Artystyczna wizja na tekturze
1 Jan 1970 15:19

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Właściwości estetyczne i dotykowe opakowania to pierwszy kontakt konsumenta z produktem – dlatego pierwsze wrażenie, pierwszy wysłany do klienta sygnał są szczególnie ważne. Równocześnie konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój. Właściciele marek, projektanci i twórcy opakowań stoją więc przed wyzwaniem opracowania rozwiązań łączących design i zrównoważony rozwój. 

Dzięki nowej broszurze demonstracyjnej fiński producent tektury Metsä Board chce zainspirować wszystkich zaangażowanych w proces projektowania i pokazać różnorodne możliwości, jakie oferuje zrównoważony materiał – tektura z pierwotnych mas włóknistych. 

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów

„Tworzenie artystycznej wizji na tekturze” to nazwa broszury, która sama w sobie jest małym dziełem sztuki i prezentuje obszerny zestaw efektów specjalnych: od różnych technik tłoczenia na gorąco po bardzo wymagające mikrotłoczenia. W broszurze przedstawiono również różne metody uzyskiwania metalicznego wyglądu. Chcieliśmy, aby projektanci i właściciele marek mogli dosłownie zobaczyć, jakie mają możliwości – 

wyjaśnia Marko Leiviskä, graphic packaging designer w firmie Metsä Board. – Dlatego uwzględnia wszystko – od bardziej ekonomicznych i prostszych po droższe i precyzyjniejsze techniki uszlachetniania. Oprócz nakładania folii na gorąco z nadrukiem na jej powierzchni, broszura demonstracyjna przedstawia również nakładanie złotej i srebrnej folii z wytłaczaniem, a także nakładanie na gorąco na powierzchnię nadruku przezroczystej folii holograficznej, połączone z wielowarstwowym tłoczeniem. Do produkcji broszury użyto tektury MetsäBoard Prime FBB Bright 355 g/m2. Dzięki odpowiedniemu materiałowi można w zrównoważony sposób realizować wizje artystyczne i uzyskać realistyczny efekt – dodaje Marko Leiviskä. – Aby to osiągnąć, tektura musi charakteryzować się doskonałą drukowalnością i przetwarzalnością.

Wiele zastosowań tektury z pierwotnych mas włóknistych 

Materiałem, który spełnia te wymagania, jest tektura z pierwotnych mas włóknistych. Jej czystość sprawia, że nadaje się do szerokiej gamy produktów, w tym do żywności i innych końcowych zastosowań wymagających wysokiej jakości takich jak farmaceutyki. Ponadto tektura z pierwotnych mas włóknistych jest materiałem zrównoważonym ekologicznie. Materiał ten jest wytwarzany z surowców odnawialnych i może 

być poddawany recyklingowi z wysokim wskaźnikiem ekoefektywności, w zależności od oferty przedsiębiorstw komunalnych. W szczególności gatunki lekkie, takie jak te z Metsä Board, przynoszą korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na drewno już podczas produkcji pozwala zaoszczędzić surowce, energię i wodę, a dzięki mniejszej masie transportowej może zmniejszyć emisje. Jednocześnie materiał ma doskonałą drukowalność i może być uszlachetniany, co można wykorzystać do tworzenia przyciągających wzrok projektów. 

Wspólne zrównoważone projektowanie

Aby pomóc właścicielom marek i projektantom opakowań w projektowaniu zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, powstało Nowe Excellence Center Metsä Board. Chcemy współpracować z naszymi klientami, aby opracować najlepsze możliwe opakowanie dla ich produktu – mówi Marko Leiviskä. – Osiągamy to w naszym Excellence Center dzięki połączeniu własnego know-how z umiejętnościami różnych ekspertów i partnerów. Na warsztatach online wspólnie pracujemy nad optymalizacją istniejących opakowań, opracowujemy zupełnie nowe opakowania i szukamy nowych rozwiązań dla istniejących technologii, aby stworzyć opakowania na miarę przyszłości. W celu zapewnienia analizy opracowywanych koncepcji Metsä Board korzysta między innymi z dobrze wyposażonego laboratorium swojego Excellence Center. Wykorzystuje się tu ponad 100 różnych metod pomiarowych i narzędzi analitycznych. Dzięki wirtualnemu biznesowi i oprogramowaniu do komputerowego wspomagania prac inżynierskich (CAE) firma może przeprowadzać zaawansowane symulacje i analizy wydajności opakowań. Tutaj mamy możliwość zaangażowania klientów i partnerów w proces tworzenia zrównoważonego rozwiązania opakowaniowego, koncentrując się na indywidualnych wymaganiach produktu, jednocześnie opracowując zrównoważone opakowanie tak szybko, jak to możliwe – podsumowuje Marko Leiviskä.

Opracowanie: AN