Bezpieczne Opakowanie 6 – chłodnym okiem konferansjera
1 Jan 1970 10:31

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 29 listopada br. odbyła się – tradycyjnie już w hotelu Intercontinental w Warszawie – szósta edycja konferencji Bezpieczne Opakowanie. Konferencja została zorganizowana przez redakcje czasopism „Opakowanie” i „Poligrafika”. Sponsorami wydarzenia były firmy: Bobst, Esko, EyeC, Hamilton Poland, Heidelberg, hubergroup oraz Metsä Board, a partnerem – targi Taropak.
Layout 2Podczas konferencji wygłoszono 7 bardzo interesujących referatów. Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne; po każdym z nich odbywała się sesja pytań i odpowiedzi. Jako osoba prowadząca wszystkie dotychczasowe konferencje mogę stwierdzić, że tematyka prezentowana na obecnej 6. edycji była ciekawa, nowoczesna i na wysokim poziomie merytorycznym.
Każdy z prelegentów przedstawiał inne spojrzenie na bezpieczne opakowanie, choć tym razem oprócz zagadnień związanych z inspekcją wizyjną druków opakowaniowych i bezpiecznymi materiałami stosowanymi do produkcji opakowań żywności oraz ich badaniami przedstawiono najnowsze generacje maszyn wąskowstęgowych do drukowania opakowań, w tym i etykiet, zaprezentowano możliwości najnowocześniejszej produkowanej obecnie na świecie wąskowstęgowej maszyny hybrydowej (cyfra/analog) oraz kompleksowe spojrzenie na procesy produkcyjne prowadzące do produkcji bezpiecznych opakowań przynoszących zyski firmie.
Pierwszym prelegentem był Robert Kuczera, dyrektor Działu Farb Offsetowych w firmie hubergroup (Polska), który w obszernym tematycznie referacie pt. „Ekologiczne, ekonomiczne, efektowne i bezpieczne, jakie jeszcze inne funkcje powinno spełniać opakowanie?” przedstawił funkcje opakowań i oczekiwania klientów względem opakowań. Prelegent postawił tezę, że „Opakowanie i jego elementy bezwzględnie nie mogą wpływać szkodliwie na pakowany towar (żywność)”. Tezę tę rozwijał poprzez pokazanie, że najważniejszym zadaniem jest ochrona klienta i ona powinna być ważna dla wszystkich uczestników w łańcuchu produkcji, pakowania i dystrybucji pakowanych produktów. Jednym z czynników jest stosowanie do drukowania tekturowych opakowań środków spożywczych specjalnych farb o ograniczonej migracji i zapachu. Farby te nie mogą zawierać substancji rakotwórczych, mutagennych oraz ograniczających płodność; migracja (również substancji nieszkodliwych) nie może przekroczyć określonych limitów; składniki farby nie mogą wpływać na zapach i smak pakowanych produktów; farba nie może także przyspieszyć starzenia lub powodować zmiany koloru żywności.
Kolejnym mówcą był Zbigniew Jemioło, Esko Prepress Specialist w firmie Digiprint PL. Przedstawił on referat pt. „Certyfikowany workflow oparty o automatykę i standaryzację procesu – ArtPro+, AutomationEngine16” firmy Esko. Jak sprawnie i bezpiecznie zarządzać całością procesu produkcji opakowań od pomysłu, poprzez przygotowanie do drukowania, po produkcję”. Jak wskazuje tytuł, mamy do czynienia z automatycznymi programami i opracowanym na ich podstawie certyfikowanym systemem workflow zapewniającym bezpieczny proces produkcji opakowań od pomysłu do końcowego produktu. Zastosowane systemy powodują: ograniczanie liczby błędów popełnianych przez człowieka, zmniejszenie liczby reklamacji i niezgodności, łatwość wdrożenia nowych pracowników, poprawę komunikacji i współpracy z klientami oraz zdecydowany wzrost wydajności.
