Firma Antalis Packaging poinformowała o przetestowaniu i przeprojektowaniu wysyłkowych pudełek kartonowych, dzięki którym była w stanie zredukować zużycie materiałów opakowaniowych o 33% i przy okazji ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 21 ton w skali roku.
Dotychczas kartony przeznaczone dla klientów były wykonywane z pięciowarstwowej tektury falistej B/S, która, choć wytrzymała, przyczyniała się do zużycia 61 ton materiału rocznie. Technolodzy opakowań z Antalis Smart Packaging Centre (SPC), próbując zminimalizować zużycie tektury falistej w kartonach wysyłkowych bez uszczerbku dla wydajności, przeprowadzili testy w celu ustalenia potencjału wykorzystania i składu materiałowego kartonów.
Dzięki nim zdołali opracować parametry pudeł wykonanych z jednowarstwowej tektury z fali C, które pozwalają osiągnąć nie gorsze efekty przy zużyciu mniejszej ilości tektury na pudełko, co zostało potwierdzone po dalszych testach. Po wprowadzeniu na rynek nowe kartony zwiększyły również wydajność palet, bowiem liczba kartonów mieszczących się na palecie wzrosła ze 140 do 180.
John Garner, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, innowacji i projektowania w firmie Antalis, skomentował: Teoretycznie wiedzieliśmy, że jednowarstwowy karton o wyższej fali powinien dorównać wydajnością, ale nie mogliśmy być pewni, dopóki nie przeprowadziliśmy testów. Wyniki pokazują, jak dzięki inteligentnej inżynierii można znacznie ulepszyć zrównoważony rozwój. Co więcej, zrobiliśmy to szybko: cały proces od przyjęcia projektu do dostarczenia pierwszej partii nowych kartonów zajął mniej niż dwa miesiące.
Opracowano na podstawie informacji firmy Antalis