Globalny rynek opakowań z tworzyw sztucznych do 2022 r. 
1 Jan 1970 14:01

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Powszechne wzrosty w sektorach żywności i napojów oraz ochrony zdrowia. Zmiany w przyzwyczajeniach i trybie życia konsumentów oraz gwałtowna urbanizacja. Rosnący popyt na gotowe, łatwe do przenoszenia i spożycia – czyli wysoko przetworzone i zapakowane produkty spożywcze. To wszystko przyczynia się w ostatnich latach do szybkiego rozwoju rynku opakowań z tworzyw sztucznych – informuje w swym najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju tego segmentu rynku do 2022 r. firma badawcza Market Research Future. 

Z raportu zatytułowanego „Globalny rynek opakowań z tworzyw sztucznych – prognoza do 2022 r.” dowiadujemy się, że do roku 2022 wartość tego rynku przekroczy granicę 400 mld dolarów, co będzie możliwe dzięki utrzymaniu w najbliższych latach (2017-22) średniorocznego tempa rozwoju CAGR na poziomie ok. 5%. Tworzywa są jednym z najczęściej preferowanych przez firmy i konsumentów materiałów opakowaniowych ze względu na ich własności (sztywność, lekkość oraz trwałość). 

W związku z podnoszeniem się poziomu życia społeczeństw krajów rozwijających się znaczenie tych społeczeństw dla globalnej struktury zużycia tworzyw znacznie rośnie. Co więcej, rosnąca klasa średnia ma korzystny wpływ na rozwój sektorów żywności i napojów oraz ochrony zdrowia – a tym samym na sektor opakowań – w krajach aspirujących. 

Dokument wymienia czołowych graczy działających na tym rynku: Amcor, BASF, Crown Holdings, Saint-Gobain, Bemis, Huhtamaki, Grupa Mondi, Sealed Air, Sonoco Products Company, Constantia Flexibles International, Ampac Holdings oraz Grupa Wipak.

Największy udział w rynku opakowań z tworzyw sztucznych w 2015 r. miał sektor spożywczy i napojowy, który zużył wówczas ponad 54% całkowitego wolumenu tworzyw dostępnego na światowych rynkach. Rozwijający się w najszybszym tempie region Azji i Pacyfiku zdominował globalny rynek takich opakowań (w 2015 r. przypadło na niego ponad 35% całkowitego zużycia opakowaniowych tworzyw sztucznych). Raport przekonuje, że ten trend się utrzyma w związku z zakrojonymi na szeroką skalę inwestycjami w ochronę zdrowia oraz sektor spożywczo-napojowy w regionie APAC. Jednocześnie informuje, że do 2022 r. największy udział w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych utrzyma Ameryka Północna, która wyprzedzać będzie kraje Azji i Pacyfiku, Europy (dokument przewiduje, że także ten obszar będzie się rozwijał w szybkim tempie) oraz Resztę Świata (do której raport zalicza Amerykę Łacińską, Środkowy Wschód i Afrykę).

Na podstawie informacji Market Research Future opracował TK