DS Smith: Rusza wielka inwestycja  w Bełchatowie
1 Jan 1970 13:21

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma DS Smith, wiodący producent proekologicznych opakowań z tektury falistej, rozpoczyna budowę fabryki w tamtejszej strefie przemysłowej, w której zatrudnienie znajdzie ponad 200 nowych pracowników. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 250 mln zł. 6 maja br. na placu budowy, w obecności prezesa DS Smith Krzysztofa Sadowskiego i prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej, odbyła się uroczysta inauguracja inwestycji – wbicie pierwszej symbolicznej łopaty w miejscu przyszłego zakładu, który ma rozpocząć pracę w pierwszym kwartale 2022 roku.

Inwestycja z myślą o zmieniającym się świecie

Pierwsze informacje o planach budowy nowego zakładu pojawiły się jeszcze w 2018 roku. Wybuch pandemii koronawirusa zweryfikował plany, które zakładały jego uruchomienie jeszcze w 2020 r. Przygotowania trwały nieco dłużej niż się spodziewaliśmy z powodu COVID-19, który miał wpływ na przeciągnięcie wszystkich niezbędnych procedur – wydanie decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę i proces projektowania. Z tego powodu w stosunku do naszych początkowych planów jesteśmy opóźnieni o półtora roku – wyjaśnia prezes DS Smith Krzysztof Sadowski. 

Jednak co się odwlecze... Na prawie trzynastohektarowej działce powstanie wreszcie nowoczesna fabryka o powierzchni 37 tys. m2. W nowym zakładzie będą produkowane najwyższej jakości opakowania z tektury falistej, m.in. ekspozycyjne, transportowe, dedykowane sprzedaży e-commerce oraz przemysłowe. Wszystkie produkty będą dopasowane do indywidualnych wymagań klientów oraz będą spełniać ambitne cele środowiskowe. 

Naszym celem jest zbudowanie jednej z najnowocześniejszych fabryk opakowań z tektury falistej w Europie – komentuje prezes Krzysztof Sadowski. – Chcemy się rozwijać i wciąż zachwycać naszych klientów innowacyjnymi rozwiązaniami. Na terenie naszego kraju firma posiada obecnie 4 fabryki zlokalizowane w Kielcach, Oławie, Kutnie i Kwidzynie oraz centra logistyczne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu i w Czeladzi. Pracuje w nich ponad 1300 osób.

Jak podkreśla prezes DS Smith Polska, budowa nowej fabryki pozwoli na kontynuowanie trwającego od lat rozwoju działalności firmy w Polsce. W związku z wyczerpaniem mocy produkcyjnych w naszych trzech zintegrowanych fabrykach w Polsce inwestycja umożliwi dalsze zaspokajanie potrzeb klientów i uczyni naszą ofertę jeszcze bardziej konkurencyjną.

Krzysztof Sadowski podkreśla, że w perspektywie kilku najbliższych lat ogromna inwestycja może się... podwoić. Ten zakład zaprojektowano w taki sposób, by za 5 lat można było dostawić do niego drugi, lustrzany. To oznacza, że planowane moce produkcyjne – 180 mln m2 opakowań rocznie – będzie można pomnożyć przez dwa. Zanim jednak te ambitne plany wejdą w życie, planowany do oddania w marcu 2022 r. zakład o powierzchni 4 hektarów ma produkować pełen przekrój opakowań z tektury. Planowany park maszynowy umożliwi produkcję zarówno tradycyjnych opakowań klapowych i wykrojnikowych, jak i dużych kontenerów z tektur ciężkich (w tym szytych) oraz pudełek dla e-handlu. Za nieprzerwany dopływ surowca będzie odpowiadała zainstalowana w fabryce najnowocześniejsza z obecnie produkowanych na świecie tekturnica firmy BHS – mówi prezes firmy DS Smith, która – oprócz produkcji opakowań – znana jest także z profesjonalnych usług doradczych dotyczących łańcucha dostaw. Warto podkreślić, że co siódme opakowanie tekturowe w Europie i co dziesiąte w Polsce produkowane jest przez DS Smith. Każdego dnia z polskich fabryk wyjeżdża 3,5 miliona tekturowych opakowań.

