Folia jak pawi ogon 
1 Jan 1970 10:08

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Fresnels Inc. stworzyła opartą na nanotechnologii metodę produkcji tłoczonych folii o nazwie „Peacock” (Paw), dzięki której opakowanie może mienić się kolorami niczym pawi ogon. Materiał został opracowany z myślą o poprawie walorów wizualnych pojemników na markowe produkty oraz tworzeniu przyciągających wzrok projektów pudełek tekturowych. 

Pomysł na folię „Peacock” powstał w wyniku inspiracji przez występujący w naturze efekt opalizacji polegający na grze barw w postaci kolorowych wzorów plam, które zmieniają się w zależności od kąta obserwacji. Tworzy on frapującą paletę kolorów oraz tymczasowo pojawiające się efekty, które mogą zostać wykorzystane przez właścicieli marek, drukarzy i przetwórców stosujących standardowe techniki nakładania folii. 

Folie „Peacock”, których niezwykły wygląd przypomina ten uzyskiwany dzięki stosowaniu farb zmiennych optycznie (optically variable inks, OVI), nadają się do szybkiej, prostej aplikacji niewymagającej żadnych urządzeń do pasowania, oszczędzając czas i koszty w trakcie procesu foliowania. Firma Fresnels oferuje szeroki wybór folii metalizowanych lub przezroczystych, które umożliwiają wykorzystanie tej technologii w wielu komercyjnych rozwiązaniach opakowaniowych. Folie są dostępne w różnych orientacjach, dzięki czemu można łączyć i nakładać zestawy kolorów w celu uzyskania dodatkowych efektów wizualnych. 

Folie otrzymywane w technologii nano, które są łatwiejsze do nakładania od tradycyjnych farb zabezpieczających, odzwierciedlają naturalnie występujące w przyrodzie – a dokładniej w piórach pawiego ogona – wariacje kolorystyczne i zapewniają efektowne spektrum zmian kolorów począwszy od tęczowych zieleni aż po błyszczące złoto. 

Zaawansowana zdolność zmian kolorów uchwycona w folii „Peacock” jest bardzo trudna do zreplikowania. Dzięki temu folia nadaje się nie tylko do zastosowania jako niebanalna i wyjątkowa metoda upiększania opakowań, ale dodatkowo ma potencjał jako atrakcyjne cenowo rozwiązanie zabezpieczające przed fałszowaniem np. dokumentów osobistych. 

Inną korzyścią ze stosowania nowatorskich folii w opakowaniach jest fakt, że można je wykorzystywać do tworzenia zestawów wysoce nasyconych tęczowych kolorów zapewniających wyjątkowe efekty błyszczących, mieniących się barw, które są typowe w przyrodzie i można je obserwować u wielu stworzeń takich jak kolibry, chrząszcze i motyle.

Na podstawie informacji firmy Fresnels opracował TK