Dni otwarte Bahmüller, najnowsze rozwiązania dla e-commerce
1 Jan 1970 09:46

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dn. 13-15 maja br. w siedzibie firmy Bahmüller w Plüderhausen k. Stuttgartu miały miejsce dni otwarte, w czasie których zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania producenta, zaprojektowane z myślą o rozwijającym się rynku handlu internetowego. W centrum uwagi znalazła się nowa funkcjonalność specjalistycznej składarko-sklejarki Turbox – Unique Turn, dzięki której możliwa jest aplikacja linerów silikonowanych i taśm zrywalnych na wykroje w jednoetapowym procesie.

Bahmüller to założona w 1945 r. rodzinna firma zatrudniająca prawie 400 pracowników, która jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów maszyn konwertujących tekturę falistą na świecie. Zaprojektowane i produkowane w Niemczech od 2006 roku składarko-sklejarki Bahmüller Turbox cieszą się zasłużoną renomą, stanowiąc jedną z podstawowych metod konfekcjonowania opakowań dla e-handlu oraz SRP (opakowań gotowych na półkę). Niemiecki producent zainstalował ich już 170; najwięcej – po rodzimym rynku – w Polsce.

Automatyzacja od stosu do stosu

Firma Bahmüller dobrze wyczuła trend dynamicznego rozwoju handlu internetowego na długo przed pandemią. W 2019 r. zaprezentowała opatentowane rozwiązanie Diagonal Fold Supervision (DFS) w maszynach serii Turbox – system monitorujący, dzięki któremu konfiguracja jest ograniczona do minimum. Podobnie jak kolejna opatentowana funkcjonalność – Unique Eject – jest kluczowa dla osiągnięcia wyższego poziomu automatyzacji.

Prawie wszystkie maszyny Turbox można doposażyć w aplikatory papierów (linerów) silikonowanych i zrywalnych taśm. Są one również wyposażone w system kontroli jakości oraz system odrzucania wadliwych pudełek, a w dowolnym momencie można uzupełnić je o Powerpacker – zautomatyzowane rozwiązanie do pakowania, instalowane w przeszło połowie ostatnio zamówionych linii Turbox. Dwie wersje Powerpacker – Basic i Performance – zwiększają możliwości przetwórców tektury falistej i obniżają próg ROI, zwiększając wydajność i pozwalając dotrzymać kroku ogromnemu zapotrzebowaniu na opakowania dla e-handlu. Można również zdecydować się na opcję z systemem banderolowania szwajcarskiej firmy ATS Tanner lub z modułem wiązania od firm MOSCA, ATS Tanner lub SMB.

Powerpacker może zwiększyć ogólną wydajność linii poprzez zmniejszenie siły roboczej na hali produkcyjnej. Użytkownicy osiągają średnio 30-procentowy wzrost produktywności w porównaniu z ręcznym odbiorem. Partnerem w zakresie automatyzacji podawania i odbierania w linii Turbox generacji 2024 jest z kolei firma MuK Automation. Najnowsza generacja składarko-sklejarek Turbox zawiera liczne udoskonalenia poprawiające automatyzację (partnerem w tym zakresie jest niemiecka firma MuK), integrację procesów oraz wydajność – prędkość maksymalna linii to 250 mb/min.

Co ważne z perspektywy przetwórców tektury falistej, linie Turbox są energooszczędne z uwagi na zastosowanie wyłącznie napędów serwo, dzięki czemu wpisują się w najbardziej restrykcyjne polityki środowiskowe.

Game changer

Stacja Bahmüller Unique Turn jest jedną z wielu opcji dostępnych dla składarko-sklejarek Turbox. Dynamicznie rozwijający się handel internetowy wywiera coraz większą presję na opakowania wysyłkowe, które można by ponownie wykorzystać do nadania przesyłek zwrotnych. W przypadku opakowań z możliwością otwarcia za pomocą taśmy zrywalnej oraz ponownego zamknięcia dzięki taśmie klejącej z silikonowym linerem często konieczne jest zastosowanie wieloetapowego procesu produkcyjnego. Wieloetapowa produkcja opakowań dla e-handlu powodowała, że stały się one za drogie – wyjaśnia Ulrich G. Wolz, wiceprezes i dyrektor operacyjny działu Corrugated Board Converting Systems w firmie Bahmüller.

– Naszym celem było zaprojektowanie wysokowydajnego, jednoprzebiegowego procesu, który nie tylko przyśpieszyłby produkcję, lecz także uczynił ją enegrooszczędną i ekonomiczną. Wyzwaniem było obrócenie wykroju w celu nałożenia taśm umożliwiających otwieranie i zamykanie pod kątem 90° w stosunku do linii nacięcia. We współpracy z naszymi klientami opracowaliśmy moduł Unique Turn.

Wykroje są ustawiane w pozycji przesuniętej o 90° względem nacięcia w podajniku ACE, z którego są automatycznie podawane do maszyny. Za podajnikiem moduł Unique Turn przejmuje kontrolę nad wykrojem. W pierwszym segmencie modułu nakładany jest klej termotopliwy, na który nakładane są taśma silikonowa i taśma zrywalna. Sama jednostka aplikacyjna została opracowana we współpracy z uznanym na całym świecie dostawcą. Następnie półprodukt jest obracany i wyrównywany, po czym następuje konwencjonalny proces składania. Kompaktowa konstrukcja linii pozwala na oszczędność miejsca, a modernizacja o ten moduł jest możliwa w dowolnym momencie. Składarko-sklejarka Turbox prezentowana podczas dni otwartych wyposażona była również w systemy do aplikacji etykiet firmy Herma oraz głowice inkjetowe do nadrukowywania np. kodów kreskowych.

Określenie „game changer” dla najnowszej funkcjonalności naszych specjalistycznych składarko-sklejarek Turbox po raz pierwszy pojawiło się podczas warsztatów z naszymi klientami w październiku ub.r. – mówi Ulrich Wolz. – Obecni na nich przetwórcy tektury falistej, którzy byli użytkownikami innych składarko-sklejarek, mieli możliwość sprawdzenia naszego rozwiązania Unique Turn. Zachwyciło ich ono zarówno pod względem prostoty, precyzji, jak i bardzo niskiej energochłonności w porównaniu np. z systemami próżniowymi. Naszą przewagą jest sprawdzony od wielu lat system, który rozwinęliśmy po pandemii, przystosowując go do oczekiwanej przez rynek wydajności. Od lutego br. funkcjonalności Unique Turn testuje jeden z naszych klientów w pracy trzyzmianowej. Pracuje bez zarzutów. Druga linia Turbox z Unique Turn pracuje w naszej fabryce i zapraszamy wszystkich producentów opakowań z tektury falistej do jego przetestowania na własnych opakowaniach!

Anna Naruszko