Ardagh Glass Packaging stawia na zrównoważoną technologię
1 Jan 1970 11:21

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ardagh Glass Packaging - Europe (AGP-Europe) zaprojektował swój najnowszy piec szklarski w Polsce, w którym zastosowano pakiet zrównoważonych technologii. A wszystko w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy efektywności energetycznej i wykorzystania zasobów.

Aby osiągnąć i utrzymać niski poziom emisji zainstalowano ceramiczny filtr świecowy i system ciągłego monitorowania. Natomiast dzięki połączeniu modułu odzysku ciepła, turbosprężarek, odzyskiwania wody i systemu chłodzenia w obiegu zamkniętym, zostanie zmniejszone zużycie gazu, energii elektrycznej i wody.

Redukcja emisji zanieczyszczeń i poprawa wpływu na środowisko jest jednym z kluczowych celów przemysłu szklarskiego. Technologia ceramicznego filtra świecowego stanowi najskuteczniejszą metodę kontrolowania cząstek stałych i kwaśnych gazów, a także jest bardzo skuteczna w redukcji tlenków siarki powstających podczas procesu produkcji szkła. Instalacja systemu ciągłego monitorowania emisji zapewnia bieżącą kontrolę i w razie potrzeby, umożliwia natychmiastowe podjęcie działań naprawczych i prewencyjnych.

Nowy piec będzie wysoce energooszczędny dzięki instalacji dużego modułu regeneracyjnego odzysku ciepła, zmniejszającego roczne zużycie gazu jak i emisji CO2. Turbo sprężarki zastąpią sprężarki śrubowe, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną do 25% przy produkcji sprężonego powietrza o niskim ciśnieniu.

Zmniejszenie zużycia wody zostanie osiągnięte dzięki nowemu systemowi obiegu zamkniętego wody do chłodzenia sprężarek i elektrod dogrzewu elektrycznego pieca. Oczekuje się, że łącznie zużycie wody zmniejszy się o 10% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami chłodniczymi. Ponadto odzyskana woda z systemów demineralizacji będzie wykorzystana w obiektach sanitarnych, co pozwoli dodatkowo zredukować do 2-3% zużycia wody w zakładzie.

Jesteśmy bardzo dumni z pracy włożonej we wdrożenie tej nowej, zrównoważonej technologii, która poprawi wpływ naszej działalności na środowisko i pomoże AGP osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju - zapewnia Jerzy Żołyniak, Dyrektor Zakładu w Wyszkowie.

Opracowano na podstawie informacji firmy Ardagh Glass Packaging