6. Sympozjum Fleksograficzne firmy Scorpio
1 Jan 1970 13:48

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 20-21 kwietnia w hotelu Premium Ambasador w Łodzi firma Scorpio zorganizowała kolejne (już szóste) Sympozjum Fleksograficzne. Sympozja są organizowane co dwa lata i adresowane głównie do klientów firmy Scorpio. 

Gości powitali obecnie zarządzający firmą Tomasz Stańczyk i organizator sympozjum Krzysztof Pisera. Poza klientami firmy Scorpio z Polski i ze Słowacji do udziału w sympozjum są zapraszane osoby związane z polską fleksografią. W tegorocznej edycji wygłoszono 13 referatów. Jak zwykle w przypadku sympozjów firmy Scorpio referaty gości zagranicznych były tłumaczone i uzupełniane przez pracowników firmy. Nie wszystkie referaty miały związek z fleksografią par excellence. Poniżej krótkie omówienie wystąpień.

Pierwsze dwa referaty pt. „Hybrid Software: Moc tkwi w PDF-ie” oraz „Stop headache start Cloudflow: pakiet korzyści dla przygotowalni i drukarni opakowaniowych – case studies” zostały wygłoszone przez Christophera Grafa i Tomasza Stańczyka, dopełniając się wzajemnie. W referatach przedstawiono zagadnienia związane z zastosowaniem standardowego PDF w studiach DTP oraz z użytkowaniem w komunikacji z klientami systemu Cloudflow, a także profesjonalnego edytora PDF PACKZ do produkcji etykiet i opakowań.

Trzeci referat pt. „Najprostsza droga do wysokojakościowych fleksograficznych form drukowych” został wygłoszony przez Holgera Neumanna i Kamila Haczmeriana. W referacie przedstawiono nowe rozwiązania firmy Flint Group związane z formami nyloflex FTP Digital. Omówiono zalety form fleksograficznych z płaskim punktem.

Kolejny referat pt. „Naświetlanie form drukowych – nowe możliwości z ThermoFlexX” wygłosili Jenne Smith i Kamil Haczmerian. Przedstawiono maszyny do naświetlania form fotopolimerowych systemu ThermoflexX i omówiono zalety tego rodzaju systemów.

Następnym referentem był Piotr Lis z firmy 3M Poland. W referacie „Jak oszczędzać i zarabiać pieniądze” omówił zastosowanie produktów koncernu 3M w życiu i przemyśle, w tym i w poligrafii.

Referat „Automatyzacja montażu form drukowych” przedstawili Graham Harrison i Mateusz Szymański, charakteryzując systemy i urządzenia FTS 2CM oraz AutoMounter firmy J. M. Heaford. Podkreślono zalety tych systemów i możliwości ich stosowania.

Kolejnym referentem był Mariusz Sosnowski z firmy Infosystem SA. W swoim referacie pt. „Wyniki prac badawczo-rozwojowych kluczem do pozyskania dofinansowania na maszyny” przedstawił wymagania i rodzaje prac B + R niezbędnych do pozyskania dofinansowania zakupu maszyny, która to maszyna będzie instrumentem służącym do wdrożenia w przemyśle wyników uzyskanych prac. 

Tomasz Wojnarowski z firmy Xeikon zaprezentował „Aspekty technologiczne w druku cyfrowym etykiet i opakowań”. W referacie przeprowadzono analizę porównawczą techniczną i ekonomiczną drukowania etykiet i opakowań na urządzeniach firmy Xeikon pracujących w systemie elektrofotografii z suchym tonerem oraz w technologii drukowania natryskowego. Podano zalety tego ostatniego.

W „Wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość w zastosowaniu praktycznym” wprowadził słuchaczy Maciej Walczak z firmy Vitualion. Wystąpienie to zamknęło pierwszy dzień obrad. 

W piątek 21 kwietnia wygłoszono następujące referaty:

„Jakość drukowania fleksograficznego w świetle normy ISO 12647 – 7” autorstwa Svitlany Khadzhynovej z Instytutu Papiernictwa i Poligrafii PŁ. Autorka przybliżyła słuchaczom wymagania stawiane przez tę normę oraz zwróciła uwagę na krytyczne punkty technologiczne.

Następnie Maurycy Organa w wystąpieniu „Własność intelektualna i prawa autorskie w segmencie opakowań” wprowadził słuchaczy w meandry tego problemu, które nie są dobrze znane większości pracowników segmentu opakowań.

Daniel Niehues i Justyna Długosz w referacie pt. „Redukuj wagę tulei i przepływ powietrza do adapterów – innowacje Rotec” przedstawili ostatnie innowacje w tym zakresie wprowadzone do produkcji przez firmę Rotec.

Ostatni referent, Krzysztof Pisera, w bardzo ciekawym wystąpieniu „Uszlachetnianie cyfrowe opakowań i etykiet – MGI JV 3DV” przedstawił możliwości cyfrowego uszlachetniania druków z wykorzystaniem do tego celu cyfrowych maszyn (urządzeń do lakierowania i foliowania) JETvarnish 3 DW i foil.

W sympozjum wzięło udział ponad 120 osób. Większość z nich czeka na kolejne sympozjum, które odbędzie się za 2 lata.

Stefan Jakucewicz