Branża napojowa zaprezentowała swoją wizję
1 Jan 1970 12:42

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wdrażając Circular Packaging Vision 2030 branża napojowa zobowiązuje się, że do 2025 roku stosowane przez nią opakowania będą w 100% recyklowalne, a udział surowca z odzysku w butelkach z PET osiągnie poziom 50%. 

Ambicją sygnatariuszy dokumentu jest, by do 2030 roku butelki z PET – gdy jest to technicznie możliwe i ekonomicznie opłacalne – miały 100% zawartość zrecyklowanego lub nadającego się do odzysku tworzywa. Innym celem jest zbiórka ponad 90% opakowań i wykorzystanie opakowań wielokrotnego użytku na większą skalę. Te działania – jak twierdzi UNESDA, Europejska Organizacja Producentów Napojów Bezalkoholowych – bezpośrednio przyczynią się do przejścia gospodarek UE na obieg zamknięty i przekroczenia celów Unii zapisanych w prawie wspólnotowym.

Naszym celem jest, aby opakowania na napoje osiągnęły pełną cyrkularność i były uznawane za zasób w gospodarce obiegu zamkniętego (...) – powiedział Ian Ellington, prezes UNESDA oraz wiceprezes i Chief Category Officer w PepsiCo Europe. – Wierzymy, że opakowanie jest zasobem, który nigdy nie powinien być marnowany, i podejmujemy liczne działania, aby osiągnąć pełną cyrkularność i wspierać program Komisji Europejskiej dotyczący przyspieszenia przejścia na zieloną gospodarkę.

Opakowanie o charakterze cyrkularnym jest zaprojektowane w taki sposób, aby zawierało materiały pochodzące z recyklingu, nadawało się do odzysku i ewentualnie do ponownego wykorzystania; jest zatem częścią gospodarki obiegowej, w której infrastruktura zarządzania odpadami i recyklingu pozwala na jego powszechną zbiórkę, odzysk i ponowne wykorzystanie.

Organizacja UNESDA informuje, że jej członkowie będą realizować Wizję dzięki wdrażaniu trzech równorzędnych filarów zrównoważonego rozwoju. Są to:

1. Zbiórka: dążenie do osiągnięcia zamkniętego obiegu w zakresie odbioru opakowań na napoje, dzięki czemu możliwe będzie: 

– tworzenie systemów zbiórki i recyklingu opakowań po napojach w obiegu zamkniętym, tak by przyspieszyć osiągnięcie celu, jakim jest zbieranie co najmniej 90% wszystkich opakowań napojowych do 2030 r.;

– wdrożenie na szerszą skalę dopracowanych systemów zwrotu kaucji (DRS) dla PET, puszek aluminiowych i innych materiałów (w zależności od lokalnej sytuacji), o ile nie jest możliwa zbiórka 90% opakowań w ramach istniejących systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

2. Recykling: używanie wyłącznie opakowań o cyrkularnym charakterze i zwiększenie udziału rPET w opakowaniach:

– do 2025 r. opakowania na napoje z tworzyw sztucznych, metalu i szkła mają być w 100% recyklowalne, a wszystkie butelki z PET na napoje bezalkoholowe muszą zawierać co najmniej 50% rPET; 

– do 2030 r.: ambicją jest osiągnięcie 100% udziału recyklowalnych lub nadających się do odzysku materiałów w butelkach z PET, o ile jest to możliwe technicznie i opłacalne – a tym samym odejście od materiałów nieodnawialnych. 

3. Ograniczanie i ponowne użycie: zmniejszenie negatywnego wpływu opakowań napojowych na środowisko i stosowanie opakowań wielokrotnego użytku:

– zwiększenie do 2030 r. liczby opakowań przeznaczonych do ponownego napełnienia w porównaniu z 2020 r. oraz badanie najlepszych (z punktu widzenia środowiska i opłacalności) metod działania pozwalających zwiększyć udział opakowań wielokrotnego użytku.

Innowacja jest podstawą GOZ, a sektor będzie nadal inwestował w technologie recyklingu w celu poprawy swej wydajności i wyników finansowych. Dzięki zastosowaniu różnych technik recyklingu możliwe jest zmniejszenie śladu węglowego opakowań i dostarczanie produktów w bezpiecznych i trwałych opakowaniach.

Europejska branża napojów bezalkoholowych potwierdza, że w pełni popiera ambicje UE osiągnięcia do 2050 r. statusu pierwszego w świecie kontynentu neutralnego klimatycznie oraz stworzenia europejskiej GOZ – włączając w to cyrkularność opakowań. 

Aby zrealizować swoją wizję, sektor będzie potrzebował spójnego wsparcia ze strony władz UE i rządów krajowych, obejmującego:

– długoterminową perspektywę działań i niezmienność prawa, jak również ochronę jednolitego rynku;

– sprawnie funkcjonujący rynek surowców wtórnych, który zapewni sektorowi napojów bezalkoholowych dostęp do wystarczającej ilości rPET wysokiej jakości, aby mógł zrealizować swoje zobowiązania wynikające z prawa UE bez uszczerbku dla standardów bezpieczeństwa i unikając downcyklingu;

– zwiększenie inwestycji w infrastrukturę gospodarki odpadami i recyklingu;

– unijne ramy umożliwiające stosowanie innowacyjnych technologii recyklingu;

– minimalne wymogi UE dla nowych DRS w całej Europie;

– jasne definicje recyklowalności, które sprzyjają innowacjom i inwestycjom.

Nasza Circular Packaging Vision 2030 pokazuje, że europejski przemysł napojów bezalkoholowych chce nadal być częścią odpowiedzi – podsumował Ellington. – Obiegowość działa, a my jesteśmy gotowi na długoterminowe inwestycje we wspieranie i udział w przemianach, tak by zagwarantować, że żadne z naszych opakowań nie skończy jako śmieć.

Opracowano na podstawie materiałów UNESDA