25 lat hubergroup Polska
1 Jan 1970 14:06

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

27 kwietnia br. we wrocławskiej Hali Stulecia hucznie świętowano jubileusz 25-lecia  firmy hubergroup Polska. W wydarzeniu udział wzięło ponad 800 (!) osób oraz takie gwiazdy polskich estrad jak Beata Kozidrak, Zbigniew Wodecki, Golec uOrkiestra czy Kabaret Moralnego Niepokoju. Trzeba przyznać, że takiej imprezy w branży poligraficzno-opakowaniowej jeszcze nie było!

hubergroup Polska działa w naszym kraju od 1992 roku i jest częścią koncernu hubergroup, skupionego wokół najstarszej, działającej od 1765 roku fabryki farb drukarskich Michael Huber München. „Mieliśmy to szczęście, że rozpoczynaliśmy działalność naszej firmy w czasie, kiedy cała polska poligrafia wchodziła w okres niesamowitej rewolucji technologicznej – wspominał Janusz Cymanek, prezes hubergroup Polska w wydaniu specjalnym Poligrafiki, opublikowanym z okazji jubileuszu 20-lecia firmy. – Wydawało się, że niezastąpioną typografię (właściwie ruchome czcionki mistrza Gutenberga!) zaczynał w ekspresowym tempie wypierać druk offsetowy. Z wielkich drukarń w ciągu kilku miesięcy wyprowadzono tysiące ton linotypów, kaszt… Nowe, wielokolorowe maszyny offsetowe jak grzyby po deszczu pojawiały się po kolei w każdej z drukarń.”

Zawsze blisko klienta

Do 1 stycznia 2012 roku firma hubergroup Polska posiadała 6 własnych oddziałów na terenie Polski, jednak po dwudziestu latach działalności nadszedł czas na zmiany. Przeprowadzono reorganizację i scentralizowano działalność działów obsługi klienta. Następstwem nowej strategii działania było zamknięcie oddziałów w Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie. Zostały zastąpione licencjonowanymi firmami dystrybucyjnymi. Są one, tak jak pozostali dealerzy w całej Polsce, wyposażone w mieszalnie farb offsetowych, interwencyjne laboratoria i środki transportu, dzięki czemu kontakt z lokalnymi drukarniami mógł pozostać równie dobry. Najwięksi, strategiczni klienci z tych regionów są obsługiwani z pozostałych oddziałów.

Obecnie hubergroup Polska posiada 3 oddziały. Wrocław, czyli kwatera główna od początku działalności firmy. Siedziba zarządu, finansów i mózg informatyczny. Po 4 przeprowadzkach oddział we Wrocławiu osiadł w 2008 roku w nowej siedzibie w Nowej Wsi Wrocławskiej. Na 5000 metrów kwadratowych zlokalizowane są profesjonalne laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt kontrolno-pomiarowy, certyfikowany dział kontroli jakości, mieszalnie farb, automatyczny magazyn wysokiego składowania uzbrojony w nowatorski system kodów pozwalających na prześledzenie drogi każdej puszki farby od producenta do drukarni. Oddział posiada zautomatyzowane mieszalnie farb offsetowych arkuszowych konwencjonalnych i jedyną w Polsce mieszalnię farb o niskiej migracji MGA, farb fleksograficznych rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych oraz farb utrwalanych promieniowaniem UV. Tu również odbywają się produkcja zmywaczy i konfekcjonowanie offsetowych obciągów gumowych. W sumie hubergroup Polska posiada 7 linii technologicznych, co czyni ją najnowocześniejszą pod tym względem i najbardziej uniwersalną firmą w ramach hubergroup na świecie.

Oddział warszawski istnieje 24 lata i spełnia funkcje centrum dystrybucyjnego, które obsługuje klientów z centralno-wschodnich województw kraju, a także tych z Polski Północnej. Posiada nowoczesną i w pełni automatyczną mieszalnię farb offsetowych arkuszowych wraz z laboratorium. 