Następny prelegent – Paweł Stoliński z firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o., kierownik sprzedaży maszyn wąskowstęgowych – w wystąpieniu pt. „Elastyczność i bezpieczeństwo produkcji dzięki modułowym rozwiązaniom w maszynach wąskowstęgowych” przedstawił najnowsze konfiguracje analogowych i hybrydowych maszyn wąskowstęgowych przeznaczonych do drukowania materiałów opakowaniowych i etykiet. Zaprezentował najnowsze maszyny do drukowania etykiet, w tym najnowszą maszynę hybrydową Gallus Labelfire 340. Maszyna ta jest konfigurowana najczęściej z 4 zespołami flekso oraz zespołem laminującym i wykrawającym. W rezultacie uzyskujemy rzeczywistą rozdzielczość druku 1200x1200 dpi, najmniejszą objętość kropli – 2 pl, możliwość drukowania cyfrowego natryskowego w 8 kolorach (CMYK OGV + W) z prędkością do 50 m/min. Rozliczenie tej maszyny jest przeprowadzane na zasadzie zużycia ilości farby, a nie jak dotychczas w innych konstrukcjach cyfrowych na zasadzie „kliku”. Maszyna ta stanowi nowy punkt odniesienia dla „cyfrowej jakości druku” w branży etykietowej. Przedstawiono także nową analogową maszynę Gallus Labelmaster 440 w różnych modułowych konfiguracjach. Całość wystąpienia skupiała się na zapewnieniu bezpiecznej produkcji dzięki nowym rozwiązaniom techniczno-technologicznym.
Po porcji informacji dotyczących bezpiecznego drukowania przyszła pora na etap bezpiecznego wykańczania opakowań. Małgorzata Młynarczyk, Paweł Kocik i Marcin Kupis z firmy Bobst Polska Sp. z o.o. przedstawili referat „Technologia wykrawania według firmy Bobst a bezpieczne opakowanie”. Produkcja bezpiecznych opakowań z tektury wielowarstwowej (FBB) musi charakteryzować się: dostosowaniem do trendów rynkowych, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wiarygodnością dostawców i pełną satysfakcją odbiorców opakowań. Bobst upatruje bezpieczeństwa wykonywanych przez siebie opakowań (pudełek składanych) w automatyzacji procesów technologicznych. Bobst utożsamia bezpieczeństwo pudełka składanego z tektury wielowarstwowej z jego szeroko pojętą jakością. O jakości pudełka decydują następujące procesy technologiczne: wycinanie (wykrawanie), złocenie na gorąco, aplikacja hologramu oraz proces składania i sklejania pudełka. Automatyzacja tych procesów w liniach produkcyjnych lub poszczególnych maszynach eliminuje czynnik ludzki i gwarantuje wykonanie bezpiecznego opakowania.
Kolejny referat to wystąpienie Marcina Wekslera – właściciela firmy EyeC Polska. Przedstawił on referat „Inspekcja wizyjna EyeC – kluczowy element zabezpieczający w łańcuchu produkcji opakowań”. W bardzo interesującym i obszernym referacie poruszono tematykę 100% inspekcji wizyjnej wraz z przypisanymi do konkretnych rozwiązań systemami. Wskazano także krytyczne miejsca w procesie produkcyjnym, w których powinna być zastosowana inspekcja EyeC u producenta opakowań oraz u klienta końcowego. Zastosowanie inspekcji wizyjnej EyeC gwarantuje wykonanie opakowania praktycznie bezbłędnego, co zapewnia jego bezpieczeństwo z punktu widzenia konsumenta.
Następnym referentem był Piotr Orliński, dyrektor ds. technicznych w firmie Metsä Board (Polska). Leitmotivem wystąpienia były zagadnienia związane z zastosowaniem włókien pierwotnych i ich wpływem na właściwości tektur oraz opakowań z nich wytworzonych. Zastosowanie włókien pierwotnych gwarantuje neutralność sensoryczną tektur stosowanych do wyrobu opakowań. Koncern Metsä Board pracuje (z sukcesem) nad obniżeniem gramatur tektur przeznaczonych do produkcji opakowań przy zachowaniu ich sztywności. Bezpieczne opakowanie z punktu widzenia Metsä Board to opakowanie z tektury wytworzonej z włókien pierwotnych z obniżoną gramaturą przy zachowaniu odpowiednio wysokiej sztywności.
Ostatnim referentem był Adam Fotek, specjalista ds. badań opakowań w firmie J. S. Hamilton Poland SA. Wygłosił on bardzo interesujący referat pod tytułem „Migracja składników farb i lakierów UV z opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością i kosmetykami”. Referent przedstawił i omówił akty prawne związane z migracją substancji niedozwolonych z opakowania do produktu. Przedstawiono definicję zanieczyszczeń i ilości substancji śladowych. Referent zaprezentował sposoby badania migracji składników różnych rodzajów lakierów w oparciu o rozporządzenia UE nr 10/2011, „Ordynację szwajcarską” (Annex Swiss Ordinance) RS817.023.21 oraz o wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Farb Drukarskich (EuPIA).
Jak wynika z niniejszej relacji, tematyka wystąpień na 6. konferencji Bezpieczne Opakowanie była bardzo zróżnicowana. Przedstawione referaty spowodowały ożywioną dyskusję tak na sali, jak i w kuluarach.

Stefan Jakucewicz