Cykl życia technologii Nozomi
1 Jan 1970 10:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

14 marca br. firma Electronics For Imaging, Inc. poinformowała o ukończeniu oceny cyklu życia (LCA) technologii jednoprzebiegowego druku cyfrowego Nozomi we współpracy z wielokrotnie nagradzaną firmą konsultingową Clean Agency. Dzięki tej inicjatywie Clean Agency opracowała również narzędzie LCA, które klienci EFI i ich klienci – tacy jak marki, sprzedawcy i firmy trzecie – mogą wykorzystać do analizy emisji ekwiwalentu CO2 (CO2e) w ramach ogólnej rozszerzonej odpowiedzialności producenta opakowań (EPR): wpływu ich produktów na środowisko, nawet po zakończeniu okresu użytkowania.

Jak wynika z LCA, drukowanie materiałów z tektury falistej na cyfrowej maszynie EFI Nozomi zmniejsza potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (Global Warming Potential, GWP) o ok. 50% w porównaniu z analogowymi technologiami druku. Brak płyt drukowych, mniej energii, mniej odpadów i produkcja just-in-time (JIT) przyczyniają się do redukcji emisji CO2e w przypadku zadruku tektury falistej na cyfrowej maszynie EFI Nozomi – mówi Seri McClendon, dyrektor generalny Clean Agency. – Opakowania są głównym czynnikiem przyczyniającym się do emisji w zakresie 3, dlatego nawiązaliśmy współpracę z EFI nie tylko w celu przeprowadzenia LCA, ale również stworzenia kalkulatora, który umożliwia użytkownikom ilościowe określenie kilogramów CO2e powiązanych z określonymi nakładami i typem zleceń w druku opakowań. Emisje z zakresu 3 odnoszą się do emisji pośrednich, które występują w łańcuchu wartości organizacji, zarówno na wyższym, jak i niższym szczeblu działalności, i stanowią znaczną część śladu węglowego firmy.

Z punktu widzenia potencjalnych klientów, marek i sprzedawców detalicznych narzędzie LCA może posłużyć do obliczenia emisji CO2e konkretnego zlecenia druku na maszynie Nozomi, a także określenia i porównania, jakie byłyby efekty środowiskowe, gdyby to samo zadanie zostało wykonane w innych technologiach druku, w tym fleksografii, offsecie lub cyfrowym preprincie. Możliwość wykazania zmniejszonego śladu węglowego w produkcji opakowań jest zaletą biznesową w czasach, gdy emisje Scope 3 są kluczowym czynnikiem w kompleksowych strategiach zrównoważonego rozwoju. Co więcej, te zrównoważone zalety druku cyfrowego poprawiają również produktywność i wyniki biznesowe, np. poprzez eliminację płyt, redukcję odpadów będących efektem narządu nowych prac, obniżenie kosztów energii, utylizacji odpadów i nie tylko.

Jesteśmy zadowoleni z wyników LCA i zamierzamy poddać wyniki weryfikacji przez stronę trzecią w celu dodatkowej walidacji, której spodziewamy się w kwietniu – powiedział Evandro Matteucci, wiceprezes EFI ds. materiałów budowlanych i opakowań.

Jest to proces powtarzalny i w przyszłości będziemy kontynuować testowanie i sprawdzanie LCA z naszymi klientami. Uzyskane wyniki potwierdzają pozytywny wpływ druku cyfrowego na zrównoważony rozwój, a także nasze ogólne zaangażowanie w realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, zarówno naszych własnych, jak i naszych klientów – dodał Matteucci. – Narzędzie LCA jest kluczową propozycją dla wszystkich użytkowników, ponieważ możliwość wykazania wyraźnej redukcji śladu węglowego nie tylko wpisuje się w wartości etyczne, lecz także poprawia reputację marki i konkurencyjność na rynku.

Klienci EFI już zaczęli wykorzystywać nowe narzędzie LCA – z pozytywną reakcją rynku. Wiodący brytyjski dostawca tektury falistej i opakowań, firma Caps Cases, zakończyła własną analizę LCA. Dzięki inwestycji w 2023 r. w druk cyfrowy EFI Nozomi Caps Cases uniknie emisji około 300 tys. kilogramów CO2e w porównaniu z metodami analogowymi.

Inwestycja EFI w kalkulator LCA pomoże nam dokonać ilościowych obliczeń oraz zakomunikować redukcję emisji w zakresie 3 markom i detalistom, których obsługujemy – powiedział Trevor Bissett, dyrektor generalny Caps Cases. – W praktyce, jak wynika z naszych obliczeń, nasz największy klient unik-nął emisji 60 tys. kg CO2e, przechodząc na opakowania Nozomi z nadrukiem cyfrowym w 2023 roku. Możliwość przedstawienia tych obliczeń i ich wpływu stanowi mocne świadectwo dla naszych rozwiązań druku cyfrowego i wskazuje na nasze zaangażowanie w bycie zrównoważonym producentem.

Technologia EFI Nozomi: droga do zrównoważonego rozwoju

Narzędzie LCA jest najnowszym osiągnięciem w historii technologii EFI Nozomi, które popycha branżę druku na tekturze falistej w znacznie bardziej zrównoważonym kierunku. Eliminując wydatki i dużą liczbę kroków związanych z przygotowaniem płyt drukowych, drukiem i kaszerowaniem w tradycyjnej produkcji analogowej, jednoprzebiegowy cyfrowy druk atramentowy opakowań z tektury falistej przyczynia się do realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki zmniejszeniu nadprodukcji, odpadów i kosztów przechowywania, utwardzaniu LED zmniejszającemu zużycie energii oraz eliminacji wody do mycia maszyn, i atramentom.

Atramenty EFI Nozomi LED praktycznie nie emitują lotnych związków organicznych (LZO), spełniając standard GREENGUARD Gold, i nie wymagają instalacji odzyskiwania oparów. Technologia Nozomi jest jedyną ofertą jednoprzebiegowych cyfrowych drukarek atramentowych, która uzyskała certyfikat recyklingu starych pojemników z tektury falistej (OCC) i możliwości repulpacji przez Western Michigan University Recycling, Paper, and Coating Pilot Plant.

Drukarki Nozomi są również uznawane za energooszczędne na podstawie normy energetycznej ISO 20690 przyznanej przez Fogra Research Institute for Media Technologies. W dodatku mogą pochwalić się solidną konstrukcją do intensywnego użytku przemysłowego, dużą niezawodnością i wysoką produktywnością.

Opracowano na podstawie materiałów firmy EFI