Rozpoczynające się 24 września targi Labelexpo 2013 to największa w tym roku impreza w branży opakowań i etykiet. W 7 halach o powierzchni 31,5 tys. m2 ponad 550 wystawców przedstawi światowe i europejskie premiery w zakresie maszyn, technologii i materiałów. Prezentujemy Państwu wybraną ofertę firm, które zaprezentują się na targach w Brukseli.
Avery Dennison. Na firmowym stoisku znajdą się produkty i usługi, które pozwalają producentom opakowań wyróżnić się i zyskać przewagę konkurencyjną. Jednym z nich jest rozwiązanie w postaci etykiety samoprzylepnej poprawiającej recyklowalność pojemników wykonanych z PET. Folie Avery Dennison CleanFlake (Bottle-to-Bottle) ułatwiają pozyskiwanie rPET dzięki innowacyjnemu połączeniu folii i kleju, które oddzielają się czysto i wydajnie od płatków PET powstających w trakcie procesów recyklingu. W efekcie płatki PET są wystarczająco czyste, by nadawały się do wykorzystania do produkcji nowych folii opakowaniowych oraz opakowań typu muszelki.
Dodatkowo w centrum uwagi znajdzie się nowa seria klejów ClearCut, które pozwalają na zastosowanie cieńszych podłoży, zwiększają wydajność oraz ograniczają wyciekanie kleju spod etykiety. Firma będzie również promowała klej S7000 w zastosowaniach z foliami BOPP oraz MDO (Machine Direction Oriented).
Esko. Na stoisku będzie można zobaczyć m.in. najnowszą wersję rozwiązania Esko Full HD Flexo (for Labels, czyli przeznaczonego do produkcji etykiet), a także popularne cyfrowe naświetlarki flekso CDI (CDI Spark 4835 oraz CDI Spark 2420). Zwiedzający będą mogli również pozyskać najświeższe informacje na temat nowych rozwiązań dla przygotowalni i zarządzania produkcją w oprogramowaniu Suite 12.
Rynek etykiet i tagów pozostaje strategiczny dla Esko. Dlatego Labelexpo Europe jest kluczowym wydarzeniem pozwalającym zaprezentować nasze technologie i rozwiązania stworzone na jego potrzeby – powiedział Armand Gougay, wiceprezes Esko odpowiedzialny za kraje regionu EMEA. – Skorzystamy z obecności na targach dla zapewnienia branży wiedzy na temat najnowszych usprawnień w naszych rozwiązaniach oraz pokazania, jak osiągnąć rezultaty, które wywołają uśmiech na twarzy klientów.
Esko, obecne na własnym stoisku oraz na stoiskach partnerów, pokaże rozwiązania dla wszystkich obszarów produkcji etykiet i tagów: od projektowania i automatyzacji workflow, przez produkcję fleksograficznych płyt drukowych, druk cyfrowy, po procesy wykańczania i więcej. Esko skorzysta również ze współpracy z wieloma dotychczasowymi partnerami, m.in. firmami: CERM, CHILI Publish, Dantex, Domino, DuPont, Durst, Epson, HP, Stork oraz WINK.
Bogate doświadczenia we współpracy z innymi dostawcami odegrają również ważną rolę podczas warsztatów Labelexpo Technology, których tematyka w tym roku będzie się koncentrowała wokół kwestii druku atramentowego oraz etykiet. Rozwiązania Esko będą wykorzystywane podczas tworzenia szaty graficznej, w przygotowalni i w zarządzaniu produkcją na stoiskach czołowych dostawców maszyn inkjetowych.
Firma Eurocast ze Strzebielina k. Wejherowa we współpracy z Thomas Graphics (Dania) weźmie udział w Labelexpo 2013. Eurocast inwestuje fundusze pozyskane z UE i wprowadza na rynek nową gamę sztywnych folii nadających się do druku opartych na surowcach wtórnych. Podczas odwiedzin na stoisku goście będą mogli zapoznać się z nowymi produktami i planami ekspansji firmy na rynku.
