Blisko 3/4 europejskiego szkła trafia do recyklingu
1 Jan 1970 10:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Europejską Federację Producentów Pojemników Szklanych (FEVE), przeciętny poziom recyklingu szkła w 28 krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii osiągnął 74%.
Oznacza to, że w 2014 r. w UE zebrano ponad 11,6 mln ton szkła – o 3,5% więcej niż rok wcześniej. Większość odzyskanego szkła po przetworzeniu zostaje wykorzystana do produkcji nowych opakowań: FEVE podkreśla, że jest to materiał najczęściej używany do ponownej produkcji opakowań spożywczych i napojowych w Europie i na świecie.
Z drugiej strony należy pamiętać, że nadal ok. 26% szklanych butelek i słoików trafia na europejskie wysypiska śmieci i choć w części krajów UE poziom ich recyklingu stale rośnie (m.in. Szwecja, Belgia, Niemcy i Słowenia), to w innych wyhamował lub wręcz spada (niewielki spadek zanotowano m.in. w Austrii i Danii; w Czechach, Finlandii i Holandii trend spadkowy idzie w parze z kurczącą się konsumpcją szkła, zaś Rumunia, Grecja, Cypr i Słowacja mają nadal do nadrobienia duże zapóźnienia).
Adeline Farrelly, sekretarz generalna FEVE, mówi: Dane wskazują, że sytuacja różni się w poszczególnych krajach i potwierdzają potrzebę ukierunkowanych inwestycji w infrastrukturę i komunikację z obywatelami, nie tylko w krajach, w których musimy zredukować zapóźnienia, ale – w celu utrzymania wysokich standardów – także w tradycyjnie dobrze radzących sobie społeczeństwach.
Sektor domaga się przyjaznego środowiska legislacyjnego, które docenia wyjątkowy status materiałów nadających się do bezterminowego recyklingu bez straty własności i pozostającego bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Takie materiały stale zachowują swoją jakość; należą do nich opakowania szklane, które dzielą tę własność z innymi, np. metalami.
Przepisy Unii Europejskiej odnośnie do odpadów, które obecnie są poddawane ocenie w ramach unijnego programu Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, powinny wspierać materiały trwałe, nadające się do nieograniczonego recyklingu bez straty własności. Jako przedstawiciele przemysłu życzylibyśmy sobie więcej zrecyklowanego szkła, zważywszy na fakt, że ma ono wysoką jakość i jest ekonomicznie opłacalne. Wierzymy, że uznanie nadrzędnego statusu materiałów trwałych, np. w przepisach
o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (EPR), zachęci rynek do wykorzystania tych materiałów, które zapewniają
rzeczywisty recykling w obiegu zamkniętym – kończy sekretarz generalna FEVE.
Na podstawie informacji FEVE opracował TK