Do TLKarton dołącza nowy program…
1 Jan 1970 12:15

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Główny produkt firmy TL-Design, jakim jest TLKarton, z powodzeniem wykorzystuje około 150 firm w Polsce i za granicą, co daje blisko 180 użytkowników. Intuicyjna obsługa narzędzia sprawia, że wykorzystywany jest nie tylko przez osoby zajmujące się projektowaniem, ale również jako dodatkowe narzędzie dla handlowców. Program daje bowiem możliwość szybkiej wyceny opakowania oraz wykrojnika podczas rozmowy z klientem.

Przypomnijmy, jak działa program

Aplikacja pozwala automatycznie zaprojektować opakowanie na podstawie wbudowanych 183 wzorów. Użytkownik podaje wymiary opakowania, rodzaj materiału itp., a następnie może rozłożyć użytki na arkuszu. Oprócz zapisu projektu w natywnym formacie „.tlkart” może wyeksportować stworzony rysunek do formatu „.dxf”, „.cf2”..., dzięki czemu inne programy bez problemu otworzą projekt. Jeżeli jest potrzeba wyceny produkcji, należy podać nakład, informację o zastosowanym surowcu, rodzaju druku, uszlachetnieniu jak kaszerowanie, folia, lakier... Wówczas drukujemy podsumowanie, w którym podane są ilości poszczególnych surowców oraz ich cena. Wycena jest tworzona na podstawie wcześniej zbudowanych cenników materiałów. Na koniec możemy wydrukować rysunek z tabelką, z której klient odczyta istotne informacje.

Program, z prostej aplikacji do tworzenia siatek na podstawie 65 wzorów i eksportowania ich do pliku .dxf oraz obliczania ceny wykrojnika, stał się wszechstronnym narzędziem, w którym klient zaprojektuje własne opakowanie, wyceni produkcję, zaprojektuje deskę wykrojnika i wydrukuje rysunek na karcie z tabelką, gdzie znajdą się najważniejsze informacje o projekcie, jak również symboliczny piktogram 3D złożonego pudełka (dotyczy wzorów wbudowanych w program jako makra). A jeżeli jesteśmy przy kartach...

Karty projektu według własnego uznania...

W 2019 roku program TLKarton zyskał możliwość projektowania własnych kart projektu. Co to oznacza?

Kiedy projekt uznamy za zakończony, uzupełnimy informacje o projekcie w zakładce „Projekt”, możemy wydrukować tzw. kartę projektu. Od Windows 10 jest dostępny, bez potrzeby instalowania dodatkowych programów, druk do pliku PDF. Wygląd standardowej karty projektu prezentujemy na obrazku. Dane do tabelki program pobiera z projektu/dokumentu, nad którym aktualnie pracujemy. Część danych jest pobierana z tych wpisanych w zakładce „Projekt/Dane projektu”. Pozostałe informacje, takie jak obszar noży, powierzchnia arkusza, cena wykrojnika, program oblicza na podstawie rysunku.

Szablony kart są zapisywane jako pliki „.tlkart”, tak jak domyślnie jest zapisywany każdy inny projekt w programie TLKarton. Aby stworzyć kartę zgodną z naszymi wymaganiami, zakładamy nowy projekt, zapisujemy go w katalogu „Database\ProjCards” i rysujemy ramkę, tabelki... Do dyspozycji użytkownika jest funkcja wstawiania obszaru rysunku. Pozwala ona zaznaczyć prostokąt, w którego obszarze znajdzie się rysunek, piktogram 3D lub stopka/logo firmy. W polach narysowanej tabelki wstawiamy napisy – tu oprócz zwykłego tekstu określamy, jakie zmienne będą widoczne po wydrukowaniu karty. W oknie wprowadzania tekstu, po kliknięciu w wybrany napis specjalny, w miejscu kursora zostaje wstawiony symbol, który przy wyświetlaniu na ekranie lub drukowaniu zmienia się w wybraną zmienną.

Takich szablonów kart możemy utworzyć dowolną ilość, np. jedną do obiegu wewnętrznego, drugą dla klientów. Wywołując polecenie „Projekt/Drukuj kartę projektu” wybieramy szablon karty, którego aktualnie potrzebujemy, a program sam wstawi rysunek oraz dane projektu.

Program TLPallet

Kiedy zajmujemy się produkcją opakowań, zwłaszcza przy dużych nakładach, istotnym elementem w logistyce i wycenie jest liczba opakowań, jaka zmieści się na palecie, a co za tym idzie – liczba palet potrzebna do dostarczenia zamówienia. TLPallet optymalnie rozłoży opakowania na palecie. Dane, które musimy podać, widać na załączonym obrazku. Po zmianie dowolnego parametru (wymiaru opakowania, rozmiarów palety czy też wysokości sztapla układanych opakowań) momentalnie ukazuje się nowy rysunek prezentujący opakowania ułożone na palecie. Aktualizuje się też liczba opakowań.

Użytkownik może, podobnie jak w programie TLKarton, wydrukować kartę z tabelką, na której przedstawione jest ułożenie opakowań na palecie, oraz: nazwa klienta, wymiary opakowania, liczba opakowań na palecie, liczba warstw opakowań...

Nowe funkcje TLKarton

Bardzo przydatną i wyczekiwaną funkcją jest rozbijanie perforacji i kombiperforacji na krótkie odcinki noży i bigów, których długość podaje użytkownik. Pojawiło się 5 nowych standardowych opakowań oraz 4 niestandardowe. Dostępna jest opisywana już możliwość projektowania własnych szablonów kart projektu. Wraz z możliwością edycji kart pojawiły się nowe zmienne w oknie wprowadzania tekstu. W chwili obecnej jest ich 19. Występują dodatkowe pola danych projektu, m.in. rodzaj materiału i jego grubość. Kiedy rysunek tworzymy na podstawie makra, program sam uzupełni pole „Materiał”, jednak w przypadku własnych projektów jest potrzeba uzupełnienia tej informacji. Dodano eksport do formatu „.svg”. Pojawiła się oddzielna cena dla noży kompensacyjnych (do wyceny wykrojników na automaty sztancujące). Jest też dostępne dodatkowe okno do projektowania wykrojników rotacyjnych, które umożliwia m.in. automatyczne wstawienie noży dzielących odpad.

Na stronie http://www.tldesign.pl/download.htm można ściągnąć wersje testowe programów oraz aktualizację programu TLKarton.

Opracowano na podstawie materiałów firmy TL-Design