Dobre perspektywy globalnego rynku kodowania i znakowania 
1 Jan 1970 10:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zgodnie z oceną najnowszego raportu firmy P&S Market Research „Globalny rynek kodowania i znakowania: prognozy dotyczące wielkości, udziału, rozwoju, wzrostu i zapotrzebowania do 2023 r.” światowy rynek kodowania i znakowania powinien rozwijać się w najbliższych latach w średniorocznym tempie 9,4% i do 2023 r. osiągnąć wartość 5.310,5 mln dolarów. 

Systemy kodujące i znakujące są wykorzystywane do umieszczania na opakowaniach szczegółowych informacji dotyczących produktów, takich jak numery seryjne, cena, miejsce produkcji, data przydatności do spożycia i innych, które są interesujące dla klienta końcowego. Kodowanie i znakowanie odgrywają ważną rolę w pakowaniu i logistyce produktów spożywczych oraz napojowych, farmaceutycznych, chemicznych, elektronicznych i innych.

Zgodnie z oceną najnowszego raportu firmy P&S Market Research do 2023 r. rynek kodowania i znakowania osiągnie wartość ponad 5 mld dolarów. W badanym okresie największe zyski przyniosą mu sektory żywności i napojów. Główna technologia wykorzystywana w tej branży – atramentowy druk ciągły – będzie nadal rozwijać się w najszybszym tempie. Największy udział w tym rynku utrzymają regiony Azji i Pacyfiku oraz Europy, które w 2016 r. wykorzystały ponad 70% całkowitych mocy wytwórczych sektora kodowania i znakowania. Wynika to w dużym stopniu z rosnącej zamożności tamtejszych społeczeństw i zmian w stylu życia, które podnoszą popyt na żywność, napoje, farmaceutyki i kosmetyki.

Dodatkowo na kontynencie azjatyckim obowiązują szczególnie surowe regulacje rządowe, które nakładają na firmy działające lokalnie i globalnie określone wymogi prawne w zakresie kodowania i znakowania. Opisują one, jakie urządzenia elektroniczne i elektromechaniczne – które umożliwiają wyraźne nadrukowywanie na opakowaniach numerów seryjnych, kodów numerycznych oraz daty wytworzenia – należy stosować w procesach technologicznych. Wdrażanie takich restrykcyjnych norm będzie także wpływać na rozwój rynku w badanym okresie. 

Trendy

Procesy globalizacji w przemyśle opakowaniowym, które przyczyniły się do wzrostu poziomu eksportu oraz importu maszyn do kodowania i znakowania, są korzystne dla wszystkich uczestników łańcucha wartości. Główni gracze rynkowi przenoszą swoje bazy wytwórcze do innych krajów z myślą o rozwinięciu skali swej działalności. Globalizacja umożliwiła wymianę zaawansowanych technologii kodowania między krajami, a tym samym przyczyniła się do wzmocnienia rynków kodowania i znakowania. 

Dodatkowo duża liczba graczy międzynarodowych inwestuje w krajach rozwijających się takich jak Brazylia, Indie i Chiny, na co wpływ ma wzrost popytu na pakowaną żywność oraz napoje w tych regionach. Ważnym trendem rozwoju sektora staje się również inwestowanie w systemy znakujące i kodujące przyjazne dla środowiska. Pojawiają się patenty na urządzenia wykorzystujące do znakowania żywice biodegradowalne. Stosowanie ekologicznych technik druku ma na celu ograniczenie ich negatywnego oddziaływania na otoczenie. Autorzy raportu podkreślają wzrost skali inwestycji głównych graczy z tego obszaru w działy badań i rozwoju, które mają poprawić wydajność i jakość druku. Czołowi producenci – tacy jak Danaher Corporation, Hitachi Industrial Equipment Systems, Illinois Tool Works oraz Domino Printing Sciences – inwestują w R&D, by podnieść trwałość swych farb oraz podnosić techniczne zaawansowanie swych systemów do znakowania i kodowania. 

Czynniki wzrostu

Coraz większe zapotrzebowanie na znakowanie i kodowanie wykazywane przez sektory żywności i napojów, farmaceutyków oraz kosmetyków należy do kluczowych czynników wpływających na rozwój tego rynku. Wymienione branże dominują jako odbiorcy technik kodowania i znakowania przede wszystkim ze względu na potrzeby użytkowników końcowych. Zmiana stylu życia bezpośrednio wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. W przypadku przemysłu opakowaniowego trendy w rodzaju rosnącej sprzedaży żywności pakowanej, butelkowanej wody, soków owocowych i mlecznych napojów napędzają globalne rynki opakowaniowe oraz znakowania i kodowania. Rosnące zapotrzebowanie przemysłu opakowań farmaceutycznych ma związek ze wzrostem popytu na opakowania blistrowe oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania, którymi interesują się firmy produkcyjne i opakowaniowe. Ostatnim z wymienionych trendów jest stosowanie do znakowania i kodowania druku cyfrowego zamiast tracących na znaczeniu tradycyjnych technik druku. 

Globalny rynek znakowania i kodowania jest zdominowany przez producentów działających na światową skalę takich jak: Danaher Corporation, ID Technology, Hitachi Industrial Equipment Systems, Illinois Tool Works, Domino Printing Sciences oraz Dover Corporation. Główni udziałowcy tego rynku coraz częściej zawiązują spółki joint venture, łączą się lub przejmują konkurentów z myślą o rozprzestrzenieniu swej gamy produktów oraz obecności geograficznej w celu łatwiejszego zaspokojenia rosnących potrzeb rynku. 

Ograniczenia

Przeszkodą, która może mieć negatywny wpływ na upowszechnianie się nowoczesnych rozwiązań do kodowania i znakowania, może być wzrost cen surowców stosowanych do produkcji opakowań takich jak: polipropylen, polietylen, żywice i poliestry, papier, folie aluminiowe oraz farby. Powodują one podnoszenie się kosztów operacyjnych, które mogą negatywnie wpływać na poziom zysków przedsiębiorstw.

Na podstawie informacji P&S Market Research opracował TK