Dni Otwarte z Kodak Flexcel NX Ultra Solution
1 Jan 1970 15:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

12 września br. firma Fleksograf studio prepress z podpoznańskiej Drużyny zaprosiła grupę kilkudziesięciu drukarzy na Dzień Otwarty z technologią Kodak Flexcel NX Ultra, by pochwalić się efektami trwających od początku roku testów. Fleksograf studio prepress jest pierwszym w Polsce i drugim w Europie beta testerem rozwiązania, które do wymywania płyt fleksograficznych wykorzystuje wodę zamiast solwentów. 

Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwsza – teoretyczna, składająca się z prelekcji na temat nowej technologii oraz doświadczeń firmy Fleksograf studio prepress z jej stosowania – odbyła się w Hotelu Poznańskim w Luboniu. Następnie goście zostali przewiezieni do Drużyny, by w siedzibie firmy obejrzeć system w akcji i na własne oczy przekonać się, że obietnica producenta o możliwości wykonania gotowej do założenia na maszynę drukującą formy w niespełna godzinę nie jest czczą przechwałką. 

Nowa odsłona klasycznego systemu

Nowe rozwiązanie z serii Flexcel NX – z dopiskiem Ultra – to zintegrowany, wolny od rozpuszczalników i lotnych związków nieorganicznych (VOC) system do wytwarzania fleksograficznych form drukowych. Jak podkreśla producent, oferuje on taki sam wysoki poziom zachowania w druku, z jakiego od lat znane są płyty Flexcel NX, ale dodaje do tego korzyści ekologiczne oraz skrócenie czasu przygotowania formy gotowej do założenia na maszynę do niespełna godziny. Użytkownik otrzymuje dzięki niemu czyste, umożliwiające stabilną produkcję poligraficzną formy drukowe, przeznaczone głównie do produkcji wysokonakładowej.

W skład Kodak Flexcel NX Ultra Solution wchodzą: znany z wielu wdrożeń na całym świecie, sprawdzony system Flexcel NX, nowa wywoływarka Flexcel NX Ultra Processing System oraz nowa płyta Flexcel NX Ultra Plate (dostępna w dwóch wariantach grubości: 1,14 mm i 1,7 mm). Tym samym Kodak oferuje swoim klientom pełne rozwiązanie do produkcji fleksograficznych form drukowych. W ramach kompletnego procesu umożliwia ono naświetlanie, wymywanie, suszenie i finalną obróbkę płyty. Jak zapewnia producent, użytkownik otrzymuje do dyspozycji niezawodny system, oferujący zautomatyzowane cykle wymywania.

Pierwsi w Polsce, drudzy w Europie

Zaproszonych gości powitał właściciel firmy Fleksograf studio prepress, Krzysztof Malengowski: Na początku tego roku Fleksograf został jedynym beta testerem technologii Kodak Flexcel NX Ultra Solution w Polsce. Od tego czasu przeprowadziliśmy wiele prób, które potwierdziły jej wysoką jakość, stabilność i – co coraz istotniejsze – mniejsze od innych systemów obciążenie środowiska naturalnego. Jestem przekonany, że już wkrótce matryce fotopolimerowe wykonywane w tej technice będą powszechnie stosowane w Państwa codziennej produkcji.

O zaletach rozwiązania Flexcel NX Ultra opowiedzieli następnie Bill Schweinfurth, World Wide Product Marketing Manager w firmie Miraclon (dawniej Kodak Flexographic Packaging Divison), oraz Jacek Galiński, również Miraclon. Pierwszy z prelegentów zaprezentował krótki rys historyczny prac nad nową technologią (start w 2014 r., pierwsza prezentacja dla klientów – z zastrzeżeniem poufności – na targach drupa 2016 r., pierwsze beta testy w USA w 2017 r. i w Europie w 2018 r., komercyjna dostępność: 

2019 r.), a także dokonał krótkiego podsumowania wszystkich technologii wywoływania płyt fleksograficznych (termicznej, solwentowej i wodnej). To rozwiązanie, które łączy zalety ich wszystkich, ale jest pozbawione ich wad – przekonywał. Zwłaszcza że rozwiązuje ono fundamentalny problem „niestabilności” związanej z tradycyjnym procesem obróbki płyt fleksograficznych z wykorzystaniem wody. 

