Farby termochromowe zwiększają bezpieczeństwo żywności
1 Jan 1970 12:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nadruk kodów z użyciem farb termochromowych, które zmieniają swój kolor pod wpływem wysokich temperatur, to świetny sposób, by zagwarantować, że produkty podgrzewane w opakowaniach zostały poddane pasteryzacji. Opracowane z myślą o puszkach lub plastikowych torebkach z jedzeniem gotowym do spożycia, farby stworzone przez Markem-Imaje zmieniają kolor z czarnego na niebieski w chwili, gdy opakowanie osiągnie właściwą temperaturę między 115 a 125 stopni Celsjusza. 

Wraz z rozwojem legislacji krajowych związanych z właściwym kodowaniem i znakowaniem gotowanych produktów spożywczych rośnie zainteresowanie metodami zabezpieczenia ich autentyczności i jakości. Producenci poszukują niezawodnych metod kodowania, które poprawią bezpieczeństwo produktu, a jednocześnie spełnią ich wysokie oczekiwania względem wydajności i dokładności procesów wytwarzania. 

Ma to szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym, w którym coraz większą popularnością cieszą się wstępnie pasteryzowane dania gotowe do spożycia. Branża szuka metod, które można byłoby zastosować przy pakowaniu żywności – w tym potrawek dla niemowląt i karmy dla zwierząt – w coraz popularniejsze woreczki plastikowe. 

Odpowiedzią mogą być farby termochromowe, które zmieniają kolor po osiągnięciu przez żywność przewidzianej temperatury. Choć farby nie gwarantują, że produkt w opakowaniu został poddany skutecznej pasteryzacji, dostarczają producentom widoczny dowód, że taki proces miał miejsce. 

Swoje rozwiązanie zaprezentowała właśnie firma Markem-Imaje. Mowa o farbie termochromowej MS596, którą można wykorzystać do druku zarówno na metalowych puszkach, jak i foliach z tworzyw sztucznych. Doskonałe przyleganie do poliolefinowych woreczków sprawia, że nie ma potrzeby obróbki materiału opakowaniowego ani przed drukiem, ani po nim. 

Zapewniając dobry kontrast na białym obszarze przeznaczonym do nadruku, farba wyraźnie zmienia kolor z czarnego na niebieski w temperaturze pasteryzacji. Proces zmiany koloru zachodzi w zakresie temperatur roboczych od 5 do 40°C, co oznacza, że odbywa się niezawodnie w zróżnicowanych warunkach otoczenia. 

Farba, którą nadrukowano z użyciem firmowej drukarki inkjetowej Markem-Imaje 9450, gwarantuje niezawodność. W odróżnieniu od niektórych farb termochromowych poprzednich generacji nie zmienia koloru przedwcześnie pod wpływem temperatury towarzyszącej procesowi drukowania w drukarce, ale wyłącznie w trakcie pasteryzacji. Farba umożliwia również maksymalną wydajność produkcyjną, ponieważ proces jej utwardzania na dowolnych materiałach trwa zaledwie sekundę. Zdarzało się, że kody drukowane poprzednimi generacjami farb rozmazywały się i nie nadawały do odczytania. Jak przekonuje producent, MS596 nie tylko nie rozmazuje się, ale także jest mniej podatna na działanie resztek olejów i tłuszczów lub wody w trakcie procesu pasteryzacji. 

Ponieważ farby wchodzą w kontakt z żywnością, wszystkie surowce użyte do ich wyprodukowania zostały skrupulatnie dobrane zgodnie z wymogami rozporządzenia szwajcarskiego (Swiss Ordinance). Przy opracowywaniu i produkcji farb uwzględniono przepisy EuPIA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Farb Drukarskich) zawarte w dokumencie „Wytyczne dotyczące farb drukarskich niewchodzących w kontakt z żywnością, stosowanych na powierzchniach materiałów i wyrobów opakowaniowych na produkty spożywcze” oraz listy wykluczeń tej organizacji. 

Na podstawie materiałów firmy Markem-Imaje opracował TK

 

Nadruk kodów farbami termochromowanymi to sposób, by zagwarantować, że produkty zostały poddane pasteryzacji.