Targi Plastpol w Kielcach miejscem zdobywania nowych rynków 
16 Jan 2025 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Branża tworzyw sztucznych, mimo obecnych wyzwań, rozwija się zarówno na poziomie globalnym, jak również lokalnie, w Polsce, która jest liderem przetwórstwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Rośnie wartość rynku, zwiększane są inwestycje w innowacyjne technologie. Areną prezentacji światowych rozwiązań będą majowe targi Plastpol w Kielcach. Wydarzenie nabierające coraz bardziej międzynarodowego charakteru odegra istotną rolę w tworzeniu nowych biznesów.


Fundacja Plastics Europe Polska informuje w raporcie „Tworzywa – Fakty 2024 w pigułce”, że światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2023 wzrosła do poziomu 413,8 mln ton, z czego 374,2 mln to tworzywa z surowców nieodnawialnych, stanowiące ponad 90% całości. W pozostałej ilości 36,2 mln ton to pokonsumenckie recyklaty tworzyw (pochodzące z recyklingu mechanicznego), a dalsze 3,4 mln ton to tworzywa biopochodne (3,0 mln), pochodzące z recyklingu chemicznego (0,3 mln) oraz technologie CCU (0,1 mln). Co istotne, nakłady inwestycyjne w sektorze produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy w Europie od ponad 10 lat rosną w tempie zbliżonym do całego przetwórstwa przemysłowego. W roku 2023 nakłady na nie wyniosły 7,36 mld zł, a więc były ponad dwukrotnie wyższe niż w roku 2013 (3,28 mld zł).

Plastpol w Targach Kielce coraz bardziej międzynarodowy 

Obserwując trendy w polskiej, europejskiej i światowej branży przemysłu tworzyw sztucznych, doskonale zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorstwa dążą do rozwoju. Planują wprowadzać innowacyjne technologie, automatyzować prace i korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji, a przede wszystkim wchodzić na nowe rynki, zdobywać kontrahentów. Odpowiadając na te aspiracje, stawiamy na coraz mocniejsze umiędzynarodowienie naszych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy – mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. 29. edycja odbędzie się już w dniach 20-23 maja 2025.

Przypomnijmy, podczas edycji 2024 ofertę prezentowało 603 wystawców z 31 krajów, m.in. z Niemiec, Austrii, Łotwy, Japonii, Belgii, Czech, Chin, Danii, Francji, Indii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wszystko wskazuje na to, że lista państw, z których przyjadą do nas firmy, zdecydowanie się wydłuży. Podczas wydarzeń konferencyjnych i targowych w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie spotykaliśmy się z wieloma przedstawicielami firm z różnych stron świata. Efekty tych rozmów już przychodzą. Przedsiębiorstwa rezerwują stoiska wystawiennicze na targach Plastpol, są to także okazałe przestrzenie. Grono nowych firm jest coraz większe. Będą obecni także przedstawiciele ośrodków targowych, między innymi z Indii, które są rynkiem bardzo chłonnym w tym sektorze gospodarki – wyjaśnia Kamil Perz. Plastpol to największe branżowe wydarzenie w Europie Środkowo – Wschodniej i jedno z najważniejszych na całym kontynencie. Poszerzając ofertę o kolejne rynki, wzmacniamy jego globalne znaczenie i zasięg.     

Światowe nowości dla przetwórstwa tworzyw sztuczny w Targach Kielce

Jak podkreśla dyrektor projektu, zainteresowanie Plastpolem wśród firm w Europie i poza kontynentem jest związane także z rozpoznawalnością marki, docenianiem roli kieleckich targów w rozwoju branży. Na targach ArabPlast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich logo Plastpolu zostało zaprezentowane pośród największych targów branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy na świecie.

Obecność firm z nowych rynków wiąże się z prezentacją zróżnicowanych technologii i materiałów do produkcji. We wszystkich halach Targów Kielce pracować będą najnowsze na świecie maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak innowacyjne wtryskarki, wytłaczarki, rozdmuchiwarki, linie do recyklingu, do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Obszerna będzie oferta granulatów polietylenowych i polipropylenowych, regranulatów, a także różnorodnych barwników i dodatków do tworzyw sztucznych, także ekologicznych – podkreśla dyrektor projektu Plastpol.

Polska liderem przetwórstwa w Europie Środkowo-Wschodniej

Umiędzynarodowienie Plastpolu otworzy nowe rynki także dla krajowych firm.  Polska od wielu dziesięcioleci zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ten istotny obszar dla polskiej gospodarki jest lokowany na czołowych miejscach pośród sektorów przetwórstwa przemysłowego (mając na uwadze wytwarzaną wartość dodaną brutto) i zatrudniający ponad 200 tysięcy osób.

Jacek Szczerba, ekspert branży tworzyw sztucznych, podkreśla, że ważne jest, by w czasie trudnego otoczenia rynkowego polskie firmy umiały sobie odpowiednio radzić oraz należycie reagować, a także być odpowiednio przygotowane na wszelkiego rodzaju fluktuacje rynkowe. Jestem przekonany, że otoczenie mikro- i makroekonomiczne będzie stopniowo się poprawiać, ale tempo poprawy będzie raczej średnio umiarkowane. Dlatego też należy pamiętać, że lepsze perspektywy dla rynku krajowego mogą wyłonić się z bieżących odczytów koniunktury w branżach będących głównymi odbiorcami wyrobów z tworzyw sztucznych. Należy sobie życzyć, by pozytywnie wypłynęły one na automatyzację, robotyzację i dalszy wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz implementację najnowszych technologii, w tym rozwiązań energooszczędnych i niskoemisyjnych oraz instalacje odzysku ciepła – dodaje Jacek Szczerba.

W kierunku zrównoważonego rozwoju

Polskie firmy – jednoznacznie przekonane, że tworzywa sztuczne stanowią materiał zapewniający zrównoważoną przyszłość i rozwój, dla których kluczowymi wyznacznikami są takie obszary jak ecodesign, ekoprojektowanie, zielone technologie czy też zielona energia – z całą pewnością wyznaczają europejski kurs rozwoju całej branży. Potwierdzeniem tego stanu jest widoczne zainteresowanie polskich producentów i przetwórców tworzyw sztucznych w tym obszarze, mające na celu rozszerzanie portfolio produktowego w kierunku wyznaczanym przez wyzwania klimatyczne i gospodarkę̨ obiegu zamkniętego.

Rozważając te kwestie, tym bardziej warto wziąć udział w targach Plastpol i korzystać z potencjału międzynarodowości tego wydarzenia. W dniach 20-23 maja 2025 zapraszamy do Targów Kielce – podkreśla dyrektor projektu Kamil Perz.

Opracowano na podstawie informacji firmy Targi Kielce