Globalny rynek na biotworzywa wzrośnie o 20%
1 Jan 1970 13:47

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Aktualne wyniki badań globalnego rynku biotworzyw, zaprezentowane przez stowarzyszenie European Bioplastics podczas listopadowej 12. Europejskiej Konferencji Biotworzyw w Berlinie, potwierdzają stabilny wzrost światowego przemysłu tworzyw pozyskiwanych z surowców pochodzenia biologicznego. 

Globalny rynek na biotworzywa powinien wzrosnąć o 20% w okresie kolejnych 5 lat. Odpowiedzialność za ten trend ponoszą: zwrot ku niskowęglowej gospodarce obiegowej, silniejsze wsparcie polityczne dla bioekonomii, a także wzrost świadomości konsumenckiej w zakresie zrównoważonych produktów i opakowań – wyjaśnia François de Bie, prezes European Bioplastics.

Globalne zdolności produkcji biotworzyw powinny wzrosnąć z ok. 2,05 mln ton w 2017 do ok. 2,44 mln ton w 2022 r. Innowacyjne biopolimery, takie jak PLA (polimer kwasu mlekowego) oraz PHA (polihydroksyalkanolany), są w największym stopniu odpowiedzialne za przyrost podaży biodegradowalnych tworzyw pochodzenia biologicznego. PHA stanowią ważną rodzinę polimerów znajdującą się w fazie rozwojowej, właśnie debiutują na rynku komercyjnym, a zdolności ich produkcji powinny potroić się w kolejnych 5 latach. Wspomniane polimery są w 100% pochodzenia biologicznego, nadają się do całkowitej biodegradacji oraz posiadają szeroką gamę własności fizycznych i mechanicznych uzależnionych od ich składu chemicznego. Możliwości produkcji PLA również powinny wzrosnąć w porównaniu z rokiem bieżącym o 50% (w 2022 r.). 

Oparte na materiałach odnawialnych, ale niepodlegające biodegradacji biotworzywa, takie jak PET oraz poliamidy (tzw. drop-in solutions), stanowią obecnie większość – około 56%, 1,2 mln ton – biomateriałów produkowanych na świecie. Autorzy raportu spodziewają się wzrostu skali produkcji biopolietylenu (bio-PP) dzięki planowanej rozbudowie zakładów produkcyjnych w Europie w najbliższych latach. To samo dotyczy PEF [poli (2,5-furanodikarboksylanu etylenu)], nowego polimeru, który powinien trafić na rynek w 2020 roku. PEF przypomina własnościami PET, ale jest w całości materiałem pochodzenia biologicznego, a dodatkowo posiada wyjątkowe własności barierowe i termiczne, co czyni go idealnym materiałem do pakowania napojów oraz produktów z rynków spożywczych i niespożywczych. 

Opakowania pozostają największym polem zastosowania biotworzyw i w 2017 r. zużyły blisko 60% (1,2 mln ton) globalnej produkcji. Raport stwierdza jednocześnie, że z ich zalet korzysta znacznie więcej sektorów przemysłu, m.in. tekstylny, produktów konsumenckich, motoryzacyjny i transportowy, a także rolniczy i ogrodniczy. Największym centrum produkcji biotworzyw pozostaje kontynent azjatycki (ponad 50% globalnej podaży). 1/5 mocy produkcyjnych jest zlokalizowana w Europie; udział krajów UE powinien wzrosnąć w kolejnych 5 latach do poziomu 25% w efekcie silnego zaangażowania Komisji Europejskiej w promowanie modelu gospodarki obiegowej.

Na podstawie informacji European Bioplastics opracował TK