Inteligentne roboty wspomogą procesy logistyczne
1 Jan 1970 12:36

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Roboty są w stanie skrócić procesy pakowania – z tego względu stają się niezastąpione w centrach dystrybucyjnych. Ale brakuje im inteligencji; typowa dla ludzi zdolność przewidywania połączona z umiejętnością samodzielnego myślenia sprawia, że pracownik fizyczny nadal potrafi wykonać pracę robota znacznie szybciej. 

O ile zechce powtarzać w nieskończoność mechaniczne czynności. A z reguły nie chce. 

Roboty doskonale sprawdzają się w wykonywaniu rutynowych działań. Można zaprogramować je do podnoszenia obiektów i układania ich w pojemniku lub na przenośniku taśmowym. To rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę. Ponieważ roboty nie potrafią oszacować skutków kontaktu manipulatora z przedmiotem, a tym bardziej kontaktu przenoszonego przez siebie przedmiotu z podłożem – paletą, pudłem czy przenośnikiem taśmowym (w języku angielskim mówi się w takim przypadku, że nie są one „impact-aware”), ich ramiona zatrzymują się tuż przed podniesieniem paczki lub ułożeniem jej w ustalonym miejscu. To zapobiega zbyt silnemu uderzeniu przez produkt w jakąkolwiek przeszkodę i jego uszkodzeniu.

Ludzie znacznie lepiej przewidują efekty kontaktu i dlatego są dużo szybsi. Potrafią położyć paczkę na taśmie przenośnika krótkim, płynnym ruchem, a nawet rzucić ją bez ryzyka uszkodzenia produktu, taśmy czy siebie samych.

Ta konstatacja skłoniła inżynierów z TU/e (Politechniki w Eindhoven) wspólnie z dwiema innymi szkołami wyższymi (Politechniką Monachijską, TUM) oraz Politechniką w Lozannie (EPFL), francuskim ośrodkiem badawczym CRNS i czterema kooperującymi firmami (Vanderlande i Smart Robotics, Franka Emika oraz szwedzkie Algoryx) do uruchomienia czteroletniego projektu badawczego związanego z robotami pakującymi, które są w stanie zastąpić człowieka w tego rodzaju zadaniach. Celem programu jest stworzenie robota logistycznego, który potrafi niezawodnie przewidywać efekty silnego lub lekkiego kontaktu przedmiotów w trakcie procesów pakowania i wykorzystać tę umiejętność do efektywniejszego układania produktów. Alessandro Saccon, szef projektu z ramienia TU/e, ocenia, że taki robot potrafiłby pracować o 10% szybciej od konwencjonalnego modelu.

Uczestnicy chcą osiągnąć swój cel kilkoma sposobami: poprzez zaprojektowanie zaawansowanych modeli robotów zdolnych przewidzieć skutki impaktu w procesie pakowania; poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji, która nauczy robota, jak poruszać się szybciej bez powodowania uszkodzeń; oraz przez stworzenie zaawansowanych czujników działających jak oczy i uszy robota, dzięki którym uzyska informacje o skutkach takiej kolizji.

Projekt o nazwie I.AM, będącej akronimem angielskich słów Impact Aware Manipulation, otrzymał finansowe wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 4,4 mln euro. Więcej informacji na jego temat dostępnych jest na oficjalnej stronie I.AM. 

 

Oprac. TK