RecyClass aktualizuje protokoły i wytyczne dotyczące recyklingu
30 Jan 2025 08:03

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po 18 kampaniach testowych zleconych w 2024 r. firma RecyClass wzmocniła swoje protokoły oceny zdolności do recyklingu i wytyczne dotyczące projektowania pod kątem recyklingu, aby uwzględnić wpływ różnych cech opakowań na strumienie odzysku tworzyw sztucznych.

Cele legislacyjne stawiają wysoko poprzeczkę w całym łańcuchu wartości. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, kluczowe znaczenie ma wdrożenie standardów, które zwiększają możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. RecyClass stoi na czele tej transformacji, stale dostarczając branży najbardziej aktualne zalecenia dotyczące promowania obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych - stwierdził Paolo Glerean, prezes RecyClass.

Badania koncentrowały się na kampaniach sortowania odpadów, bowiem niewłaściwe zachowania w procesie sortowania opakowań stanowią poważny problem. W szczególności zajęto się opakowaniami małogabarytowymi, sztywnymi opakowaniami zwijanymi i wpływem uszlachetnień na recykling opakowań.

Przeprowadzono testy opakowań z polistyrenu w celu zbadania wpływu grubości ścianek doniczek w procesie recyklingu. Aktualizacje wytycznych dotyczących opakowań giętkich obejmują zmiany w sekcji dotyczącej kleju do laminowania oraz włączenie PVOH – jako kompatybilnego w ograniczonym stopniu – do strumieni recyklingu polietylenu w formie kolorowego giętkiego PE. Dodatkowo, w przypadku opakowań sztywnych, EVA jest obecnie uznawana za w pełni kompatybilną z recyklingiem HDPE, a zalecenie dotyczące linerów z pianki poliolefinowej zostało rozszerzone na strumień PP.

 Wszystkie testy zostały przeprowadzone przez niezależne ośrodki badawcze zgodnie ze znormalizowanymi metodami opisanymi w protokołach oceny Recycllass Recyclability Evaluation Protocols. Ponadto RecyClass współpracował z innymi organizacjami w celu zwiększenia wglądu w specyficzne cechy opakowań. Na przykład badania nad czynnikami wpływającymi na opakowania kosmetyczne z HDPE i PP zostały przeprowadzone we współpracy z SPICE, co doprowadziło do klasyfikacji termoplastycznych elastomerów polistyrenowych (TPS) w wytycznych dla strumieni HDPE i PP.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich solidność i wiarygodność, w tym roku protokoły zostały zrecenzowane przez panel naukowców, wśród których znaleźli się prof. Luciano Di Maio (Università di Salerno), dr E.U. Ulphard Thoden van Velzen (University of Wageningen - Holandia) i prof. Michael P. Shaver (The University of Manchester).

Opracowano na podstawie informacji firmy RecyClass