Kraków od zawsze był bardzo ważny dla polskiego oddziału hubergroup. Samodzielny oddział istnieje od 17 lat i obsługuje klientów w południowo-wschodniej Polsce; podobnie jak warszawski posiada mieszalnię farb offsetowych arkuszowych i laboratorium.

Bezpieczne opakowania 

hubergroup Polska jest również pionierem technologicznym i liderem w szerzeniu wiedzy na temat bezpieczeństwa opakowań. W 2011 roku firma uruchomiła pierwszą w Polsce i w tym rejonie Europy mieszalnię farb o niskiej migracji. Przy budowie zakładu produkcyjnego, wdrażaniu procedur oraz metodyce wytwarzania farb zostały wprowadzone restrykcyjne zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP). System dozujący farbę przechowuje informacje o numerach szarż komponentów używanych do produkcji danej partii farby. Numer ten zawiera pełną informację o składnikach, co wyklucza użycie niecertyfikowanych komponentów. Zmodyfikowany system komputerowy umożliwia śledzenie drogi materiału i wyrobu na etapie produkcji oraz dystrybucji. Próbka z każdej partii produkcyjnej jest poddawana analizie chromatograficznej na obecność zanieczyszczeń w centralnym laboratorium koncernu w Monachium. Farby są recepturowane wg wzornika Pantone, HKS lub według dostarczonego przez klienta wzoru, uwzględniając rodzaj podłoża drukowego.

Ćwierć wieku z polską poligrafią

To wielki zaszczyt i honor móc pracować w takim środowisku i w takim towarzystwie przez tyle lat, zwłaszcza że z przeważającą większością z Państwa znamy się osobiście i mamy jeśli nie przyjacielskie, to przynajmniej koleżeńskie relacje – powiedział Janusz Cymanek otwierając jubileuszowe spotkanie. – Zawsze marzyłem, żeby móc tak pracować i dzięki wam to się udaje. Udało nam się tych 25 lat na polskim rynku przetrwać, zaczynając przecież od zera. Razem z wami jesteśmy liderami polskiego rynku poligraficznego, z czego niezmiernie się cieszę. Chciałbym każdego z was imiennie przywitać, ale dzięki temu, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, powiem raczej może, kogo nie zaprosiłem. Nie zaprosiłem efektu ducha, słabej odporności na ścieranie, mory i innych zmór, które nas czasami prześladują. Od samego początku udało mi się namówić do pracy ze mną dobrych fachowców. Niektórzy z nich są już ze mną 25 lat. Cieszę się, że mogę was wszystkich gościć w moim rodzinnym Wrocławiu, w Hali Stulecia przez wiele lat zwanej Halą Ludową, która w 2006 roku została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Mam nadzieję, że ten wieczór będzie dla nas wszystkich niezapomniany.

W roli konferansjerów wystąpili modelka Anna Tarnowska oraz aktor i współwłaściciel wrocławskiego teatru Komedia Wojciech Dąbrowski, którzy bardzo sprawnie poprowadzili część 

oficjalną wydarzenia, na którą składały się niezliczone przemowy klientów hubergroup Polska. Pełny zapis jubileuszowego wieczoru znajdziecie Państwo w wydaniu specjalnym miesięcznika Poligrafika, które z okazji jubileuszu 25-lecia firmy ukaże się pod koniec roku. Zapraszamy do podzielenia się z nami anegdotami na temat waszej współpracy z hubergroup Polska, opowieściami o tym, jak wasze firmy rosły, gromadziły i dzieliły się doświadczeniem podczas branżowych wydarzeń, których firma hubergroup organizuje lub współorganizuje tak wiele.

Gwiazdami wieczoru byli Beata Kozidrak, Zbigniew Wodecki, Golec uOrkiestra oraz Kabaret Moralnego Niepokoju, dzięki którym nawet dla osób towarzyszących, niezwiązanych emocjonalnie czy zawodowo z Januszem Cymankiem i firmą hubergroup Polska, z całą pewnością był to wieczór niezapomniany. AN