Jacek Galiński skupił się na podsumowaniu udanej współpracy obu firm. Do pierwszego kontaktu Fleksografu z technologią Ultra doszło na targach drupa 2016, gdy firma, jako jedna z nielicznych, wzięła udział w jej zamkniętych pokazach. Rozmowy o uczestnictwie Fleksografu w europejskich testach systemu – i w konsekwencji podpisanie umowy z Krzysztofem Malengowskim – miało miejsce w trakcie bardzo dla nas udanych targów Labelexpo Europe 2017. Po serii dwustronnych spotkań z Billem Schweinfurthem, wymianie informacji technicznych i organizacyjnych oraz wyborze miejsca na nowy system, na początku 2019 r. mogliśmy rozpocząć pierwsze w Polsce i drugie w Europie beta testy Flexcel NX Ultra. 

Dwie firmy, jedna wizja

Ostatnie wystąpienie przypadło menedżerowi ds. produktu w firmie Fleksograf studio prepress, Joannie Walachowskiej. Dlaczego Kodak do beta testów wybrał nas? Po pierwsze mamy podobną wizję rozwoju i działamy zgodnie z tymi samymi zasadami. Oprócz tego, że planujemy działania krótkoterminowo, trzymamy rękę na pulsie zmian w branży i interesujemy się technologiami, które zdominują rynek w najbliższych latach, kładąc nacisk zwłaszcza na rozwiązania przyjazne dla środowiska. Po drugie, od niemalże dziesięciu lat korzystamy z technologii Flexcel NX i wiedza zdobyta w tym czasie stanowi doskonałą bazę do rozpoczęcia badań nad jej nową wersją. Po trzecie, mamy doskonałe warunki do prowadzenia testów. Nasza nowa siedziba w podpoznańskiej Drużynie idealnie nadaje się do stabilnej i powtarzalnej produkcji matryc; szczycimy się tym, że przedstawiciele Kodaka, którzy nas odwiedzają, mówią o wręcz laboratoryjnych warunkach. Wreszcie po czwarte: specjaliści pracujący w naszym zakładzie – których jakość pracy jest potwierdzona certyfikatem partnerstwa z firmą Kodak – gwarantują najwyższą jakość testów.

Następnie Joanna Walachowska opowiedziała o doskonałych 

wynikach serii testów Be Eco (w drukarni WIST, z udziałem firm 3M i hubergroup) oraz Be Eco 2 (w drukarni Krea), w trakcie których oceniano jakość druku z płyt Ultra w druku szerokowstęgowym (na foliach) oraz wąskowstęgowym (na etykietach i papierze powlekanym), z wykorzystaniem maszyn Soma Optima oraz Mark Andy P7. W zależności od rodzaju wykonywanych prac, testerzy uzyskiwali: wysoki kontrast nadruku, doskonały transfer farby, czyste i ostre teksty w nadrukach zarówno w kontrze, jak i w pozytywie, dobre odwzorowanie detali i gładkie przejścia tonalne (zadruk folii); dobre odwzorowanie drobnych elementów, dobre odwzorowanie złoceń i innych uszlachetnień, uzyskanie luksusowego wyglądu poprzez druk koloru pod pewnym naciskiem, co powoduje powstanie struktury na papierze (zadruk etykiet) oraz nasycone aple, dobry transfer farby, ostre drobne teksty i wysoką, stabilną jakość pomimo wysokich nakładów (folie). 

Po części teoretycznej goście udali się do siedziby firmy Fleksograf studio prepress, gdzie obejrzeli proces obróbki matryc fotopolimerowych w technologii Kodak Flexcel NX Ultra. Joanna Walachowska z zegarkiem w ręku i z pomocą operatora systemu Ultra z firmy Fleksograf studio prepress dowiedli, że system jest w stanie przygotować matrycę gotową do druku w czasie krótszym niż godzina. Wyjeżdżając z siedziby firmy goście zabrali ze sobą próbki wywołanych płyt, które posłużą im do sprawdzenia jakości druku na ich własnych maszynach. 

Tomasz Krawczak

Fleksograf studio prepress jest pierwszym w Polsce i drugim w Europie beta testerem rozwiązania