Flint Group. Szykujemy się na ekscytujące i „błyskotliwe” show, które producentom opakowań dostarczy wiedzy, inspiracji i możliwości przesunięcia granic druku wąskowstęgowego – powiedział Niklas Olsson, global brand manager we Flint Group Narrow Web. – Na Labelexpo Europe z dumą zaprezentujemy kolejne przełomowe rozwiązanie – kompletny zakres farb utrwalanych światłem LED o nazwie EkoCure. Technologia, którą rozwijaliśmy w ostatnich dwóch latach, podkreśla korzyści bliskiej kooperacji między producentami farb, lamp i maszyn drukujących. Podczas targów poprowadzimy producentów ku przyszłości z LED poprzez prezentację korzyści, którą ona zapewnia. Goście stoiska będą mogli zapoznać się z przykładami aplikacji oraz przypadkami klientów końcowych.
Firma zaprezentuje również farby o niskiej migracji, m.in. Lithocure Ancora, najnowszy produkt dla druku wąskowstęgowego. Łączący doskonałe zachowanie na maszynie drukującej ze świetnymi efektami uzyskanymi w technologii offsetowej, nowy zakres farb UV offset spełnia najbardziej rygorystyczne kryteria bezpieczeństwa dla wszystkich produktów żywnościowych. Flint Group podzieli się na targach swoją wiedzą na temat migracji farb do żywności – efektem swych długotrwałych badań nad tym tematem. Ogółem firma pokaże na targach ponad 25 innowacyjnych produktów z zakresu farb, lakierów i klejów, m.in.: pełen zestaw farb metalicznych do UV flekso, klej UV flekso do tłoczenia folią na zimno FoilBond TC, klej do laminowania UV flekso oraz sześć nowych lakierów bez benzofenonu.
Firma podkreśla, że jej dobrem są nie tylko produkty, ale i ludzie – eksperci służący poradami w każdej chwili. W Kąciku Mówców (Speakers' Corner) eksperci będą dyskutować na temat nowości w zakresie farb, trendów w branży, a także opakowań na żywność. Uczestnicy będą mieli okazję zadać ekspertom pytania na te tematy.
Gidue. Firma Nuova Gidue S. r. l. weźmie udział w tegorocznych targach Labelexpo w Brukseli z szeroką gamą nowości przeznaczonych dla przemysłu etykietowego i opakowaniowego. Zaprezentuje je na swym stoisku o powierzchni 616 m2 w hali 11 oraz w Strefie Druku Opakowań w hali 12.
Oparte na GIDUE Digital Flexo Project, nowe technologie obiecują automatyzację operacji drukowania w obiegu zamkniętym, standaryzację zachowań maszyn, cyfrowy przepływ informacji w sieci, kompletną produkcję w jednym przebiegu oraz – jak przekonuje firma – najlepszą wydajność, najmniejszą ilość odpadów i najkrótsze czasy narządów w dotychczasowej historii przemysłu etykiet i opakowań.
Podczas targów Gidue pokaże nową linię maszyn do druku etykiet samoprzylepnych, IML oraz owijanych, etykiet rękawowych, opakowań giętkich, tub laminowanych, folii aluminiowych oraz opakowań tekturowych.
Co 30 minut na stoisku firmy będą się odbywać prezentacje na żywo trzech nowych linii Digital Flexo (M1, M3 oraz M5 Excellence), nowej drukarki MX2 dla firm startujących w tym biznesie oraz 18 nowych i jak twierdzi firma, rewolucyjnych nowości.
