Stale rosnące wymagania klientów dotyczące atrakcyjności wyglądu i funkcjonalności produktów poligraficznych powodują, że większość druków jest następnie uszlachetniana. Najczęściej stosuje się do tego celu metodę lakierowania powierzchni lub laminowanie folią.
Lakiery do opakowań produktów mrożonych. Lakiery dyspersyjne ze względu na bezwonność warstwy, jaką tworzą, stosowane są do uszlachetniania i zabezpieczania większości opakowań produktów mrożonych.
Podczas składowania w komorach chłodniczych stosy opakowań początkowo pokrywają się wilgocią, a następnie podczas procesu zamrażania tworzą zwartą bryłę. Zamrażanie odbywa się najczęściej w temperaturze dochodzącej do -40°C. Pomimo tego podczas przepakowywania zamrożonych opakowań nie może dochodzić do uszkodzeń opakowań jednostkowych.
W przypadku drukowania opakowań na produkty mrożone należy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu lakiery.
Przydatność lakierów do produkcji opakowań tego typu produktów można zbadać.
Zadrukowane i polakierowane kartony o powierzchni 25 cm2 nawilża się wodą, pozostawia przez 24 godziny w temperaturze -30°C pod obciążeniem 10 kPa, a następnie szybko rozrywa. Obraz drukowy powinien pozostać nieuszkodzony.
Lakiery podkładowe. Lakiery podkładowe typu Primer tworzą elastyczne warstwy o wysokiej przyczepności do podłoża. Stosowane są najczęściej jako warstwy pośrednie, zwiększające przyczepność lakierów utrwalanych promieniowaniem ultrafioletowym lub folii w przypadku laminowania druków.
Lakiery podkładowe posiadają wiele zalet:
– mogą być stosowane z konwencjonalnymi farbami w drukowaniu mokro na mokro,
– pozwalają na redukcję ilości proszku, co ma duże znaczenie w wypadku dużego krycia powierzchni farbą,
– zapewniają równomierne i ograniczone wsiąkanie lakieru UV w podłoże, co zapobiega powstawaniu różnic połysku w miejscach zadrukowanych i niezadrukowanych.
Działanie lakieru podkładowego jest najskuteczniejsze, jeśli nakładany jest mokro na mokro.
Lakiery białe kryjące. Lakier stosuje się głównie na maszynach, które posiadają zespół lakierujący zainstalowany przed zespołami farbowymi.
Biel dyspersyjna, w porównaniu do offsetowych farb białych kryjących, charakteryzuje się znacznie wyższym stopniem bieli i krycia. Aplikacja z zespołu lakierującego maszyny drukującej pozwala na zastosowanie pigmentów o większych cząstkach, a także przenoszenie większej ilości lakieru na podłoże.
Na lakier nadrukowuje się farby offsetowe, które zachowują swoją właściwą barwę i charakter.
Lakiery poślizgowe. Lakiery te stosowane są głównie przy produkcji kart do gry i nadają drukom efekt zwiększonego poślizgu.
Lakiery antypoślizgowe. Stosowanie tych lakierów powoduje ograniczenie poślizgu polakierowanych powierzchni. Stosuje się je głównie do produkcji kartonów składowanych w wysokie stosy i innych produktów, które nie powinny się ślizgać, np. w automatach pakujących lub klejących.
Lakiery zgrzewalne. Lakiery można zgrzewać pod wpływem wysokiej temperatury lub ultradźwięków.
Pod wpływem wysokiej temperatury stają się one klejące. Na ciepło zostaje też przetworzona energia drgań ultradźwiękowych. Po ostygnięciu w miejscu styku z papierem, kartonem lub folią powstaje jednorodne łączenie. Zgrzewanie lakieru wykorzystuje się głównie w produkcji opakowań.
Lakiery blistrowe. Przy zastosowaniu tego typu lakierów bardzo ważne jest naniesienie ich w wystarczająco dużej ilości. Szacuje się, że minimalna ilość mokrej warstwy lakieru to 10 g/m2, może być ona jednak większa w zależności od masy pakowanego produktu.
Warstwa lakieru przed rozpoczęciem procesu blistrowania musi być całkowicie wysuszona. Lakiery blistrowe mają tendencję do sklejania druków w stosie z tego względu, że tworzą bardziej miękkie warstwy niż lakiery standardowe.
Lakiery kalandrowe. Przy zastosowaniu tego typu lakierów można osiągnąć doskonałe efekty połysku, które są porównywalne z foliowaniem druków. Po polakierowaniu i wysuszeniu druk poddawany jest kalandrowaniu za pomocą rozgrzanego walca. Pod wpływem ciepła i ciśnienia warstwa lakieru nabiera ekstremalnej gładkości, a tym samym niepowtarzalnego efektu wysokiego połysku.
Lakiery ozdobne. Stosowanie lakierów ozdobnych pozwala na osiąganie bardzo atrakcyjnych efektów uszlachetniania. Ponieważ stosuje się je techniką mokro na mokro, pozwala to na znaczne skrócenie czasu produkcji i redukcję kosztów.
Do tej grupy należą lakiery perłowe i metaliczne. cdn.
Ewa Rajnsz
Artykuł sponsorowany