BOBST na drodze ku przyszłości opakowań
1 Jan 1970 13:39

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma BOBST, w ramach realizacji autorskiej koncepcji dostarczania rozwiązań zapewniających po(d)łączenie i cyfryzację sektora opakowań, udoskonaliła swoje składarko-sklejarki ze średniej półki, modele NOVAFOLD i VISIONFOLD, wyposażając je w interfejs SPHERE. Dzięki poprawionej ergonomii oba urządzenia stanowią w opinii producenta ważny krok ku przyszłości sektora produkcji opakowań. Ta ewolucja pozwala producentom pudełek składanych na dalszą optymalizację workflow oraz umożliwia wydajny przepływ danych pomiędzy fizycznymi urządzeniami oraz rozwiązaniami cyfrowymi.

Dzięki regularnym ulepszeniom i wysokiemu poziomowi innowacyjności swych składarko-sklejarek firma BOBST obiecuje klientom dostęp do najlepszych możliwych rozwiązań dla przetwórców z branży pudełek składanych. W 2022 roku wprowadziła zupełnie nową linię NOVAFOLD 50 | 80 | 110, wyposażoną w sekcję wyrównywania wykrojów oraz moduł klejenia 4- i 6-punktowego. Oferujące prędkość dochodzącą do 300 m/min oraz wydajność do 18 tys. pudełek klejonych 4- lub 6-punktowo na godzinę wszechstronne urządzenie okazało się wielkim rynkowym sukcesem. 

Równie modułowy i wielofunkcyjny model VISIONFOLD 50 | 80 | 110 jest dostępny w konfiguracji zmotoryzowanej i może pracować z prędkością do 350 m/min, produkując do 22 tys. pudełek klejonych 4- lub 6-punktowo na godzinę. 

Jak przekonuje BOBST, obie składarko-sklejarki należą do maszyn o wyjątkowym stopniu niezawodności, są ergonomiczne i wykonane w najwyższej jakości. Umożliwiają realizację zróżnicowanych zleceń – od pudełek liniowych po pudełka z dnem automatycznym oraz pudełka klejone 4- i 6-punktowe, wykonane z różnych materiałów i w różnych kształtach – dzięki czemu zapewniają przetwórcom elastyczność niezbędną do przetrwania na wymagającym współczesnym rynku. Ponadto moduł ACCUEJECT, który jest dostępny dla obu maszyn, gwarantuje eliminację wadliwych pudełek w linii, dzięki czemu klienci otrzymują wyłącznie opakowania o 100% jakości.

Dzięki implementacji interfejsu SPHERE obie składarko-sklejarki zyskały jeszcze jeden ważny atut. SPHERE umożliwia kontrolę wszystkich funkcji maszyny z jednego miejsca. Dwa 15'' pełnokolorowe ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości pozwalają operatorom na konfigurację zadań i umożliwiają przywrócenie jednego spośród 5 tys. wstępnie zdefiniowanych zadań, oszczędzając cenny czas tracony na przyrząd maszyny.

Za pośrednictwem SPHERE klienci mogą uruchomić pakiet BOBST Connect Essential, który pozwala połączyć maszynę i dane w jedną wszechstronną platformę. Technologia ta zapewnia wzrost wydajności produkcji, dostęp do dokładnych danych dotyczących produktywności, wskaźników postępu oraz raportów, a także do usług zdalnej pomocy o wysokim priorytecie.

BOBST Connect Essential to zaledwie pierwszy krok na drodze do rewolucji w sposobie zarządzania danymi i komunikacją – mówi Pierre Binggeli, szef linii produktów z działu składarko-sklejarek w firmie BOBST, podkreślając: integrujemy SPHERE z VISIONFOLD i NOVAFOLD w celu dopasowania obecnych możliwości do przyszłych funkcji BOBST Connect.

Wspomniane funkcje poprawiają łączność w całym procesie workflow oraz zwiększają dostępność danych, tak by zapewnić przetwórcom pełną kontrolę ich maszyn i procesów produkcyjnych. Precyzyjne informacje o wydajności, obsłudze oraz oprzyrządowaniu, jak również natychmiastowy przepływ informacji w całym łańcuchu dostaw i zapewniona identyfikowalność mają zoptymalizować produktywność, poprawić obsługę maszyn, a nawet zwiększyć wydajność osiąganą przez poszczególne zmiany pracowników. Nowa platforma SPHERE poprawia ergonomię nastawów maszyny z punktu widzenia operatorów, a ze względu na wysoką intuicyjność obsługi łatwo ją obsługiwać i przygotowywać do nowych zleceń.

Prostota obsługi i przyrządu przyświecała inżynierom także wtedy, gdy zdecydowali się na doposażenie modułów klejenia 4- i 6-punktowego swych składarko-sklejarek VISIONFOLD i NOVAFOLD w drzwi typu combifolder: przezroczyste drzwi ochronne z przodu i z tyłu maszyny, które po raz pierwszy pojawiły się w modelu EXPERTFOLD 50 | 80 | 110 zaprezentowanym w styczniu bieżącego roku. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez maszynę i poprawić dostępność do jej podzespołów. Ponadto ramy drzwi zapewniają miejsce do mocowania i przechowywania narzędzi, dzięki czemu operatorzy mają je zawsze pod ręką i nie muszą trwonić czasu na niepotrzebne spacery w ich poszukiwaniu. 

Ergonomia jest decydująca przy przyrządzie maszyn – mówi Pierre Binggeli. – Nieustannie poszukujemy rozwiązań, które pozwolą skrócić czas ich przygotowania i zmniejszyć obciążenie operatorów, ponieważ wiemy, że w hali produkcyjnej liczy się każda minuta i że stworzenie zrównoważonego i nowoczesnego środowiska pracy ma zasadnicze znaczenie dla przyciągnięcia i utrzymania pracowników.

SPHERE, tak samo jak nowe wzornictwo maszyny oraz drzwi ochronne, oznacza kolejny krok na drodze ku przyszłości procesów przetwórczych: nowoczesnych i „odchudzonych”, zdigitalizowanych i po(d)łączonych, intuicyjnych i przyjaznych dla operatora.

Pierre Binggeli uważa, że zmiany wprowadzone w VISIONFOLD i NOVAFOLD, choć niekoniecznie dostrzegalne dla niewprawnego oka, mają kluczowe znaczenie. W przyszłości nasi klienci z branży przetwórczej znacząco usprawnią przepływ prac oraz zwiększą ich przejrzystość, tak by podejmować bardziej świadome decyzje i działać bardziej proaktywnie. Krok po kroku torujemy drogę ku tej transformacji, bez ustanku wprowadzając nowe rozwiązania i technologie, tak by osiągnąć nasz cel: realizację wizji BOBST.

Opracowano na podstawie materiałów firmy BOBST