Innowacje na skalę światową
1 Jan 1970 09:47

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jednym z nielicznych polskich wystawców targów CCE International była firma Retnig – dostawca rozwiązań technologicznych o unikalnych parametrach technicznych i użytkowych. Z jej ofertą będzie można zapoznać się także na targach interpack 2017.

24Firma Retnig jest dynamicznie rozwijającym się producentem własnych rozwiązań technologicznych o unikalnych w skali świata parametrach technicznych i użytkowych. Głównym przedmiotem działalności firmy jest projektowanie, budowanie i wdrażanie  nowoczesnych maszyn i urządzeń przemysłowych, jak również doradztwo w zakresie unikalnych rozwiązań logistyczno-technologicznych. Jak twierdzi Ryszard Ginter, założyciel, główny pomysłodawca, projektant i właściciel firmy, największym jej atutem jest zespół doświadczonych inżynierów, których innowacyjne rozwiązania wykraczają poza znane i stosowane w świecie maszyny i urządzenia. 

Unikalne rozwiązania

Stopa papierowa jest unikalnym rozwiązaniem zastępującym wszystkie rozmiary palet. Wykonana jest z wytrzymałej gilzy papierowej owiniętej tekturową obwolutą. Dzięki takiej budowie stopa ma bardzo dużą wytrzymałość na naciski oraz estetyczny wygląd. Rozwiązanie to nadaje się do podklejenia pod stosy tektury lub kartony zbiorcze, znacząco przyczyniając się do zmniejszenia kosztów. W przeciwieństwie do alternatywnych stóp styropianowych jest to rozwiązanie ekologiczne wykorzystujące wyłącznie elementy biodegradowalne.

Inserter „Honey Cumb” to jedyne w swoim rodzaju urządzenie podklejające stopy papierowe pod ładunek paletowy, np. stosy tektury falistej, duże kartony zbiorcze. Rozwiązanie to pozwala na całkowite usunięcie palet w procesie produkcyjnym i logistycznym. Cały proces podklejania stóp odbywa się w sposób automatyczny. Urządzenie dobiera odpowiedni rozkład i liczbę stóp do podklejenia uwzględniając rozmiary ładunku. Możliwe jest odbieranie produktu bezpośrednio z linii technologicznej i transportowanie go systemem przenośników do insertera. Rozkład podklejonych stóp umożliwia transport ładunku za pomocą ręcznych wózków paletowych i wózków widłowych. Rozwiązanie to wpływa na obniżenie kosztów zarówno poprzez jego niższą cenę, jak i likwidację magazynu palet. 

Pojazd AGV to kolejne innowacyjne rozwiązanie firmy Retnig, przeznaczone do transportu ładunków wewnątrz hali produkcyjnej. Pojazdy AGV (automated guided vehicle) zapewniają transport dowolnych towarów pomiędzy dowolnymi punktami załadunku i wyładunku, przy czym ładunek nie musi być składowany na palecie. Pojazd porusza się całkowicie autonomicznie.  Możliwe jest tworzenie całych systemów transportowych złożonych z wielu miejsc załadunku i wyładunku oraz dowolnej liczby pojazdów. Konstrukcja transportera umożliwia stosowanie dowolnej zabudowy od przenośników rolkowych i modularnych po systemy chwytaków. Firma Retnig oferuje także różnego rodzaju rozwiązania logistyczne dostosowane do potrzeb klienta.

Międzynarodowa ekspansja

Firma Retnig docenia potencjał polskiego rynku, jeśli chodzi o zastosowanie powyższych rozwiązań i ma już kilku liczących się klientów, m.in. z branży opakowaniowej. Swoje innowacje promuje także poza granicami naszego kraju. W maju ub.r. otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 do projektu opartego na innowacyjnej w skali świata technologii insertera „Honey Cumb”. W ramach tej dotacji firma uzyskała również możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań podczas targów CCE International w Monachium, a także na najbliższych targach interpack, które zaplanowane są na 4-10 maja 2017 r. w Düsseldorfie.  AN