Automatyzacja przemyślana do końca: wydajność i oszczędność na sklejarkach do pudełek składanych 
1 Jan 1970 14:12

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wydajność i efektywność zawsze były ważnymi i istotnymi wartościami dla firmy BAHMÜLLER. W 2006 r. decyzja o zaprojektowaniu własnej sklejarki do tektury falistej (FKM) położyła podwaliny pod dalszą historię sukcesu. Powstała maszyna TURBOX, która z powodzeniem zadomowiła się na światowych rynkach z prawie 160 instalacjami. Z biegiem lat zmieniały się jednak otoczenie gospodarcze i rynek pracy na tych światowych rynkach. Lider technologii, jakim stała się firma BAHMÜLLER dzięki tym maszynom, musi zawsze umieć dostosować się do nowych warunków. 

Obecnie głównym zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności poprzez zwiększenie automatyzacji maszyn do klejenia pudełek składanych. 

Ale dlaczego właśnie ten temat ma dzisiaj większe znaczenie?

Wkrótce po opracowaniu maszyny TURBOX pojawiło się pytanie, w jaki sposób wysoka wydajność FKM może być również uruchomiona w sposób ciągły i stały na dwóch i więcej zmianach? Liczba pracowników była duża, a wydajność maszyny zmieniała się w zależności od kwalifikacji i możliwości fizycznych zespołu pracującego przy linii.

Rozwój POWERPACKER był pierwszym krokiem w dobrym kierunku: jest zainstalowany na wylocie z TURBOX, wiązki są automatycznie generowane ze strumienia opakowań. Bez ręcznej ingerencji personelu wiązki te są w razie potrzeby obracane o 180°, dwukrotnie obwiązywane taśmą lub wiązane i transportowane dalej.

Już czwarta generacja POWERPACKER zapewnia, że wszystko to odbywa się z maksymalną prędkością produkcyjną. Niezbędna kontrola jakości ma miejsce już w TURBOX dla każdego pojedynczego opakowania dzięki systemowi „track and trace”. Sprawdzana jest jakość składania i nakładania kleju, a wadliwe pudełka są automatycznie wyrzucane z maszyny bez przerywania ciągłości produkcji.

Zespół przy maszynie TURBOX, która jest wyposażona w POWERPACKER, może więc skoncentrować się na prostym zasilaniu maszyny półproduktami i usuwaniu paczek, które zostały już spięte, na wylocie. 

Jednak nawet przy zastosowaniu rozwiązania POWERPACKER wydajność FKM zależy w dużej mierze od odpowiedniego zespołu na linii. Niekiedy ciężka praca fizyczna nie może być wykonywana w dłuższym okresie lub ulega wahaniom albo też gwałtownie spada w wyniku naturalnego zmęczenia pracowników. 

To wyzwanie, które zostało wyraźnie rozpoznane przez firmę BAHMÜLLER.

Dodatkowo: najpóźniej, gdy opakowania dwu- i trzyczęściowe są również podawane do maszyny przez systemy podajników, takie jak TOPMATCHER i ACEMATCHER oraz łączone w kompleksowe opakowanie, niezbędna praca musi być wykonana przez operatorów. Tutaj, przynajmniej w przypadku opakowań jednoczęściowych, skuteczne odciążenie może stanowić cenną pomoc zarówno dla pracownika, jak i dla wydajności maszyny! 

Dla firmy BAHMÜLLER konieczne było więc nie tylko kontynuowanie obranej już drogi, ale i przemyślenie jej do końca: proces podawania na wejściu maszyny TURBOX i usuwanie paczek na wyjściu również musiały zostać zautomatyzowane.

Ze względu na złożoność wykrojów zadanie podawania nie mogło być oczywiście powierzone standardowemu podajnikowi wstępnemu. Poszukiwano i znaleziono silnego i innowacyjnego partnera do współpracy: firmę MuK z Elmshorn w północnych Niemczech.

Firma ta od ponad 30 lat działa w branży przetwórstwa tektury falistej na całym świecie, oferując innowacyjne systemy robotów. W szczególności elastyczne i wydajne systemy paletyzacji robotów MuKRo sprawdziły się już wielokrotnie w interakcji z POWERPACKER! 

W 2019 r. współpraca BAHMÜLLER/MuK zaowocowała pierwszą instalacją w pełni automatycznego FKM u znanego klienta w Niemczech: za automatycznym podajnikiem MuKFeeD podążał TURBOX 2300 z POWERPACKER i robotem paletyzującym MuKRo.

Obecnie na całym świecie pracują już BAHMÜLLER TURBOX z komponentami MuK przed i/lub za systemem i wszystkie te instalacje pokazały, że dla klienta wartość dodana wynika nie tylko z czystej automatyzacji, ale pojawia się już podczas prac projektowych poprzez profesjonalną obsługę projektu od doradztwa i sprzedaży do odbioru kompletnej linii. 

Podstawą tego jest optymalnie skoordynowana, towarzysząca projektowi współpraca pomiędzy firmami BAHMÜLLER i MuK. 

