EFI Nozomi – zrównoważony rozwój opakowań z tektury falistej 
1 Jan 1970 14:51

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wykorzystując druk cyfrowy EFI Nozomi do produkcji opakowań z tektury falistej, przetwórcy, właściciele marek i konsumenci korzystają z procesu pakowania, który zużywa mniej zasobów, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i redukuje ilość odpadów, jednocześnie poprawiając wygląd produktu i zwiększając wartość marki w przypadku zarówno podstawowych, jak i pośrednich i zbiorczych opakowań z tektury falistej.

 Jednoprzebiegowa, cyfrowa maszyna drukująca EFI Nozomi C18000 do bezpośredniego druku na tekturze falistej była przełomową technologią, gdy została po raz pierwszy zaprezentowana na targach drupa 2016. Teraz, z dziesiątkami jednostek zainstalowanych na całym świecie, Nozomi jest światowym liderem w technologii cyfrowego, jednoprzebiegowego, atramentowego druku na tekturze falistej. Platforma EFI Nozomi, która obejmuje systemy EFI Nozomi C18000 Plus o szerokości 1,8 metra oraz nowy EFI Nozomi 14000 o szerokości 1,4 metra, otrzymała najważniejsze nagrody branżowe za innowacyjny sposób zapewnienia najwyższej jakości przy wyjątkowej wydajności. 

Druk cyfrowy we wszystkich swoich postaciach oferuje znaczące korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju i Nozomi nie jest pod tym względem wyjątkiem. Odpowiada on na długofalowe trendy w dziedzinie opakowań, które nie wykazują oznak spowolnienia, takie jak mniejsze ilości zamówień, zwiększone zapotrzebowanie na wersjonizację oraz krótsze terminy realizacji, pozwalające na szybsze wprowadzanie produktów na rynek. Właściciele marek chcą opakowań bardziej ekologicznych – cyfrowy druk na tekturze falistej sprawdza się tu idealnie, praktycznie eliminując odpady i chemię wymagane w analogowym druku offsetowym i fleksograficznym. Maszyny EFI Nozomi zapewniają wszystkie te korzyści oraz wyjątkową, wielokrotnie nagradzaną jakość, dzięki czemu spełniają wysokie wymagania właścicieli marek, chcących wzmocnić swój wizerunek i pozycję na rynku.

Rosnący popyt na zrównoważone opakowania

Konsumenci również oczekują bardziej ekologicznych opakowań. Różne badania pokazują, że większość kupujących jest skłonna zmienić swoje nawyki w poszukiwaniu bardziej zrównoważonych produktów. Co ważne, są gotowi zapłacić za nie więcej i oczekują od marek proaktywnych działań na rzecz ochrony środowiska. Jak wynika z raportu Nielsena, aż 81% konsumentów uważa, że firmy powinny czynnie angażować się w poprawę stanu środowiska. 

73% z nich twierdzi, że zdecydowanie zmieniłoby swoje nawyki konsumpcyjne, aby zmniejszyć wpływ kupowanych dóbr na środowisko. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku millenialsów: według opracowania GlobalWebindex 6 na 10 osób twierdzi, że są gotowe zapłacić wyższą cenę za ekologiczne i zrównoważone produkty. Badanie Boston Consulting Group, opublikowane w 2020 roku, w którym udział wzięło ponad 15 tys. konsumentów z USA, Europy i Ameryki Południowej potwierdziło, że 74% konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za opakowanie przyjazne dla środowiska.

Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży – według raportu „EU Market for Sustainable Products” (Europejski rynek zrównoważonych produktów) 85% sprzedawców detalicznych odnotowało wzrost sprzedaży ekologicznych produktów w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednocześnie gwałtownie rosnący udział handlu elektronicznego wywiera jeszcze większą presję na właścicieli marek, producentów opakowań i sprzedawców internetowych na całym świecie, aby podjęli wysiłek przeprojektowania zarówno produktów, jak i opakowań w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Stosowanie opakowań z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia może wzmocnić markę, jak również zapewnić konsumentom lepsze doświadczenia związane z zakupem i użytkowaniem. Wrażenia te są jeszcze lepsze dzięki możliwościom technologii druku cyfrowego, która pozwala na umieszczanie unikalnych elementów – takich jak personalizacja i fotorealistyczna grafika – zarówno na opakowaniach podstawowych, jak i pośrednich/zbiorczych.