Kodak. Firma Kodak pod hasłem „Do More with Less” zaprezentuje szereg rozwiązań przeznaczonych dla rynku fleksograficznej produkcji opakowań i etykiet. Wśród nich znajdą się m.in. Kodak Flexcel NX System, Kodak Flexcel Direct System oraz Kodak Spotless Flexographic Solution. Są one wspierane przez narzędzia automatyzujące system workflow, dostępne w ramach Kodak Prinergy Powerpack i pozwalające na zwiększenie wydajności oraz stabilności procesu produkcji opakowań. Wchodzący w skład pakietu system workflow pomaga uzyskać większą efektywność produkcji, wyższą jakość druku oraz zredukować czas realizacji zleceń. Wszystko za sprawą narzędzi, które usprawniają poszczególne procesy, a tym samym cały cykl produkcyjny – od wygenerowania pliku do założenia formy na maszynę drukującą.
Kodak Flexcel NX System to kompletne rozwiązanie do cyfrowej produkcji form drukowych, oferujące unikalną – jak twierdzi producent – technologię naświetlania oraz innowacyjne materiały zapewniające wysoką jakość obrazu, stabilność i przewidywalność. Z kolei energooszczędny Kodak Flexcel Direct System, wyposażony w laser wycinający o dużej mocy, pozwala na wydajną produkcję wysokiej jakości gotowych do założenia na maszynę tulei typu sleeve. Zapewnia przy tym wysoką jakość i stabilność drukowania przy niższych całkowitych kosztach eksploatacji.
Rozwiązanie fleksograficzne Kodak Spotless pozwala z kolei na uz
yskiwanie dokładnych receptur kolorów bazowych, co rozszerza gamut stosowanych barw, i stabilność pracy systemu Kodak Flex-cel NX. Tym samym drukarze mogą uzyskać lepsze efekty używając wyłącznie kolorów podstawowych, zapewniając właścicielom marek większą swobodę i niższe koszty przy projektowaniu.
Lesko Engineering. Polska firma specjalizująca się w produkcji maszyn do konfekcjonowania i konwertowania pokaże swoją ofertę już po raz piąty. Jej produkty będą obecne na stoisku firmy Grafotronic – pod tą marką handlową rozwiązania Lesko są bowiem oferowane przez jej szwedzkiego partnera handlowego, firmę Wasberger. Goście targowi będą mogli zobaczyć podczas pracy urządzenia z trzech podstawowych linii maszyn produkowanych przez Lesko. Pierwsza seria – RLS – będzie reprezentowana przez modele: RLS 280 – wyposażony w zespół wykrojnika rotacyjnego z nawijakiem semi turret oraz automatycznym odcinaniem rozcinanego materiału, przeznaczony do produkcji czystych etykiet i konfekcjonowania zadrukowanego materiału; RLS 280 – z dwoma zespołami flekso UV, sztancą rotacyjną do produkcji etykiet czystych i zadrukowanych oraz konfekcjonowania materiału i RLS 380 – z dwupozycyjną sztancą rotacyjną i dwoma nawijakami z napędem serwo.
Seria maszyn do konwertowania CL380 będzie reprezentowana przez model wyposażony w dwa zespoły flekso UV, wieżę laminującą, podwójną stację wykrojnikową z systemem sztancowania offline oraz nawijakiem semi turret. Po raz pierwszy maszyna ta zostanie pokazana w wersji ze zintegrowaną, czterokolorową głowicą drukującą o maksymalnej prędkości 80 m/min.
Na stoisku Grafotronic będą też prezentowane dwie maszyny serii HI (Horizontal Inspection) do inspekcji i kontroli jakości konfekcjonowanego materiału. Pierwsza z nich – model HI330 – będzie wyposażona w system 100% inspekcji firmy Nikka. Druga zostanie wyposażona w system pełnej inspekcji Helios II firmy AVT. Warto podkreślić, że będzie to pierwsza tego typu integracja rozwiązania AVT w maszynie z serii HI.