Szybko rozwijający się polski rynek był zawsze jednym z podstawowych rynków firmy BAHMÜLLER. W ciągu ostatnich kilku lat zarówno w koncernach i korporacjach z siedzibą w kraju, jak i w firmach prywatnych zainstalowano z powodzeniem 19 sklejarek typu TURBOX. 

Ich użytkownicy odnoszą duże sukcesy na bardzo konkurencyjnym polskim rynku dzięki produktom wytwarzanym na tych maszynach. 

Z rozmów z klientami wynika, że – podobnie jak w przypadku niemal całego świata – w Polsce coraz większym problemem staje się brak wykwalifikowanych pracowników. Coraz trudniej jest znaleźć personel do obsługi maszyn i zatrzymać go po udanym szkoleniu. 

Ten rozwój oznacza, że czysty rachunek ZiS nie odgrywa już głównej roli w automatyzacji. Chodzi raczej o to, że użytkownicy maszyn TURBOX z powodu braku wykwalifikowanych pracowników są dziś żywotnie zainteresowani bardziej zaawansowaną automatyzacją przed i za maszyną główną. 

Celem postępującej automatyzacji nie jest więc bynajmniej racjonalizacja istniejącej siły roboczej. Chodzi raczej o to, aby automatyczne systemy doprowadzania i układania oraz paletyzacji umożliwiały przede wszystkim ciągłą, ekonomiczną pracę takiej linii. 

Powód: do obsługi linii FKM potrzeba nie tylko znacznie mniej siły roboczej, lecz także osiąga się bardzo wysoką, a przede wszystkim stałą wydajność. Oznacza to, że linia FKM, która została doprowadzona do odpowiedniej wydajności, jest również w stanie w każdej chwili i niemal niezależnie od zespołu obsługującego osiągnąć tę wydajność. Jest to nieoceniona zaleta dla użytkowników takich kompletnych systemów, które są w pełni zautomatyzowane od stosu do stosu!

Doświadczenie pokazuje: im wyższy stopień automatyzacji linii TURBOX, tym bardziej konkurencyjny może być użytkownik na rynku.

Współpraca pomiędzy firmami BAHMÜLLER i MuK w ostatnich latach przebiegała bardzo pomyślnie. Obecnie BAHMÜLLER jako generalny wykonawca jest w stanie zaoferować również w pełni zautomatyzowaną linię FKM dla polskiego rynku tektury falistej jako kompletny dostawca z jednego źródła i zaplanować ją aż do całkowitego odbioru. 

Czy chcecie Państwo również zwiększyć wydajność swojego FKM lub skorygować wahania wydajności spowodowane ciężką pracą fizyczną? Czy jesteście zainteresowani linią FKM, która zapewni Państwa firmie przewagę konkurencyjną dzięki wyższemu OEE i stale wysokiej produktywności? 

BAHMÜLLER ze swoim wieloletnim doświadczeniem jest Państwa kompetentnym partnerem na drodze do zwiększenia wydajności i oszczędności na składarko-sklejarkach. Zgodnie z mottem „best in class” użytkownicy w pełni zautomatyzowanych linii TURBOX powinni osiągnąć wyraźną wartość dodaną w zakresie efektywności i ekonomiczności w porównaniu z instalacjami standardowymi. Coraz większym problemem staje się również doposażenie istniejących instalacji.

Osobą kontaktową w przypadku tych pytań jest Andreas Knapp, który od wielu lat opiekuje się polskim rynkiem jako agent odpowiedzialny za produkty firmy BAHMÜLLER. Od września 2022 roku Michael Donnert wzmocnił także zespół BAHMÜLLER jako senior sales manager i jest odpowiedzialny między innymi za rynek polski. Michael Donnert pracuje na arenie międzynarodowej w sektorze maszyn do przetwarzania tektury falistej od prawie 30 lat i zna firmę oraz produkty BAHMÜLLER bardzo dobrze ze swojej wieloletniej pracy m.in. w BGM. 

Michael Donnert: Cieszę się, że mogę teraz wykorzystać moje doświadczenie i wiedzę w służbie firmy Bahmüller i dziękuję za powierzenie mi tak ważnego rynku. W przyszłości będę dostępny dla polskich klientów jako osoba kontaktowa w firmie Bahmüller poprzez pana Andreasa Knapp i cieszę się na przyszłe kontakty, jak również te znane z przeszłości!

Ulrich G. Wolz, COO firmy Bahmüller: Od wielu lat z powodzeniem działamy na istotnym dla nas polskim rynku. Ważne było dla nas, aby ponownie kompetentnie obsadzić stanowisko odpowiedzialnego wewnętrznie kierownika sprzedaży i oddać ten niezwykle ciekawy i wymagający rynek w doświadczone ręce. Dlatego cieszymy się, że z panem Donnert udało nam się pozyskać starego przyjaciela firmy i eksperta znającego zagadnienia z branży; jesteśmy pewni, że teraz znów będziemy mogli działać bliżej klienta!

Artykuł sponsorowany