Boxuni to działające w chmurze rozwiązanie do projektowania i zarządzania procesami produkcji pudełek tekturowych, którego wprowadzenie na rynek europejski rozważa firma Heidelberg. Koncern zademonstrował prototyp systemu do projektowania opakowań online w trakcie „dnia pokazowego” targów drupa.
Heidelberg podkreśla, że Boxuni to dopiero prototypowe oprogramowanie, a docelowa data jego wprowadzenia na rynek nie została na razie ustalona. Mimo to pokazał je w 2019 roku gościom targów Print China, anonsując jako efekt współpracy między Heidelbergiem, Chili Publish oraz Shenzhen Chaoren Information Technology. Chińska strona internetowa umożliwia firmom wybór projektu pudełka, dokonanie jego dopasowania do właściwego rozmiaru i uzupełnienie o grafikę; na końcu procesu otrzymują one plik gotowy do druku.
Oprogramowanie wymaga jeszcze dopasowania do potrzeb zachodnich rynków, które przykładają większą wagę do automatyzacji procesów. Otwiera ono przed każdym możliwość projektowania i produkcji opakowań – mówi Sascha Selent z firmy Heidelberg. System steruje również procesem tworzenia opakowania od fazy koncepcyjnej do końcowego wydruku, z uwzględnieniem etapów proofingu i zatwierdzania, jak również impozycji i zarządzania kolorami.
Prezentacja dokonana przez Selenta obejmowała interaktywny pokaz trójwymiarowego projektu opakowania 3D na smartfonie. Rozwiązanie zostanie udoskonalone przed wprowadzeniem wersji gotowej do sprzedaży, być może jeszcze przed końcem tego roku. Pracujemy nad fotorealistycznym renderingiem 3D – dodaje Selent.
Pierwszym etapem pracy z aplikacją są odwiedziny na stronie internetowej zawierającej bibliotekę różnych stylów opakowań kartonowych, wyposażonej w prosty w użyciu interfejs ułatwiający dostęp do odpowiedniego formatu CAD w zaledwie kilku krokach. Udostępniona zostanie również funkcja umożliwiająca projektantom i drukarniom przesyłanie do biblioteki własnych wzorów, co w zamierzeniu ma doprowadzić do powstania archiwum zawierającego tysiące projektów.
System oparto na inteligentnych szablonach Chili Publish, które skracają proces tworzenia projektu pudełka z kilku godzin do kilku minut. Oprogramowanie dynamicznie zmienia rozmiar kartonu w czasie rzeczywistym.
Software jest zintegrowany również z innymi etapami procesu projektowania opakowań.
Aplikacja oparta na przeglądarce internetowej współpracuje z edytorami CAD i Adobe Illustrator. Zawarto w niej również wsparcie produkcji matryc, procesy lakierowania punktowego i inne efekty. Generuje ona gotowy do wydruku plik PDF, ale jak dotychczas nie oferuje pełnej integracji z Prinect lub wspieranym przez Heidelberga systemem Zaikio. Wynika to częściowo z faktu, że aplikacja została opracowana z myślą o ogromnym rynku chińskim, ale również z uwagi na prowadzone obecnie przez Heidelberga testy jej akceptowalności na rynku europejskim.
Docelowymi użytkownikami są firmy typu start-up, które dopiero zaczynają inwestować w opakowania, lub większe marki chcące tworzyć pudełka na nowe produkty bądź dla testów marketingowych. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze projektując pudełka dla siebie – mówi Selent. – Niedoświadczonym projektantom zapewnia zaś łatwy wstęp do projektowania opakowań.
Model cenowy dla Boxuni nie został jeszcze ustalony, jak również to, czy projekt dojdzie do skutku – dodaje Selent. – To innowacja – i jako taka nie ma obecnie terminarza. Mam nadzieję, że pojawi się możliwie szybko na rynku, ale wciąż jest w trakcie oceny.
Opracowano na podstawie Print Business