AIMPLAS wyprodukuje opakowania z fusów po kawie
1 Jan 1970 14:36

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Instytut Technologiczny Tworzyw Sztucznych AIMPLAS stworzył plastikową folię ze zużytych fusów po kawie i zamierza wykorzystać ją do produkcji opakowań giętkich, realizując cel przetwarzania miejskich bioodpadów na masową skalę.

Do stworzenia innowacyjnej folii AIMPLAS wykorzystał kwasy PHA, które pozyskał z kawiarnianych fusów po kawie odbieranych i poddawanych recyklingowi przez firmę bio-bean. Kwasy PHA zostały następnie przetworzone i wytłoczone w formę giętkiego materiału.

Przedsięwzięcie wpisuje się w projekt WaysTUP!, który jest finansowany przez program H2020 i ma na celu informowanie lokalnych społeczności o wartości miejskich bioodpadów jako wartościowych surowców oraz tworzenie nowych łańcuchów wartości w celu ich wykorzystania na skalę przemysłową. W ramach projektu przetworzono również odpady z ryb, mięsa i oleju kuchennego na nowe bioprodukty, w tym bioetanol, biorozpuszczalniki, dodatki do żywności albo przyprawy.

WaysTUP! to jasny przykład na to, jak ważną rolę bioodpady mogą odgrywać w przechodzeniu na gospodarkę obiegu zamkniętego dzięki (…) wykorzystaniu ich potencjału jako źródła wartościowych surowców wtórnych – mówi Nuria López, główna badaczka Projektu WaysTUP! W AIMPLAST. W naszym przypadku przetwarzamy fusy po kawie w plastikową folię opakowaniową. W międzyczasie inni partnerzy projektu, tacy jak SAV - Agricultores de la Vega de Valencia, służą jako partnerzy koordynujący projekt, odpowiadając za odzysk odpadów w celu produkcji dodatków do żywności, paszy i olejów przeznaczonych dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego.

W projekt zaangażowane są również inne organizacje, w tym Universidad de Alicante, Nafigate Corporation, Biosense Institute oraz Fundación CIRCE Centro de Investigación de Recursos y Consumos Energéticos; w sumie uczestniczy w nim 26 centrów badawczych, władze lokalne, firmy oraz sieci miejskie, z których każda dokłada własną cegiełkę do jego powodzenia.

Opracowano na podstawie informacji serwisu PackagingEurope