Mimaki. Firma przedstawi innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla druku oznakowań, m.in. białe i srebrne atramenty, możliwość wykorzystania większego wachlarza podłoży przy produkcji etykiet oraz optymalne rozwiązania dla wycinania niskonakładowego. Pokaże również szereg wielkoformatowych ploterów. Należą do nich:
n Seria CJV30: dostępna w czterech różnych szerokościach zintegrowanych rozwiązań do druku i cięcia przy prędkości drukowania do 17,5 m2/h z automatycznym przełączaniem z funkcji drukowania na wycinanie. Ciągłe wykrywanie znaczników zapewnia dokładne cięcie po obrysie etykiet o najbardziej skomplikowanych layoutach.
n UJF6042 LED UV – ploter płaski formatu A2 o wyjątkowej jakości druku (1800x1800); to energetycznie oszczędne i ekologiczne urządzenie z suszeniem UV LED posiada wiele opcji atramentowych (biały, lakier przezroczysty, primer) umożliwiających drukowanie na szerokiej gamie rozmaitych podłoży.
n Seria J400SUV wyznacza nowy standard w branży, łącząc wszechstronność druku solwentowego z trwałością atramentów utwardzanych UV, umożliwiając produkcję gładkich, błyszczących prac o wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i atmosferyczne.
n Seria JV400LX – te innowacyjne urządzenia wykorzystują bardziej przyjazne ekologicznie atramenty lateksowe i pierwszy na świecie biały wodny atrament lateksowy.
Podczas wizyty na stoisku Mimaki producenci etykiet będą mogli przekonać się, jak poszerzyć swoje portfolio na szybko zmieniającym się i bardzo konkurencyjnym rynku wielkoformatowych urządzeń – dodaje Mike Horsten. – Gdy niezbędna jest produkcja wielu typów etykiet na jednym arkuszu lub krótkich powtarzających się serii, urządzenia drukujące i wycinające Mimaki oferują jakość, elastyczność i możliwości, które sprawiają, że specjalna produkcja jednostkowa i średnionakładowa staje się bardziej opłacalna.
Nilpeter. Nilpeter zaprezentuje nową maszynę offsetową MO-5, która została opracowana z myślą o rynku opakowań giętkich jako uzupełnienie maszyn 20-22-calowych. Nowa linia jest przeznaczona do druku krótkich nakładów opakowań z użyciem technologii stworzonej na potrzeby rynku etykiet, zapewniającej szybki narząd i minimalną ilość odpadów.
MO-5 zawiera łatwe do montażu, lekkie aluminiowe tuleje i została zbudowana na platformie umożliwiającej mieszanie technologii flekso, sitodruku, wklęsłodruku oraz laminowania. Urządzenie jest kompatybilne z CIP 3 i wykorzystuje zespół Enhanced inking w celu optymalizowania aplikacji druku opakowaniowego.
Na Labelexpo odbędzie się światowa premiera tej maszyny, choć już wiadomo, że pierwsze urządzenie trafi do wielkiej drukarni w Brazylii.
Nilpeter zapowiedział również pierwszą europejską prezentację maszyn do druku flekso z serii FB-3 i FA-4. Ich główną cechą jest ultraniska konsumpcja energii możliwa dzięki nowemu systemowi serwo do odzyskiwania energii, który wspólnie z najnowszą technologią UV o niskiej mocy ma znacząco zmniejszyć ślad węglowy.
Dodatkowo Nilpeter zaprezentuje nowe funkcje swojego oprogramowania, umożliwiające centrum obsługi prac umieszczanie na każdym job ticket informacji nt. całkowitej emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji każdego zlecenia.
Roland DG. Firma pokaże drukarki inkjetowe przeznaczone do szybkiego i łatwego wydruku proofów, prototypów oraz krótkich serii etykiet na oryginalnych podłożach. Będzie również reklamowała opcje uszlachetniania, m.in. druku reliefowego, nabłyszczania, lakierów błyszczących, białych i metalizowanych.
Wśród prezentowanych urządzeń znajdą się drukarki UV, które dzięki zastosowaniu technologii UV LED mogą drukować na wszystkich standardowych materiałach etykietowych. Lampy LED, które suszą atrament, nie emitują ciepła, co umożliwia drukowanie na podłożach wrażliwych na temperatury. Maksymalna szerokość druku wynosi 163 cm, maszyny wykorzystują zaś 6 kolorów: CMYK oraz biały i przezroczysty atrament (ten ostatni wykorzystywany do uzyskiwania efektów matu, błysku oraz reliefów – na drukarkach można drukować alfabet Braille'a oraz realizować druk strukturalny).
