Bio-rewolucja w branży opakowań na żywność
1 Jan 1970 08:49
Włoskie przedsiębiorstwo Bio-on ogłosiło przełomowy sukces osiągnięty we współpracy z fińską Politechniką w Tampere, jednym z najważniejszych centrów badawczych na świecie specjalizujących się w pracach badawczo-rozwojowych nad papierem i tworzywami przeznaczonymi do pakowania żywności. Wspólny projekt zapoczątkowany w 2015 r. doprowadził do stworzenia pierwszego pojemnika typu tetrapak wykonanego z połączenia papieru oraz biotworzywa – specjalnego gatunku biopolimeru Minerv PHA przeznaczonego do ekstruzyjnego powlekania papieru i wyprodukowanego przez Bio-on.
Bio-on to włoska firma działająca w branży biotechnologicznej, która stawia sobie za cel tworzenie materiałów przyjaznych środowisku. Od chwili postania koncentruje się na produkcji polimerów powstających w wyniku bakteryjnej fermentacji cukru. Projekt o nazwie Minerv PHA Extrusion Coating, uruchomiony przez Bio-on pod koniec 2015 r., ma na celu opracowanie wyjątkowego, eko-przyjaznego i – po raz pierwszy – w całości biodegradowalnego związku, który pozwoli na produkcję laminatów z papieru i tworzyw, gdzie konwencjonalna folia zostanie zastąpiona biotworzywem łączonym z papierem w procesie powlekania ekstruzyjnego, bez tracenia końcowej funkcjonalności i estetyczności produktu.
Biopolimer Minerv PHA pochodzi w całości z buraków cukrowych, dzięki czemu jest w pełni biodegradowalny. Zostaje wytworzony w procesie fermentacji cukru przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Do powstałej w tym procesie mączki może zostać przyłączonych nawet 100 różnych monomerów, dzięki czemu powstają różnego rodzaju tworzywa o wielu właściwościach użytkowych. Tak powstałe biotworzywo jest odporne na temperaturę od -10 do 180°C i ma doskonałe właściwości cieplne. Co więcej, tworzywo ulega po kilku dniach całkowitej biodegradacji w wodzie. Producent ma nadzieję, że zastąpi ono w przyszłości m.in. PET, polipropylen, polietylen oraz HDPE. Dotychczas było ono testowane w wielu branżach, od motoryzacyjnej i projektowej po biomedyczną. Jego producent szacuje, że w ciągu najbliższych 15 lat globalna produkcja tego surowca może osiągnąć poziom ok. 1 mln ton rocznie.
W procesie badawczo-rozwojowym inżynierowie z laboratoriów firmy Bio-on oraz Politechniki w Tampere zastąpili polietylen zawarty w konwencjonalnych opakowaniach tworzywem Minerv PHA i uzyskali pierwsze w historii opakowanie typu tetrapak, które ulega całkowitej naturalnej biodegradacji, jest wykonane z odzyskiwalnego materiału i może być poddane łatwemu i bezpiecznemu procesowi recyklingu.
Jesteśmy szczęśliwi, mogąc zaprezentować ten ważny produkt stworzony we współpracy z prof. Jurkką Kuusipalo z Politechniki w Tampere, autorem największej liczby odkryć technologicznych w historii opakowań spożywczych w sektorze żywności i napojów – wyjaśnia prezes Bio-on Marco Astorri. – Wspólnie pokazujemy, że możliwe jest opracowanie nowych funkcjonalności w zakresie biopolimerów PHA w wielu zastosowaniach.
Profesor Jurkka Kuusipalo dodaje: Tworzenie nowych produktów z ekologicznych i całkowicie naturalnych materiałów jest wielkim naukowym wyzwaniem. Analizowałem i testowałem wszelkie tworzywa łączone z papierem i tekturą w ostatnich
20 latach. Duże zainteresowanie, jakim cieszy się sektor opakowaniowy, stawia przed nami nowe cele dla osiągnięcia całkowicie zrównoważonego pod względem środowiskowym „jutra”. PHA opracowane przez Bio-on jest bardzo wszechstronne i pozwala nam na uzyskanie wyników, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Możliwość ich osiągnięcia z pomocą całkowicie naturalnych produktów stawia nas na czele awangardy badawczo-rozwojowej w nadchodzących dekadach.
W projekcie Minerv PHA EC laminat polimerowy jest otrzymywany w procesie powlekania ekstruzyjnego polimeru PHA bezpośrednio na podłoże papierowe lub tekturowe oraz późniejszego schłodzenia i połączenia tworzywa w trakcie przepuszczania go przez wałki chłodzące.
Na podstawie informacji Bio-on opracował TK