API a kwestie ochrony środowiska
1 Jan 1970 13:10

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W swoich działaniach firma API Foilmakers coraz większy nacisk kładzie na aspekty związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Ich „mapę drogową” na co dzień wytycza powołany w tym celu w ramach struktur firmy The Green Team, a o postępie w tym obszarze klienci i partnerzy biznesowi mogą dowiadywać się na bieżąco m.in. z wpisów na portalu LinkedIn czy z uruchomionego niedawno comiesięcznego newslettera. W jego najnowszej, majowej edycji firma zwraca uwagę na kwestie odzyskiwalności i biodegradowalności, tj. możliwości pełnego przetworzenia wytwarzanych przez nią folii dekoracyjnych do opakowań kartonowych, potwierdzonej certyfikacją ze strony PIRA i FSEA.

Kwestie eko są coraz częściej podnoszone w naszych rozmowach z właścicielami marek, którzy decydują się na zastosowanie naszych folii w swoich wyrobach (np. opakowaniach czy etykietach), jak też z drukarniami i przetwórcami realizującymi taką produkcję. Zapotrzebowanie na zrównoważone materiały i technologie to efekt z jednej strony zmieniających się, coraz bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie, z drugiej – rosnących oczekiwań konsumentów względem szerszej dostępności produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Wiele firm dopiero teraz wdraża różnego rodzaju „dobre praktyki” i stara się odpowiadać na ten globalny mega trend. Jako producent folii wykonanych z tworzyw sztucznych API Foilmakers podjęła już wiele lat temu konkretne działania. Do najważniejszych należały modyfikacje w procesie produkowania folii i stosowanych w nich surowców, co pozwoliło na ich odzyskiwalność i biodegradowalność – np. w kontekście opakowań kartonowych nimi pokrytych. Już w 2016 roku zostały one poddane stosownym testom, uzyskując certyfikat PIRA i FSEA poświadczający ich przyjazność dla środowiska. Jest on wciąż aktualny, a nasza firma stale podejmuje kolejne inicjatywy i działania zmierzające do zredukowania śladu węglowego w kontekście naszych działań i produktów oraz zwiększenia proekologiczności całego oferowanego przez nią asortymentu – mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska – lokalnego oddziału API Foilmakers obsługującego Polskę i wybrane kraje ościenne.

Jak wynika z przywołanego przez firmę badania („Repulpability of Foil-Decorated Paper”), testom poddano w nim opakowania kartonowe pokryte foliami API Foilmakers do hot- oraz cold-stampingu. Ich wyniki pokazały, że w obu przypadkach aplikowana na podłoże, bardzo cienka folia może zostać skutecznie usunięta, co finalnie umożliwia wykorzystanie odyzskanego i przetworzonego kartonu np. do produkcji proekologicznego papieru. Jak zatem widać, mamy swój udział w uproszczeniu i usprawnieniu procesów produkcji podłoży pochodzących z odzysku – kontynuuje Katarzyna Kozińska. To bardzo ważny aspekt zastosowania naszych folii w kontekście np. uszlachetnianych nimi opakowań spożywczych, a z pytaniami na ten temat spotykamy się coraz częściej. Dlatego tak ważne jest przypomnienie wspomnianej certyfikacji PIRA i FSEA. Nasza firma jest coraz bardziej zaangażowana we wszelkiego rodzaju inicjatywy środowiskowe i z pewnością nie powiedzieliśmy tu jeszcze ostatniego słowa .

The Green Team: z myślą o lepszej przyszłości

Aby podkreślić swoje zaangażowanie w szeroko rozumiane, proekologiczne działania, firma API Foilmakers powołała do życia dedykowany zespół jej pracowników – The Green Team. Jego zadaniem jest tworzenie swego rodzaju „mapy drogowej” i wskazywanie działań środowiskowych, jakie powinny być podjęte w ramach organizacji i całego łańcucha dostaw, w jaki zaangażowana jest firma API Foilmakers. Kluczowe obszary, jakimi zajmuje się The Green Team to: zwiększanie efektywności łańcucha dostaw (m.in. poprzez jego możliwe skracanie i ograniczanie do kontynentu europejskiego – w kontekście pozyskiwania surowców i zasobów niezbędnych do produkcji); usprawnienia w procesach wytwórczych (m.in. w kontekście redukcji zużywanych surowców np. gazu, energooszczędności czy obniżenia emisji dwutlenku węgla); optymalizacji procesów (m.in. wdrożenia programu poprawy jakości czy audytów w zakresie gospodarki odpadami); współpracy z klientami i partnerami biznesowymi oraz działań badawczo-rozwojowych.

Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne zarówno dla nas jako producenta folii, jak też dla odbiorców naszych rozwiązań – mówi Katarzyna Kozińska. Staramy się zatem je coraz częściej artykułować również w przestrzeni publicznej. Stąd publikacje na portalu LikedIn czy w newsletterze, także nawiązujące do podejmowanych przed laty działań, a także promowanie naszej aktywności w sferze „eko” podczas różnych wydarzeń branżowych. Zapraszamy do spotkań, rozmów i do współpracy z API Folie Polska.

Opracowano na podstawie informacji firmy API Folie Polska

Fot: API Foilmakers