Inteligentna technologia upraszcza procesy Przemysłu 4.0
1 Jan 1970 10:28

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Erhardt+Leimer, specjalista w dziedzinie automatyzacji i technik kontrolnych z oddziałami handlowymi i serwisowymi na całym świecie, po raz pierwszy zaprezentuje na targach ICE 2022 w Monachium napędy obrotowe wraz z nową technologią EL.NET.

Nowa technologia EL.NET optymalizuje procesy produkcyjne dzięki wykorzystaniu cyfrowej, internetowej architektury systemowej z obsługą sieci i IoT.

W systemie kontroli EL.NET cyfrowe komponenty E+L łączą się ze sobą w sieć i w ten sposób umożliwiają prostą i szybką integrację z siecią klienta. EL.NET pozwala również na łatwą integrację czujników innych producentów, które są stosowane przez klienta. Wszystkie urządzenia automatycznie i selektywnie wymieniają dane niezbędne dla zapewnienia optymalnej kontroli w zakładzie produkcyjnym.

Dzięki EL.NET możliwe jest połączenie w sieć nawet 255 systemów kontroli. Dane pozyskiwane na wszystkich poziomach procesu produkcyjnego stanowią w nim kluczowy element automatyzacji. Dane te zapewniają wysoki stopień przejrzystości i umożliwiają monitorowanie oraz optymalizację procesów w czasie rzeczywistym – a tym samym minimalizację przestojów i ilości odpadów. 

Każde urządzenie EL.NET jest wyposażone w zintegrowany serwer internetowy, za którego pośrednictwem następuje wymiana danych. Dzięki temu możliwe są – w sposób przyjazny dla użytkownika – szybki rozruch, optymalizacja i konserwacja na drodze zarządzania webowego, tzn. z pomocą standardowej przeglądarki internetowej, bez konieczności stosowania specjalnego oprogramowania. Do komponentów EL.NET należą również cyfrowe czujniki krawędzi i pasków koloru, sterowniki i bezszczotkowe, a zatem niezużywające się napędy. Okablowanie i zasilanie urządzeń odbywa się za pomocą prostego rozwiązania PoE (Power over Ethernet). Rozruch w duchu „plug & play” jest również szybki i bezproblemowy. 

Komponenty elastycznie dopasowują się do nowych wymagań, skracają czas przezbrajania i gwarantują w ten sposób efektywną produkcję. Zintegrowane interfejsy fieldbus i opcjonalne moduły fieldbus ułatwiają podłączenie systemów sterowania E+L do sterowników klienta.

Pierwsze napędy obrotowe od E+L

Silniki bezszczotkowe typu AD 11 i AD 12 sprzedawane pod marką EL.MOTION są „inteligentnymi” napędami z wbudowanym sterownikiem. Napędy te mogą być stosowane do regulacji położenia, kontroli prędkości obrotowej lub momentu obrotowego i nadają się szczególnie do zastosowań wymagających bardzo cichej pracy i długiej żywotności. Dwa zewnętrzne wyłączniki krańcowe mogą być podłączone bezpośrednio do napędu.

Dzięki rozproszonej inteligencji i koncepcji interfejsu możliwa jest realizacja zdecentralizowanej topologii napędów, co znacznie ogranicza ilość okablowania i zapotrzebowanie na miejsce w szafie sterowniczej.

Erhardt+Leimer udostępnia szeroką gamę standardów komunikacyjnych dla tych napędów. Seria AD wyposażona jest w technologię EL.NET, która umożliwia realizację zadań sterowania bez konieczności stosowania zewnętrznego sterownika. W tym celu E+L oferuje szeroką gamę czujników i modułów wejścia/wyjścia. Wszystkie napędy są standardowo wyposażone w zarządzanie oparte na sieci Web. Oznacza to, że po podłączeniu za pośrednictwem Ethernetu silnik reaguje na przeglądarkę komputera PC, co umożliwia wprowadzanie ustawień i sprawdzanie statusów. E+L przywiązuje jednak dużą wagę do otwartej łączności i dlatego oferuje również otwarty dostęp poprzez Ethernet/UDP lub certyfikowane standardowe protokoły takie jak Ethernet/IP, Profinet i Powerlink.

W ten sposób nowe napędy obrotowe, jak również sprawdzone napędy liniowe typu AG 9 doskonale wkomponowują się w technologię EL.NET firmy Erhardt+Leimer.

Na stoisku firma E+L zaprezentuje również nową ramę wychylną ELGUIDER DRB33 ze zmotoryzowanym pozycjonowaniem czujnika VS 80, inne ramy wychylne i czujniki do prowadzenia wstęgi, jak również różnorodne sprawdzone komponenty do pomiaru i kontroli naciągu wstęgi. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer