Analiza potencjału migracyjnego farb i lakierów z hubergrup
1 Jan 1970 19:23
Więcej niż 90 proc. produktów spożywczych, które znajdują się w obrocie towarowym, jest pakowanych. Wiele z tych opakowań jest drukowanych z zastosowaniem farb i/lub lakierów UV.
Standardowe produkty tego typu mogą zawierać w swoich recepturach składniki o niskiej masie molekularnej, takie jak rozcieńczalniki i fotoinicjatory. Komponenty te nie są zazwyczaj oceniane pod kątem kontaktu z artykułami spożywczymi i po procesie drukowania mogą migrować przez materiał opakowania do zapakowanego produktu.
Poprzez zastosowanie innowacyjnych receptur i odpowiednio dobranych surowców poziom migracji dla farb i lakierów UV, które zawierają substancje nie zweryfikowane do kontaktu ze środkami spożywczymi, może być obecnie zmniejszony poniżej granicy wykrywalności 0,01 mg/kg.
Poziom migracji dla produktów standardowych uzależniony był ponadto w dużym stopniu od skuteczności procesu utrwalania, zastosowanego podłoża drukowego, drukowanego motywu i pokrycia farbami (powierzchnia i ich grubość) oraz indywidualnych warunków panujących w maszynie drukarskiej. Dochodziło wówczas do migracji z warstwy farb i lakierów dużych oraz zróżnicowanych ilości substancji.
Zgodność wydrukowanego opakowania pierwotnego lub etykiety z obowiązującymi przepisami musi być potwierdzona przez ich producenta, czyli drukarnię, w której powstały. Może się to odbyć wyłącznie przez wykonanie badania w zewnętrznym instytucie badawczym. Aby uniknąć zaskoczenia, niepotrzebnych kosztów czy straty czasu, zaleca się, by producent opakowania lub drukarnia zbadała wstępnie potencjał migracyjny i tym samym zgodność druku u dostawcy farb i lakierów.
Hubergroup jako pierwszy na świecie dostawca farb i lakierów o zoptymalizowanym poziomie migracji i sensoryki do drukowania offsetowego prowadzi tego typu badania od początku lat dziewięćdziesiątych w Centralnym Laboratorium Fabryki MHM. Od samego początku tej działalności dotyczyły one analizy potencjału migracyjnego składników farb i lakierów z materiału opakowań artykułów spożywczych. Metody badań analitycznych były stale udoskonalane we współpracy z zewnętrznymi jednostkami badawczymi.
W naszym laboratorium mogą być badane nie tylko gotowe produkty, które zostały wykonane z zastosowaniem farb i lakierów o zoptymalizowanej migracji i sensoryce NewV pack MGA. Jest to także oferta specjalnego serwisu dla partnerów handlowych, którzy chcą sprawdzić potencjał migracyjny swoich druków pod kątem zastosowania w obszarze opakowań spożywczych. Przy współpracy z naszymi klientami możemy także poddać badaniom inne materiały, które mają wpływ na potencjał migracyjny. Chodzi tutaj o materiał opakowaniowy, podłoże drukowe, czy też używane kleje.
W zależności od specyfikacji zleconego badania, mogą być wykonywane różne testy gotowego opakowania. Należą do nich:
Badanie migracji globalnej
Adsorbent TENAX służy jako symulant tłuszczów przy wysokich temperaturach. Ze względu na swoją specyficzną powierzchnię i bardzo dobre właściwości adsorpcyjne spełnia on także doskonale swoje zadanie dla suchych środków spożywczych w temperaturze pokojowej.
Badanie substancji mających potencjał migracyjny
Substancje, takie jak TENAX, które stosowane są w procesie ekstrakcji, mogą być zbadane pod kątem migrantów w badaniach chromatografii gazowej przez detektor płomieniowo-jonizacyjny (FID) i spektrometr masowy (MS). Koncentracja tych substancji jest określana ilościowo.
Określenie specyficznych migrantów
Migranty identyfikowane są przy użyciu specyficznych metod i odpowiednich substancji referencyjnych. W zależności od ustalonej specyfikacji badania, analiza prowadzona jest z zastosowaniem chromatografii gazowej lub cieczowej (FID, MS, detekcja UV).
Wyznaczenie potencjału migracyjnego
Materiały opakowaniowe badane są także pod kątem ewentualnej zawartości substancji migrujących. Wykonuje się uproszczony proces ekstrakcji i odpowiednią analizę chromatografii gazowej. Stężenie substancji określane jest ilościowo z zastosowaniem wzorca wewnętrznego.
Analiza resztek rozpuszczalników
Określenie zawartości resztek rozpuszczalników odbywa się w badaniu chromatografii gazowej przy wielokrotnym pobieraniu Headspace. Kwalifikacja odbywa się przez kalibrację z zewnętrznym standardem.
Ocena sensoryczna
Zmiany smaku i zapachu badane są zgodnie z Normą DIN EN 1230.
Wiedza, którą zdobyliśmy, dzięki wykonywaniu na przestrzeni wielu lat tego typu badań, pomogła w rozwoju nowych i jeszcze bardziej bezpiecznych farb i lakierów UV. W procesie produkcji bezpiecznych opakowań środków spożywczych badania analityczne są tylko jednym z ważniejszych elementów. Niezmiernie istotne jest to, by pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w dość skomplikowany proces wytwarzania opakowań miał miejsce żywy i pełen wymiany informacji kontakt.
Chętnie podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem wynikającym z wielu lat praktyki, oferując merytoryczne wsparcie w obszarze bezpiecznych opakowań artykułów spożywczych.
Artykuł sponsorowany