Gdy liczy się wytrzymałość
1 Jan 1970 12:33
Jako połączenie włókien pierwotnych z makulaturą pochodzącą z odzysku papier typu KraftTop z firmy Mondi to opłacalny sposób na różnorodne i bardzo wytrzymałe opakowania.
Mondi wierzy w tworzenie doskonałych opakowań oraz gatunki papieru, które spełnią wymagania klientów i pomogą im osiągnąć sukces. Towarzyszy temu cel proekologiczny, a uniwersalne papiery typu KraftTop liner są najlepszym przykładem, jak połączyć obydwa cele i tworzyć rozwiązania przyjazne środowisku, opłacalne i niezawodne.
Szeroki wybór linerów typu KraftTop firmy Mondi może być wykorzystany do tworzenia opakowań, które cechują wytrzymałość i bardzo dobra ochrona ich zawartości, nawet w najbardziej wymagających warunkach.
Tajemnica tkwi w warstwowej strukturze
Jako alternatywa dla kraftlinerów i linerów pochodzących w pełni z włókien makulaturowych, papiery typu KraftTop liner składają się z dwóch warstw – górna wykonana jest w stu procentach z włókien pierwotnych, dolna warstwa zawiera wyłącznie włókna z recyklingu. Taka kombinacja sprawia, że gatunki papieru KraftTop liner są bardzo wytrzymałe. Cechuje je m.in. wyższa wytrzymałość na sztywność rozciągania w porównaniu z linerami wykonanymi tylko z włókien makulaturowych. To z kolei pozwala przetwórcom produkować mocniejsze i bardziej funkcjonalne opakowania.
Gatunki KraftTop wyróżnia także wygląd. Dzięki włóknom pierwotnym na górnej warstwie papiery te mają naturalny wygląd i doskonałą powierzchnię równoznaczną pod względem koloru i formowania z kraftlinerami. Ich gładka powierzchnia zapewnia doskonałą drukowność i optymalną przerabialność na tekturnicy, bez wypaczania się – problemu często występującego przy produkcji tektury o wysokim profilu fali z użyciem niskogramaturowych linerów makulaturowych.
Różnorodność zastosowań
Wysoka wytrzymałość i dobra drukowność papierów marki KraftTop sprawiają, że gatunki te nadają się do szerokiej gamy zastosowań. Są doskonałe zarówno wtedy, gdy chodzi o marketing na opakowaniach towarów luksusowych, takich jak przyrządy elektroniczne, papierosy czy tytoń, jak i wtedy, gdy chodzi o pakowanie żywności i napojów. Nadają się także do opakowań przemysłowych i zastosowań, w których liczy się duża wytrzymałość.
Pierwszorzędna technika
Wytrzymałość na rozciąganie oraz wysoki poziom testu sztywności przy krótkim wpięciu (SCT – short span compression test) podkreślają niezawodność tych gatunków papieru. Parametry takie jak sztywność rozciągania w obydwu kierunkach (CD i MD) na wysokim poziomie przekonują, że papiery te świetnie nadają się do produkcji wysokiej jakości tektury falistej. Ostatecznym testem każdego materiału opakowaniowego jest jego wykonanie – mówi Florian Stockert, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Mondi Containerboard. – Nasza oferta KraftTop zapewnia klientom optymalną jakość, mocne opakowania i wytrzymałą tekturę falistą przy szerokiej gamie zastosowań.
Niezawodna, ekologiczna produkcja
Mondi produkuje cztery gatunki papieru KraftTop liner w trzech zakładach w Europie Środkowej.
ProVantage KraftTop Liner składający się w 25% z włókien pierwotnych i w 75% z masy pochodzącej z recyklingu produkowany jest w gramaturze od 115 do 186 g/m2 w niemieckich zakładach Mondi w Raubling. ProVantage KraftTop Liner zawierający 40% masy z włókien pierwotnych i 60% włókien z odzysku produkowany jest w zakładach w Štětí (Czechy) w gramaturze od 100 do 200 g/m2. Z kolei ProVantage KraftTop LinerX, który zawiera 30% masy z włókien pierwotnych i 70% z odzysku, produkowany jest w gramaturze od 100 do 224 g/m2 w polskich zakładach Mondi w Świeciu. Tam też produkowany jest EcoVantage KraftTopX. Składając się w 30% z włókien pierwotnych i w 70% z włókien wtórnych, gatunek ten dostępny jest w gramaturze od 70 do 100 g/m2.
Strategiczna lokalizacja obiektów i duża zdolność produkcyjna oznaczają, że Mondi jest w stanie szybko zrealizować rosnący popyt na gatunki papieru KraftTop. Czas realizacji zamówienia jest krótki i elastyczny, a klienci mogą liczyć na powtarzalność wykonania.
Wszystkie linery typu KraftTop firmy Mondi posiadają certyfikat normy EN 13432 jako materiały ulegające pełnej biodegradacji, a wszystkie włókna pierwotne użyte do ich produkcji pochodzą z lasów odnawialnych. Jako część proekologicznej inicjatywy „zielonej tektury”, której celem jest ochrona środowiska i promowanie ekologicznych zakupów, każdy z tych gatunków papieru spełnia również szeroką gamę standardów weryfikowanych zewnętrznie.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Mondi