BIR o fundamentalnym znaczeniu recyklatów 
1 Jan 1970 14:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rok 2020 był bezprecedensowy: kryzys COVID negatywnie odbił się na ogólnoświatowej gospodarce, na poszczególnych branżach i stylach życia społeczeństw. Jednak pomimo tych licznych wstrząsów włókna celulozowe z odzysku zdołały wzmocnić swoją kluczową rolę w światowej produkcji papieru i tektury. 

O ile produkcja papieru i tektury w 2020 roku spadła w skali globalnej średnio o 3,4%, to zużycie włókien makulaturowych skurczyło się w znacznie mniejszym stopniu, bo o 1,6%, i osiągnęło poziom nieco poniżej 240 mln ton. Co więcej, spośród wszystkich zasobów papieru i tektury wyprodukowanych w tamtym dotkniętym pandemią roku aż 52,2% zawierało włókna z recyklingu – o 1% więcej niż w roku poprzedzającym – informuje badanie „Recykling papieru i tektury w 2020 r.: przegląd globalnych statystyk” („Paper and board recycling in 2020: Overview of world statistics”).

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, również najnowsze, trzecie wydanie corocznej analizy kluczowych danych dotyczących włókien z odzysku, sporządzone przez dział papieru Międzynarodowego Biura Recyklingu (BIR), zostało opracowane przy wsparciu Europejskiej Konfederacji Przemysłu Recyklingowego (EuRIC). Aby uzasadnić fundamentalną rolę włókien z odzysku jako korzystnego dla środowiska elementu światowej produkcji papieru i tektury, wykorzystano dane uzyskane od RISI, amerykańskiej agencji zajmującej się rynkiem drzewnym, oraz CEPI, Europejskiej Konfederacji Przemysłu Papierniczego, a także własną wiedzę i obliczenia wykonane przez ekspertów z oddziału BIR. 

Nawet podczas globalnej pandemii przemysł makulaturowy nadal odgrywał swoją zasadniczą rolę w zaopatrywaniu światowego przemysłu papierniczego i kartonowego w surowiec o określonej specyfikacji – pisze Francisco Donoso, prezes oddziału papierniczego BIR w swej przedmowie do nowego raportu. 

Najwięcej, bo aż 71% surowca pochodzącego z recyklingu, zawierały papiery i tektury wytwarzane w 2020 r. w Azji – na kontynencie przodującym pod względem produkcji podłoży celulozowych w skali globu. Europa osiągnęła średni wskaźnik zużycia włókien z odzysku na poziomie ponad 56%, podczas gdy wyniki dla USA/Kanady i Ameryki Łacińskiej wynosiły odpowiednio 40% i 67%.

Jeśli chodzi o międzynarodowy handel makulaturą, warto podkreślić szczególnie jedną ze statystyk, dotyczącą dalszego spadku importu do Chin (z około 11 mln ton w 2019 r. do niewiele ponad 7 mln ton w roku następnym, w ponad 50% dostarczanych z USA). Po tym, jak przez wiele lat Chiny były głównym zamorskim odbiorcą włókien z odzysku wytwarzanych w Europie, w 2020 r. – ze względu na zaostrzone kontrole importowanych produktów – przesunęły się na 5. miejsce za Indie, Indonezję, Turcję i Wietnam.

Raport podkreśla, że bez zagwarantowania wolności handlu międzynarodowego nie uda się osiągnąć pełnego potencjału wykorzystania makulatury, a dalsza opłacalność recyklingu papieru i tektury będzie poważnie zagrożona. Wskazując w szczególności na forsowane przez Komisję Europejską poważne ograniczenia w eksporcie makulatury poza UE, Donoso dodaje: Bez międzynarodowego eksportu w roli zaworu regulującego wysokie nadwyżki produkcji w Europie przyszłość przemysłu makulaturowego będzie wyglądała bardzo ponuro.

Raport „Recykling papieru i tektury w 2020 roku: przegląd globalnych statystyk” zawiera dane dotyczące produkcji włókien z odzysku, ich wykorzystania w nowych produktach oraz głównych przepływów handlo- wych, a także przedstawia kluczowe zmiany zachodzące w branży papierniczej/tekturowej i celulozowej.

To obowiązkowa lektura, nie tylko dla osób bezpośrednio zaangażowanych w odzysk włókien, ale także dla tych, którzy trzymają przyszłość naszej branży w swoich rękach, w tym decydentów i ustawodawców – komentuje Donoso. – Ci wszyscy, którzy chcieliby lepiej zrozumieć, co nasza branża robi dla środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego, nie mogą zrobić niczego lepszego niż zacząć od tego raportu.

Opracowano na podstawie materiałów BIR