HolyGrail 2.0: przydatność w recyklingu
1 Jan 1970 13:40

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Inicjatywa cyfrowego znakowania wodnego HolyGrail 2.0 z sukcesem przeszła praktyczne, przeprowadzone w środowisku przemysłowym testy rozdzielania strumieni odpadów opakowaniowych z PET, przeznaczonego do kontaktu z żywnością, od odpadów niespożywczych. Jej twórcy mają nadzieję, że wdrożenie HolyGrail 2.0 do procesów recyklingu w zakładach odzysku przyczyni się do ograniczenia stopnia zanieczyszczenia strumieni wyjściowych spożywczego PET gatunkami tworzyw nienadającymi się do kontaktu z żywnością. 

Próby przemysłowe, które w styczniu i lutym 2023 r. przeprowadzono na strumieniu odpadów z PET w zakładzie recyklingu Wellman/Indorma we francuskim Verdun pod kontrolą zespołu techników HolyGrail 2.0, były kolejnymi po udanych testach półprzemysłowych z lat 2021 i 2022. W tym celu wyprodukowano 5,6 tony butelek z PET niespożywczego ze znakiem wodnym, 

które następnie wymieszano z odpadami pokonsumpcyjnymi w zakładzie odzysku surowców Suez we francuskim Espinal, naśladując w ten sposób typową drogę strumienia odpadów. Powstałe frakcje zmieszanych odpadów zawierające ok. 200 tys. butelek ze znakiem wodnym zbelowano i wysłano do Wellman/Indorma w celu przeprowadzenia testów sortowania. 

W testach wykorzystano prototypowy moduł wykrywania opracowany przez firmy Pellenc ST i Digimarc. Próby miały dwa główne cele: po pierwsze usunięcie ze strumienia odpadów butelek niespożywczych z PET ze znakiem wodnym w ilości zgodnej z wytycznymi EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) – które dopuszczają maksymalnie 5% udział takich butelek w strumieniu spożywczego PET – oraz stworzenie strumienia wyjściowego z PET nieprzeznaczonego do kontaktu z żywnością. 

Testy odbyły się na w pełni funkcjonalnej linii wyposażonej w moduł cyfrowej detekcji znaków wodnych, pracującej w standardowych warunkach operacyjnych z prędkością przesuwu taśmy 3 metry/sekundę i przepustowością 3 ton/godzinę. Linia została połączona z zespołem spektrometru bliskiej podczerwieni (NIR), który wspomagał proces rozdziału.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w testach udało się osiągnąć średnią skuteczność wykrywania na poziomie 92,1% i skuteczność sortowania 88,3%, natomiast w przypadku dwukrotnego sortowania – co jest standardową procedurą w zakładach recyklingu – wyniki wyniosły odpowiednio 95,9% i 95,1%. Uważa się, że takie rezultaty uda się powtórzyć w przypadku każdego strumienia z odchyleniem standardowym wynoszącym około 1%, co potwierdzają zbliżone wyniki uzyskane w ciągu dwóch miesięcy nieprzerwanych badań. 

Wiele wskazuje więc na to, że metoda spełnia wytyczne EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) odnośnie do procesów mechanicznego recyklingu politereftalanu etylenu (PET) w sortowaniu jednoprzebiegowym i że dzięki jej zastosowaniu uda się wydzielić dwa strumienie odpadów do wykorzystania w obiegu zamkniętym, w tym niespożywczego PET. Można zatem stwierdzić, że uzyskane wyniki po raz kolejny potwierdzają skuteczność cyfrowych znaków wodnych w separacji o dużej ziarnistości – w tym przypadku separacji żywności i produktów niespożywczych. Wysoka skuteczność wskazuje, że stosowanie cyfrowych znaków wodnych może zmniejszyć zanieczyszczenia w strumieniach wyjściowych PET przeznaczonych do kontaktu z żywnością w zakładach recyklingu.

Po przeprowadzeniu próby prototyp modułu detekcji – który został zatwierdzony w testach półprzemysłowych na początku ubiegłego roku – zostanie wysłany do zakładu odzysku materiałów w niemieckim Hündgen w celu przeprowadzenia dalszych badań na różnych strumieniach odpadów poużytkowych jeszcze w tym roku.

W lutym br. Instytut Fraunhofera ds. Inżynierii Procesowej i Opakowań IVV osiągnął wydajność sortowania na poziomie 90% dzięki własnej technologii opartej na znacz- nikach, której celem jest oddzielenie giętkich opakowań na żywność i produkty niespożywcze podczas procesów pakowania i recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów HolyGrail 2.0