Jubileusz targów Plastpol, które odbywały się w halach Targów Kielce od 17 do 20 maja br., rozpoczął się od rekordu powierzchni. Ekspozycja zajęła 7 hal i 32 tys. m2. Stoiska zaprezentowało 772 wystawców z 32 krajów świata, w tym z Polski. Wystawę odwiedziło 18 500 specjalistów, bijąc tym samym rekord poprzedniego roku.
XX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy wciąż pozostają największą branżową wystawą w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie. Tegoroczna, jubileuszowa edycja targowa przypadła na rok organizacji popularnych targów w Niemczech. Mimo tego w Kielcach spotkała się znaczna reprezentacja firm z Polski i zagranicy, dopisali też zwiedzający.
Nie przypuszczaliśmy, że w tym roku będzie aż tylu zwiedzających. Jesteśmy bardzo zadowoleni – komentował Jan Muehsam, właściciel firmy Muehsam-Elektromech.
Plastpol to najważniejsze dla nas targi w Europie Środkowo-Wschodniej. Odwiedziło nas bardzo dużo gości, podpisaliśmy naprawdę ważne kontrakty – mówiła po zakończeniu wystawy Urszula Steiner, prezes firmy Dopak.
Już mamy zaplanowane, co będziemy prezentować za rok – podsumowywał Zenon Narojek, właściciel Wadim Plast. – Nie ma równie ważnej imprezy dla branży w Polsce.
Największą grupę wystawców zagranicznych obecnych podczas Plastpolu stanowili jak zwykle Niemcy, na drugim miejscu uplasowali się Włosi, sporo było firm z Austrii, Portugalii, Turcji. Na targach swoje osiągnięcia prezentowali m.in. przedstawiciele: Francji, Belgii, Szwecji, Danii, Holandii, Hiszpanii, Czech, Litwy, USA, Chin, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu, Indii i po raz pierwszy Meksyku. Targi Plastpol to obecnie najbardziej międzynarodowe targi w Polsce: ponad połowę wystawców stanowią firmy zagraniczne lub z zagranicznym kapitałem.
Znakiem rozpoznawczym Plastpolu były pracujące maszyny, roboty, linie produkcyjne. To ich możliwości robiły największe wrażenie na zwiedzających. Ponad 500 maszyn o wadze blisko 1000 ton zgromadzono w 7 halach Targów Kielce. Na zewnątrz stanęła kosmiczna ciężarówka niemieckiej firmy Desma, która swym futurystycznym kształtem przykuwała uwagę. Wewnątrz demonstrowano możliwości najnowszego oprogramowania wykorzystywanego w produkcji.
Jubileusz z pompą
20-letnia historia targów Plastpol przewijała się przez wszystkie cztery targowe dni. Wspominano początki wydarzenia, kiedy w 1997 roku targi wystartowały w połowie jednej hali, na powierzchni 1500 m2, z 83 wystawcami. Podczas gali Platinum Plast wręczono nie tylko nagrody za innowacyjne produkty i efektownie zaaranżowane stoiska, ale także nagrody jubileuszowe dla firm zaangażowanych w tworzenie od samego początku kieleckich targów. Otrzymali je: Jan Krzysztof Muehsam z firmy Muehsam; Zenon Narojek, właściciel firmy Wadim Plast; Urszula Steiner, prezes firmy Dopak oraz Henryk Zawistowski, twórca i organizator konferencji Plastech Info.
Statuetki jubileuszowe wręczono również firmom, które zaufały targom i są na nich obecne od wielu lat: Engel Austria GmbH, Elbi – Wrocław Sp. z o.o., FCPK Bytów, Telko Poland, Ponar, Danje Polimer, ICHEMAD, Profarb, Instytut Inżynierii
Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, Ośrodek Techniczny A. Marciniak, Polimarky, Milar, A. Schulman Polska, Grupa Azoty, Arburg, Battenfeld Polska, Demag Plastics Group, P&F Wartacz, Bagsik. Dziękowano także instytucjom i ośrodkom naukowym, związanym z organizacją targów.
Razem z targami Plastpol również kilka znanych firm świętowało własne jubileusze w Kielcach. Na stoisku Wittmann Battenfeld uroczyście obchodzono 40-lecie. Wadim Plast podejmował gości i zbierał gratulacje z okazji 35-lecia istnienia firmy. Także Sirmax obchodził podczas Plastpolu swój jubileusz 15-lecia.
Spotkania branży, rozmowy, seminarium
Z okazji okrągłego jubileuszu 16 maja, w przededniu targów Plastpol, w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się konferencja branży, zorganizowana przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Fundację Plastics Europe Polska. Po raz pierwszy odbyła się ona w Kielcach, nie w Warszawie, gdzie branża spotyka się co roku. Poruszano ważne i bieżące kwestie, obecni byli managerowie, prezesi polskich dużych firm. Mowa była o wynikach ubiegłego roku, o innowacjach, prognozach.
Nieodłączną częścią targów Plastpol jest towarzyszące im od 20 lat seminarium techniczne Plastech Info. W tym roku odbyło się ono pod hasłem: „Efektywność nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowych w branży tworzyw sztucznych”. Po raz kolejny odbyła się również konferencja PlasticsEurope Polska, prezentująca najnowsze dane branży przetwórstwa tworzyw sztucznych za rok 2015.
Targom towarzyszyło spotkanie kooperacyjne wystawców z Polski i Niemiec, organizowane wspólnie z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, Konsulatem RFN w Krakowie i Konsulem Honorowym w Kielcach. Pojawili się na nim szefowie firm, między innymi przedstawiciel firmy MAN z Monachium. Obecna była także konsul Isolde Felskau, zastępca Konsula Generalnego RFN w Krakowie. Zainteresowaniem cieszyły się konsultacje prawno-podatkowe dla firm polskich i niemieckich.
Plastpol cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Od kwietnia do 20 maja ukazało się 235 publikacji w prasie drukowanej, internecie, wyemitowano informacje w stacjach telewizyjnych. Wydarzenie odwiedziło 63 dziennikarzy, nie tylko z prasy branżowej.
Organizatorzy zapraszają na XXI targi Plastpol do Kielc w dniach 23-26 maja 2017 roku.
Opracowano na podstawie materiałów organizatorów