Butelki z recyklingu enzymatycznego od L’Oréal
1 Jan 1970 10:18

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma L'Oréal zaprezentowała pierwsze plastikowe butelki wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu enzymatycznego odzyskanego dzięki procesowi opracowanemu przez biotechnologiczną firmę Carbios. Gigant kosmetyczny przewiduje, że butelki oparte na przełomowej innowacji trafią do masowej produkcji w 2025 r. 

Opakowanie nowej generacji na kosmetyki jest pierwszym wykonanym z materiałów pochodzących w 100% z recyklingu enzymatycznego firmy Carbios, który nadaje się do odzysku wszelkich rodzajów PET: przezroczystych, barwionych, matowych oraz wielowarstwowych – i w praktyce sprawia, że można je poddawać recyklingowi bez końca. 

Wydajniejszy proces

Dotychczas stosowane procesy recyklingu mechanicznego nie były w stanie odzyskać wszystkich odpadów z PET – tworzywa, które jest jednym z najpowszechniej stosowanych w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. 

Firma Carbios wyjaśnia, że: tylko przezroczysty plastik (może) być poddawany recyklingowi w pętli obiegu zamkniętego, przy utracie jakości w każdym cyklu, co utrudnia uzyskanie nowych produktów z w pełni przetworzonego PET. Problem, który technologia enzymatyczna francuskiej firmy jest teraz w stanie rozwiązać. Nasza innowacja umożliwia nieskończony recykling wszystkich rodzajów odpadów PET, a także produkcję wyrobów z PET w 100% pochodzących z recyklingu i w 100% nadających się do recyklingu, bez utraty jakości.

Co istotne, można to zrealizować w bardzo krótkim czasie: 97% tworzywa rozpada się w ciągu zaledwie 16 godzin, co czyni proces 10 tys. razy wydajniejszym niż jakiekolwiek dotychczas podejmowane próby biologicznego recyklingu plastiku. 

Produkcja przemysłowa w 2025 roku

Po czterech latach ścisłej współpracy z Grupą L'Oréal przy tworzeniu nowej technologii – w której uczestniczyły również firmy Nestlé Waters, PepsiCo i Suntory Beverage & Food Europe – wydajność nowego procesu recyklingu nadal rośnie. Pierwszą marką francuskiej grupy, która wprowadzi na rynek produkt w takiej butelce, ma szansę stać się Biotherm, zaś rozpoczęcie produkcji jest obecnie planowane na 2025 rok.

Współpracujemy z Carbios od 2017 r. przy stworzeniu tej pierwszej butelki wykonanej z PET uzyskanego dzięki technologii recyklingu enzymatycznego, alternatywy dla recyklingu mechanicznego. Mamy przyjemność ogłosić dzisiaj, że udało się wykonać je w fazie pilotażowej, i cieszy nas możliwość stworzenia opakowania przyszłości wraz z naszymi partnerami. To obiecująca innowacja na nadchodzące lata, pokazująca nasze zaangażowanie we wprowadzanie na rynek opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska, która stanowi część inicjatywy obiegu zamkniętego rozpoczętej ponad 15 lat temu – powiedział Jacques Playe, globalny szef Działu Opakowań i Rozwoju Produktów Grupy L'Oréal.

Warto zauważyć, że technologię wykorzystano również do stworzenia innych butelek testowych na produkty codziennego użytku. Już wkrótce produkty takie jak Perrier, Pepsi Max i Orangina również mogą pojawić się w nowatorskich opakowaniach. 

Innowacja powinna pomóc Grupie L'Oréal osiągnąć cele opisane przez firmę w programie zrównoważonego rozwoju „L'Oréal dla Przyszłości”, takie jak produkcja do 2025 r. wyłącznie opakowań plastikowych nadających się do wielokrotnego napełniania, wielokrotnego użytku, recyklowalnych lub kompostowalnych, a do 2030 r. tylko opakowań pochodzących z recyklingu lub wykonanych z biotworzyw.

Aby osiągnąć te cele, Grupa L'Oréal współpracuje z wieloma strategicznymi partnerami, którzy zapewniają jej dostęp do najlepszych technologii. Oprócz Carbios L'Oréal współpracuje z Albéa, światowym liderem w dziedzinie opakowań kosmetycznych, z którym Grupa w 2019 roku opracowała pierwszą tubkę kosmetyczną zawierającą karton z certyfikatem FSC; Purecycle przy produkcji polipropylenu pochodzącego z recyklingu metodą solwolizy; oraz LanzaTech i Total, z którymi w październiku 2020 roku L'Oréal ogłosiła rozpoczęcie produkcji pierwszej na świecie butelki kosmetycznej z polietylenu (PE), wykonanej z przetworzonych przemysłowych emisji dwutlenku węgla.

Opracowano na podstawie materiałów firmy L'Oreal