Dlaczego Bełchatów?

Jak przyznaje prezes DS Smith Polska: Przyświecał nam cel zbudowania fabryki w centralnej Polsce. Szukaliśmy w wielu miejscach, odwiedziłem ponad 10 lokalizacji – Bełchatów jako jedną z ostatnich. Atutami tego miasta okazały się dogodne logistycznie położenie, właściwości terenu, który spełnia oczekiwania inwestycyjne oraz dobry dialog z lokalnymi władzami. Miasto jest dobrze skomunikowane z polską siecią dróg krajowych i autostrad (DK78, bliskość autostrady A1 i drogi ekspresowej S8 Warszawa-Wrocław).

Dla mieszkańców miasta i okolic to ogromna szansa na pracę i rozwój w nowoczesnej i stale rozwijającej się firmie o światowym zasięgu.

Dla nas istotne jest to, że w Bełchatowie, w naszej strefie przemysłowej uruchomiona zostanie nowa fabryka, prowadzona przez firmę o ugruntowanej pozycji biznesowej. Ważne dla nas są nowe miejsca pracy, a te zapewni DS Smith. Dokładamy wszelkich starań, by proces inwestycyjny w Bełchatowie przebiegał sprawnie. Każda z firm otwierająca swój biznes w strefie ekonomicznej otrzymuje indywidualnego opiekuna inwestycji. Jesteśmy otwarci na sugestie i gotowi na współpracę z przedsiębiorcami, którzy biznesowo chcą związać się z Bełchatowem – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Dysponujemy dobrze usytuowanymi i uzbrojonymi terenami przeznaczonymi pod inwestycje, które wchodzą w skład Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Korzyści są więc obopólne. Zyskuje zarówno gospodarczo Bełchatów, jak i firmy inwestujące w naszym mieście. Mamy konkurencyjne ceny działek, które w całości objęte są planem zagospodarowania przestrzennego. Firmy zwolnione są z podatku od nieruchomości.

Krzysztof Sadowski również ma nadzieję, że nowa fabryka będzie punktem zwrotnym dla Bełchatowa. To miasto jest przemysłową monokulturą, opartą na działalności kopalni i elektrowni, których przyszłość jest bardzo niejasna. Liczę, że powtórzy się historia z Kutna, gdzie przed 15 laty uruchomiliśmy własną fabrykę jako pierwszą inwestycję na tym terenie. Dzisiaj działa tam kilkanaście zakładów pracujących dla wielu branż.

Ponad 200 nowych miejsc pracy

Docelowo w Bełchatowie będzie pracowało ponad 200 osób. To jednak nie wszystko, bowiem kolejnych 100 znajdzie pracę w firmach, które będą współpracowały z DS Smith. Kto może liczyć na pracę w nowym zakładzie? W fabryce będą potrzebne osoby o różnych kompetencjach i doświadczeniu. Mowa np. o operatorach maszyn produkcyjnych, inżynierach produkcji i utrzy- mania ruchu, jak też specjalistach w obszarze sprzedaży i rozwoju biznesu. Jak deklaruje DS Smith, większość osób, które znajdą pracę w fabryce opakowań, będzie pochodziła z Bełchatowa i okolic. Firma zapewnia m.in. szkolenia – pierwsza grupa pracowników powinna zacząć je w pozostałych fabrykach DS Smith w Polsce w sierpniu br. – oraz proces wdrożenia w nowe obowiązki każdego z nowo zatrudnionych pracowników. Jak twierdzi Krzysztof Sadowski: W momencie uruchomienia produkcji powinniśmy startować z załogą ok. 120 osób.

Tomasz Krawczak