Kombinacja nowych wizjonerskich technologii firmy BOBST zapewni producentom pudełek składanych – dążących do podniesienia sprawności operacyjnej i wydajności w procesach wycinania – niezrównany poziom automatyzacji i cyfrowej transformacji.
Wycinarka płaska MASTERCUT 106 PER w połączeniu z nowatorskim narzędziem do cyfrowego zarządzania recepturami TooLink stanowi odzwierciedlenie nowej wizji BOBST, zaprezentowanej po raz pierwszy w czerwcu tego roku i przeznaczonej dla kompleksowo połączonego systemu produkcji opakowań.
Bodo Junge, dyrektor ds. marketingu produktów w dziale pudełek składanych firmy BOBST, wyjaśnia: Uznaliśmy, że łączność, cyfryzacja, automatyzacja i zrównoważony rozwój to fundamenty produkcji opakowań zarówno teraz, jak i w przyszłości. Nasza stworzona z myślą o tej branży wizja polega docelowo na umożliwieniu przetwórcom przystosowania się i szybkiej reakcji na stale zmieniające się wymagania właścicieli marek.
Pamiętając o wspomnianych czterech filarach BOBST dąży do stworzenia jednolitego opakowaniowego łańcucha dostaw, w którym maszyny i narzędzia komunikują się wzajemnie w celu dostarczenia optymalnej jakości i wydajności, jednocześnie ograniczając w każdym ogniwie liczbę błędów, ilość odpadów oraz wysokość kosztów. Wdrożenie nowych inteligentnych systemów w rodzaju naszej działającej w chmurze platformy workflow BOBST Connect, a także TooLink, dopełnia i usprawnia automatyzację zakładu oraz maszyn do poziomów dotychczas niespotykanych.
MASTERCUT 106 PER to wycinarka nowej generacji o jeszcze bardziej zaawansowanym – w porównaniu z jej dominującymi na rynku poprzednikami – stopniu automatyzacji i możliwości produkcyjnych. Nowe wzornictwo czyni z niej sztancę o najwyższym poziomie automatyki i ergonomii, wyposażoną w szereg innowacyjnych rozwiązań, które wspierają realizację wizji firmy BOBST.
To jedyna na świecie wycinarka, którą można ustawić z pomocą zaledwie jednego punktu kontrolnego, a automatyzacja funkcji i ustawień – od nakładaka po wykładanie – oznacza, że w trakcie działania urządzenia liczba interwencji operatora jest ograniczona do minimum. Ustawienia narzędzi do wyłamywania i rozdzielania użytków są obecnie w całości zautomatyzowane dzięki nowemu systemowi Matic Plus, który wykorzystuje kamery do pomiaru pozycji narzędzi, a następnie automatycznie dopasowuje ich pozycję zgodnie z registrem zadrukowanego arkusza. Automatyzacji w nowej maszynie poddano również wykrywanie zatorów i nastawy, wyposażając ją w system nonstop w sekcji wykładania.
Bodo Junge dodaje: MASTERCUT 106 PER reprezentuje nowy i wyjątkowy poziom automatyzacji. Nowe rozwiązania pozwalają na znaczne, 15-minutowe skrócenie czasu narządu, umożliwiając szybsze przygotowanie urządzenia do pracy – co ma kluczowe znaczenie na dzisiejszych liniach produkcyjnych. Nadzwyczajny poziom zautomatyzowania czyni maszynę najwydajniejszym urządzeniem sztancującym zarówno w przypadku krótkich, jak i długich serii, pozwalając producentom opakowań akceptować wszelkie typy zleceń bez względu na wysokość nakładu.
Wycinarkę MASTERCUT 106 PER wyposażono w TooLink, platformę, która łączy sztancę z narzędziami w celu uzyskania kompletnego procesu przetwórczego. Ten unikalny przykład technologii korzystnie wpływa na elastyczność produkcji, czasy realizacji zamówienia oraz wydajność.
Wycinarka jest zachipowana z wykorzystaniem technologii TooLink, która tworzy unikalne cyfrowe ID umożliwiające natychmiastowe rozpoznanie przez HMI maszyny. Narzędzia wyposażone w chipy są automatycznie wykrywane przez maszynę, umożliwiając przygotowanie parametrów gotowej do wykonania pracy, co zapewnia zmniejszenie ilości odpadów i nawet 15-minutową oszczędność czasu w trakcie nastawu do nowej pracy. Umożliwia również automatyczne przywołanie wcześniejszego zlecenia bez potrzeby jakiejkolwiek interwencji operatora.
TooLink łączy, digitalizuje i automatyzuje proces przetwórczy – dodaje Alex Volery, szef działu narzędziowego w firmie BOBST. – Tworzy prawdziwy ekosystem przetwórczy, który odpowiada na kluczowe potrzeby produkcji w zakresie wydajności, kontroli, prędkości, jakości i zrównoważonego rozwoju. Dzięki TooLink oraz towarzyszącemu mu zestawowi aplikacji IoT producenci opakowań zyskują pełny przegląd swych wykrojników, receptur i historii prac, jak również dostęp do danych produkcyjnych oraz informacji na wyższym poziomie.
Takie połączenie wyjątkowych technologii to przykład wizji BOBST realizowanej w praktyce. Dla producentów opakowań stanowi ono rzeczywistą szansę na zabezpieczenie przyszłości swych działań wobec nieustannie zmieniających się wymagań rynku.
Na podstawie materiałów firmy BOBST opracował TK