Korzyści środowiskowe

Technologia jednoprzebiegowego druku atramentowego EFI Nozomi z utrwalaniem UV LED oferuje kilka szczególnych korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju: 

– Maszyny drukujące Nozomi mają o 65% niższy wpływ na globalne ocieplenie w porównaniu z drukiem analogowym. Użytkownicy mogą wyeliminować stosowanie płyt i chemii, zmniejszyć wymagania dotyczące przechowywania zapasów oraz czterokrotnie zredukować zużycie energii.

– Produkcja na żądanie z wykorzystaniem maszyn EFI Nozomi zmniejsza nadprodukcję występującą w tradycyjnych technologiach zadruku tektury falistej nawet o 30%, ponieważ produkt jest drukowany dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna.

– Użytkownicy maszyn Nozomi korzystają z obniżenia całkowitego kosztu posiadania nawet o 35% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami ze względu na mniejsze zużycie energii i atramentu oraz wyższą wydajność.

– EFI Nozomi jest jedyną ultraszybką, jednoprzebiegową technologią atramentową do druku na tekturze falistej, która otrzymała certyfikat dla zadrukowanych nią opakowań (OCC) w zakresie możliwości recyklingu od Recycling, Paper and Coating Pilot Plant Western Michigan University – wiodącej organizacji certyfikującej recykling tektury falistej w Stanach Zjednoczonych.

– EFI Nozomi jest najlepsza w swojej klasie pod względem efektywności energetycznej, w oparciu o ocenę technologii jednoprzebiegowego druku tektury falistej, przeprowadzoną przez Instytut Fogra w 2019 r. w odniesieniu do standardu ISO 26090, dotyczącego wydajności drukowania na metr kwadratowy na kilowatogodzinę. 

Firma EFI jest dumna z tego, że ma również wyjątkowe partnerstwo w zakresie kompensacji emisji dwutlenku węgla z Bosques Sostenibles w Hiszpanii, firmą specjalizującą się w działaniach związanych z ponownym zalesianiem, które łagodzą skutki globalnego ocieplenia. W ramach tej inicjatywy EFI sadzi 17 drzew za każdą sprzedaną nową maszynę drukującą Nozomi: liczbę, która odpowiada około trzem tonom emisji CO2, zgodnie z raportami dotyczącymi gazów cieplarnianych z 2019 roku. Drzewa te pomogą klientom zrównoważyć ich emisję CO2; po zainstalowaniu każdego nowego urządzenia klient EFI otrzyma certyfikat potwierdzający posadzenie drzew, który może wykorzystać we własnej sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju. 

We wpisie na blogu z 2021 roku ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju druku Laurel Brunner zauważyła: To pierwszy taki program, z którym się zetknęliśmy, będący częścią krajowego wysiłku na rzecz wsparcia UNSDG – Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Kilku kolejnych producentów podążających śladem EFI niezmiernie pomogłoby planecie i wpływowi branży poligraficznej na środowisko.

Tektura falista: kluczowa rola w gospodarce o obiegu zamkniętym

Tektura falista jest materiałem, który może być poddawany recyklingowi nawet siedmiokrotnie, co wpisuje się w cele gospodarki o obiegu zamkniętym. W przemyśle opakowaniowym model gospodarki obiegowej nie odnosi się jedynie do recyklingu, ale do wszystkich etapów cyklu życia produktu: projektowania, produkcji, dystrybucji, użytkowania i odzyskiwania. Wykorzystując druk cyfrowy EFI Nozomi do produkcji opakowań z tektury falistej, przetwórcy, właściciele marek i konsumenci korzystają z procesu pakowania, który zużywa mniej zasobów, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i redukuje ilość odpadów, jednocześnie poprawiając wygląd produktu oraz zwiększając wartość marki w przypadku zarówno podstawowych, jak i pośrednich i zbiorczych opakowań z tektury falistej. 

Tłumaczenie: AN