Bioaktywne opakowanie wydłuża świeżość truskawek
1 Jan 1970 10:35

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Québec produkuje najwięcej truskawek spośród wszystkich kanadyjskich prowincji. To delikatne owoce, łatwo tracące świeżość. Z myślą o poradzeniu sobie z tym problemem Monique Lacroix, profesor w Narodowym Instytucie Badań Naukowych (Institut national de la recherche scientifique, INRS) wraz z zespołem naukowców stworzyła folię opakowaniową, dzięki której truskawki mogą pozostawać świeże nawet przez 12 dni. 

Szczegóły na temat tego, w jaki sposób folia chroni owoce przed pleśnią i niektórymi chorobotwórczymi bakteriami, zostały opublikowane przez czasopismo naukowe „Food Hydrocolloids”. 

Innowacyjna folia powstała z chitozanu, naturalnej cząsteczki występującej w muszlach skorupiaków. Ten produkt uboczny przemysłu spożywczego posiada silne własności przeciwgrzybicze, które hamują rozwój pleśni. W produkcji wspomnianej folii opakowaniowej wykorzystano również olejki eteryczne i nanocząsteczki, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Opary olejków eterycznych chronią truskawki. A jeśli folia wejdzie w kontakt z truskawkami, chitozan i nanocząsteczki zapobiegają przedostawaniu się pleśni i patogenów na powierzchnię owoców – powiedziała profesor Lacroix, ekspertka w dziedzinie nauk stosowanych w żywności.

Stworzona przez jej zespół folia może być wykorzystana nie tylko do pakowania, ale także wchodzić w skład bibułek chłonących wilgoć z truskawek. 

Wszechstronna ochrona

Dodatkową zaletą formuły opracowanej dla nowej folii opakowaniowej jest jej skuteczność wobec kilku rodzajów patogenów. Zespół przetestował folię na czterech kulturach mikroorganizmów. Wykazaliśmy skuteczność folii wobec Aspergillus niger, wysoce odpornej pleśni, która powoduje znaczne straty podczas produkcji truskawek – powiedziała Lacroix.

Ten rodzaj bioaktywnego opakowania wykazał efektywność przeciwdrobnoustrojową wobec patogenów Escherichia coli, Listeria monocytogenes i Salmonella Typhimurium, które pojawiają się jako rezultat zanieczyszczeń podczas obróbki żywności i są głównymi czynnikami chorobotwórczymi w przemyśle spożywczym. 

Korzyści z promieniowania

Profesor Lacroix i jej zespół sprawdzili również zalety zapewniane przez napromieniowanie folii opakowaniowej. Naukowcy zauważyli, że naświetlanie folii wydłużyło czas przydatności truskawek do spożycia i w efekcie pozwoliło zmniejszyć straty owoców o połowę. Po upływie 12 dni eksperymentu zespół odnotował 55% poziom strat w kontrolnej (niezafoliowanej) grupie truskawek, 38% w przypadku owoców zapakowanych w stworzoną przez niego folię, a zaledwie 25% w przypadku zapakowania w folię poddaną wcześniej naświetlaniu. 

Napromieniowanie nie tylko wydłużyło okres przydatności owoców do spożycia, ale także pomogło zachować lub zwiększyć ilość polifenoli w truskawkach. Cząsteczki te nadają truskawkom kolor i mają właściwości przeciwutleniające.

Opracowano na podstawie materiałów INRS