Jako dodatek do drukarek z roli na rolę Roland DG zaprezentuje również zespoły UV, które są w stanie drukować bezpośrednio na obiektach. To umożliwia nakładanie dowolnych informacji i logotypów bezpośrednio na prototypy oraz mock-upy.
Wśród prezentowanych produktów znajdą się również popularne drukarki ekosolwentowe, które można wykorzystywać z białymi i metalicznymi tuszami. Dzięki tym ostatnim możliwe jest symulowanie wielu odcieni metalicznych, m.in. złotego, srebrnego, brązowego i perłowego, co oznacza, że uzyskany prototyp doskonale oddaje wygląd finalnej etykiety, do produkcji której zostaną wykorzystane farby metaliczne. Wspomniane drukarki są wyposażone w nóż tnący, dzięki czemu zadrukowana etykieta może zostać automatycznie przycięta – to rozwiązanie, będące alternatywą dla oddzielnych drukarek i ploterów tnących, oszczędza czas, koszty i przestrzeń.
Dodatkowo firma pokaże rozwiązanie Flex Pack, specyficzny proofing przeznaczony dla drukarzy etykiet i opakowań.
Xeikon. Firma Xeikon, dostawca rozwiązań do kolorowego druku cyfrowego, zademonstruje swoje rozwiązania w zakresie sprzętu i oprogramowania przeznaczone dla producentów etykiet, będzie także jednym ze sponsorów Strefy Zadruku Opakowań w hali 12.
Jesteśmy niezwykle podekscytowani wizją wystawiania się na Labelexpo Europe 2013 – powiedział Filip Weymans, dyrektor ds. rozwoju biznesu oraz marketingu etykiet i opakowań w firmie Xeikon. – Rozmiar tego wydarzenia zapewnia doskonałą okazję, by kontynuować naszą misję informowania rynków producentów etykiet i opakowań o zaletach druku cyfrowego. W tym duchu rozpoczynamy innowacyjną akcję „See The Proof”, która pozwoli przetwórcom osobiście zapoznać się z technologiami i zobaczyć na własne oczy
ich doskonałą jakość. Każdy z uczestników tego programu będzie miał okazję zobaczyć efekty wydruku własnych prac – przesłanych na stronę www.SeeTheProof.com – na pięciu różnych podłożach, w tym polietylenie (z wykorzystaniem nowego tonera ICE).
Wspomniany suchy toner jest – jak przekonuje Xeikon – zupełnie nowym i przełomowym produktem, prezentowanym na Labelexpo w Brukseli. Xeikon ICE to pierwszy suchy toner nadający się do zadrukowywania PE – podłoża etykietowego, które jest szczególnie istotne dla segmentu zdrowia i urody, gdzie producenci towarów markowych nie tylko żądają świetnej prezencji produktu na sklepowej półce, ale również trwałości w jego całym cyklu życiowym – dodał Weymans.
Na stoisku firmy znajdą się również maszyny do drukowania etykiet Xeikon 3300 i 3500, a dodatkowo szereg rozwiązań soft-ware'owych, ponieważ – jak tłumaczy Weymans: Zdajemy sobie sprawę, że zainstalowanie maszyny drukującej nie wystarczy. Dlatego poświęciliśmy się tworzeniu oprogramowania, które czyni łatwiejszym przejście do środowiska cyfrowego producentom etykiet, a ich konsumentom zapewnia znaczącą wartość dodaną. Te narzędzia i rozwiązania – wśród nich ColorControl, ColorMagic, Vectorizor oraz MyPress – będą prezentowane w specjalnej części ekspozycji, Software Corner.
Na podstawie informacji wystawców opracował TK