w 2023 r. i oszacował go na 6% r/r; oznacza to najniższy wzrost na kontynencie od 2017 r. Prezes Ton Emans podkreślił dodatkowo, że 1 miliard euro zainwestowany w sektor recyklingu w 2022 roku zmniejszył się o połowę, do 500 milionów euro w 2023 roku.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe