Czy przytwierdzone zakrętki mają sens?
1 Jan 1970 11:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z początkiem lipca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przytwierdzonych zakrętek. Obowiązek ten obejmie niektóre pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, w tym kartony do płynnej żywności. Rozwiązanie to budzi wątpliwości wśród niektórych konsumentów. Warto więc wytłumaczyć, dlaczego jest wprowadzane.

Już od kilku miesięcy coraz częściej kupujemy napoje w butelkach, których zakrętki są trwale przymocowane do opakowań. Jest to skutek wpisania do polskiego prawa dyrektywy Single Use Plastic (SUP) w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Umożliwia ona lepszą ochronę środowiska naturalnego, w szczególności morskiego, przed przedostawaniem się drobnych, plastikowych odpadów do wód. Rozwiązanie to ma zapobiegać śmieceniu oraz – co ważne – ułatwić przetworzenie wszystkich elementów opakowania. Zakrętki pozostaną do końca z nim połączone, nie ma więc ryzyka, że będą „odsiane” i stracone podczas procesu sortowania. To dlatego z początkiem lipca we wszystkich krajach Unii Europejskiej można produkować i sprzedawać wyłącznie opakowania z takimi zakrętkami.

Jak wynika z pomiarów skali zaśmiecenia plaż w środowisku morskim Unii Europejskiej, tworzywa sztuczne stanowią od 80 do 85% odpadów na plażach i w wodzie. Aby to zmienić, UE w dyrektywie SUP umieściła zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak patyczki higieniczne, słomki, sztućce i talerzyki. Ponieważ z oczywistych powodów nie da się zakazać produkcji plastikowych zakrętek i wieczek – również powszechnie obecnych wśród plastikowych zanieczyszczeń – wprowadzono obowiązek ich trwałego mocowania do pojemników. Ma to pomóc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: nie tylko ograniczy śmiecenie oraz zmniejszy zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt, lecz także przy okazji podniesie skalę recyklingu, bo konsument będzie wrzucał do odpowiedniego kosza już nie tylko pojemnik, ale również jego zakrętkę. Zamiast trafić do frakcji drobnej w zakładach odzysku (niepodlegającej recyklingowi), teraz wraz ze zużytym kartonem po płynnej żywności zostaną poddane recyklingowi i odzyskane w postaci surowców wtórnych – zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej.

Zakrętki, zwykle wykonane z  polietylenu o dużej gęstości, oddzielone w procesie recyklingu od butelek PET oraz kartonów, trafiają do dedykowanych zakładów przetwarzania. Jest to tworzywo proste w recyklingu. Pocięte zakrętki są oczyszczane, a następnie przetapiane i przetwarzane na tzw. regranulat. Można z niego zrobić kolejne opakowania, np. do chemii gospodarczej oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak rury, doniczki, obudowy czy worki.

Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton, podsumowuje: Jako branża kartonów do płynnej żywności, wspieramy rozwiązania, które umożliwią jeszcze bardziej wydajny recykling. Wprowadzenie przytwierdzonych zakrętek to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzę, że w ten sposób zminimalizujemy straty surowców i zwiększymy efektywność przetwarzania kartonów po mleku i sokach w Polsce. Dotychczas wyrzucone oddzielnie zakrętki często trafiały do frakcji podsitowej, co uniemożliwiało ich przekazanie z sortowni do recyklera. Dzięki zmianie przepisów ten problem powinien się zmniejszyć, co przełoży się na jeszcze wyższe poziomy recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów ProKarton