Erhardt+Leimer: nowe funkcje Systemu ELSCAN OMS6 
1 Jan 1970 11:32

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W 2017 roku firma Erhardt+Leimer, specjalizująca się w automatyzacji i inspekcji druku z roli, wprowadziła na rynek system kamer ELSCAN OMS6 do monitorowania obrazu druku. Od tego czasu system, który producent określa jako najbardziej zaawansowany w swoim portfolio, został zainstalowany na kilkuset maszynach w całym świecie. ELSCAN OMS6 gwarantuje zgodność z wymaganiami klienta odnośnie do pasowania, jakości druku i wierności kolorystycznej. Pozwala także na redukcję odpadów do minimum oraz optymalne wykorzystanie wydajności urządzeń. 

Od początku roku OMS6 oferuje kilka nowych funkcji oprogramowania. Jednym z pierwszych klientów korzystających z tych funkcji jest firma Paragon.

Nowe funkcje, z których część była już dostępna w standardowym systemie OMS4, obejmują porównanie obrazów wzorcowych, monitorowanie kolorów na poziomie Delta E oraz moduł wykrywania defektów takich jak zamglenia lub smugi. Porównanie obrazu wzorcowego umożliwia wykrycie najmniejszych zmian w wyglądzie wydruku podczas produkcji. W tym celu operator najpierw definiuje obszar referencyjny na kopii i zapisuje go. Ten obraz wzorcowy jest następnie wyświetlany jako „obraz w obrazie”, dzięki czemu operator może wykryć najmniejsze zmiany koloru lub położenia. Obraz wzorcowy i odpowiadająca mu pozycja są zapisywane i mogą być w każdej chwili ponownie wykorzystane. Eliminuje to konieczność regularnego zatrzymywania maszyny, np. w celu wykonania próbek testowych.

Kolejną funkcją zapewniającą wysoką precyzję kontroli jest nowy system monitorowania kolorów na poziomie Delta E. Umożliwia on ustawienie punktów pomiaru koloru w procesie powtarzania w celu wykrycia zmian koloru w najdrobniejszych szczegółach, które są następnie wyświetlane jako wartość Delta E. W razie potrzeby operator otrzymuje ostrzeżenie i może podjąć interwencję. W tym celu możliwe jest ustawienie progu ostrzegawczego oraz progu alarmowego, które zapewniają wczesną informację zwrotną o zmianach koloru.

„Funkcja pipety” umożliwia rejestrowanie wartości kolorów w raporcie i porównywanie ich z inną pozycją o tej samej tonacji kolorystycznej. Gwarantuje to jednolite odwzorowanie kolorów na całej szerokości druku. Istnieje także możliwość utworzenia programów pomiarowych specyficznych dla danego zadania w celu ciągłego pomiaru koloru, jeśli punkt pomiaru koloru zostanie zapisany w galerii pozycji. Można je później ponownie wczytać dla powtarzających się zadań.

Dzięki wymiarom 234x124 mm ELSCAN OMS6 oferuje największe pole widzenia w rodzinie produktów ELSCAN, jak również opatentowaną technologię „dualView” z dwiema 12-megapikselowymi kamerami. Podobnie jak w przypadku innych wariantów ELSCAN (system „Basic” OMS3, system „Premium” OMS4.6) aktywacja kamery z teleobiektywem lub szerokokątnej odbywa się stosownie do stopnia zbliżenia. Podczas powiększania system niezauważalnie przełącza się między kamerami. Dzięki temu wydrukowane obrazy mogą być wyświetlane z wielokrotnie wyższą rozdzielczością. Ta unikalna koncepcja umożliwia niemal natychmiastowe powiększanie obrazu aż do najwyższej rozdzielczości. W przypadku wariantu OMS6 daje to rozdzielczość obrazu o jakości 4K (2 x 4096 pikseli), co przekłada się na ponadprzeciętną ostrość krawędzi. Taka ostrość obrazu jest niezbędna do optymalnego ustawienia pasowania oraz do wykrywania jego wahań i dokonywania odpowiednich korekt. Dzięki wysoce precyzyjnemu pozycjonowaniu kamery za pomocą zmotoryzowanej, bezobsługowej belki poprzecznej z własnym napędem E+L, która pozwala na uzyskanie prędkości pozycjonowania wynoszącej 1000 mm/s, system może pracować przy szerokości roboczej do 3250 mm.

Jednym z pierwszych klientów E+L korzystających obecnie z nowych funkcji jest Paragon Customer Communications, oddział grupy Paragon działającej globalnie i zatrudniającej około 9 tys. pracowników. Przedsiębiorstwo produkuje media reklamowe (również w bardzo dużych nakładach), takie jak mailing bezpośredni, komunikację one-to-one oraz wydruki transak- cyjne, dla wielu znanych klientów.

Dwa działające w firmie Paragon systemy monitorowania wstęgi zostały zastąpione systemem monitorowania „front and back” z ELSCAN OMS6. System zainstalowano na maszynie rolowej MAN Rotoman o maksymalnej szerokości wstęgi 1000 mm i prędkości do 600 m/min. Głównym powodem inwestycji była możliwość dalszego rozwoju, jaką oferuje dzisiejsza technologia. Prawie w żadnej innej dziedzinie nie nastąpił tak znaczny postęp, jak w technice kamer. Lepsza jakość obrazu, większa wyrazistość krawędzi, wyższa rozdzielczość i ogromna poprawa odwzorowania kolorów ułatwiają codzienną pracę drukarzy i podnoszą jakość druku oraz wydajność maszyn drukujących. Przejście na nowe systemy kamer było już zbyt długo odkładane – mówi Udo Trier, kierownik produkcji ds. druku w Paragon CC z niemieckiego Schwandorf. – Wysoka rozdzielczość kamer 2x4K sprawia, że widoczne są najdrobniejsze szczegóły. Dotyczy to samego druku, ale także odwzorowania i kontroli kolorów, które stają się coraz ważniejsze dla naszych klientów.

Tłumaczenie: TK