Introzap rozszerza ofertę maszyn
1 Jan 1970 12:03

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Introzap po wielu miesiącach pracy zdalnej wymuszonej przez pandemię koronawirusa wraca stopniowo do normalności. Choć rynek boryka się ciągle z problemami wynikającymi z załamania dostaw tektury falistej, Introzap regularnie poszerza swoją ofertę: tym razem o RD 115S, rotacyjną sztancę z drukiem fleksograficznym.


Jak Introzap poradził sobie w czasach pandemii? Czy wpłynęła ona na Państwa działalność i popyt na oferowane przez Was produkty?

Anna Moryson-Stolarczyk, prezes firmy Introzap: Nie ma chyba firmy, na której działalność nie wpłynąłby stan pandemii. Introzap, który prowadzi zarówno sprzedaż maszyn i części, jak i serwis oraz doradztwo techniczne, również musiał zmierzyć się ze skutkami lockdownu. Praca zdalna – tak w naszej firmie, jak i w firmach współpracujących – była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Wszelkie kontakty z klientami zostały ograniczone do rozmów telefonicznych i wysyłania e-maili; tę działalność znacznie rozbudowaliśmy. Zainicjowaliśmy kompletnie dla nas nową formę komunikacji – telekonferencje z klientami, a najczęściej z grupami klientów. Staraliśmy się, by rozpoczęte projekty miały swój dalszy bieg. Niestety z wiadomych względów nie mogliśmy zaproponować klientom wyjazdów do naszego Demo Centrum w fabryce Kolbusa w Rahden czy wyjazdów do zakładów referencyjnych w kraju i za granicą. Musieliśmy również ograniczyć (a w praktyce zawiesić) pokazy i testy maszyn, które znajdowały się w naszej siedzibie w Tychach (cyfrowe maszyny Autobox do produkcji pudeł z tektury falistej oraz maszyny do produkcji pudełek typu Premium). Ograniczona została również aktywność działu serwisu i serwisantów wskutek „zamknięcia się” firm na przyjmowanie osób obcych, a również z bardzo prozaicznego powodu: braku możliwości zapewnienia noclegu przy dłuższych naprawach czy montażach.

Działalność firmy nie została zawieszona nawet na jeden dzień. Na bieżąco odpowiadaliśmy na zapytania klientów oraz realizowaliśmy zamówienia na części zamienne i materiały. Wśród klientów zauważyliśmy jednak zmniejszoną chęć do inwestowania oraz wyczekiwanie na skutki pandemii i na to, „co przyniesie przyszłość”: jak będzie wyglądała sytuacja ekonomiczna w kraju, branży i ich firmach. 

Które z maszyn Kolbus w Waszej ofercie cieszą się obecnie największą popularnością? 

Jolanta Szafranek, dział handlowy w firmie Introzap: W naszej ofercie niezmiennie dużą popularnością cieszą się maszyny do montażu okładek książkowych typ DA, wykorzystywane również do produkcji elementów pudełek typu Premium. Sprowadziliśmy niedawno do Polski pierwszą maszynę typ DA 290 do obróbki formatów 1050x735 mm. Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie pozostałymi maszynami do produkcji pudelek z tektury litej – do żłobkowania formatek tektury, wykrawania, wkładania magnesów itp. W bieżącym roku instalujemy kilka maszyn z tej grupy. 

W związku z załamaniem rynku tektury falistej – oznaczającym potężne opóźnienia oraz ograniczenia w dostawach surowców i produktów gotowych – nie obserwujemy wielkiego zapotrzebowania na nowe maszyny produkujące pudła z tektury falistej. Klienci z trudem zapewniają ciągłość produkcji maszyn, które już użytkują. A przecież popyt na opakowania z tektury falistej wzrósł znacznie w czasach pandemii w związku ze wzrostem dostaw towarów przez kurierów, pocztę, przy spadku dostaw bezpośrednich.

W ofercie firmy Kolbus znalazła się nowa RD 115S, rotacyjna sztanca z drukiem fleksograficznym. Czy możemy dokładniej zaprezentować to urządzenie naszym czytelnikom?

Adam Kokoszka, przedstawiciel handlowy: Sztanca rotacyjna z drukiem fleksograficznym RD 115S to modułowe rozwiązanie o wysokiej wydajności, któremu niestraszne są duże nakłady, zmiany produkcyjne i krótkie terminy. Nasza sztanca jest przeznaczona dla zakładów produkcyjnych, które są dobrze wyposażone i zaopatrzone w surowiec. Jej wysoka wydajność – aż do 12 tys. opakowań na godzinę – może konkurować ze znanymi maszynami na rynku, jednocześnie zachowując najwyższą jakość zadruku i wykrawania. RD115S jest nowością tylko na rynku europejskim; jeśli chodzi o rynek amerykański, maszyna jest tam dobrze znana i ceniona. Za jej projekt, budowę i dystrybucję na tamtejszym rynku odpowiada firma Hycorr – amerykański producent maszyn do produkcji opakowań specjalizujący się w sztancach rotacyjnych od 35 lat. Najbardziej innowacyjne rozwiązanie Hycorra, zastosowane już w pierwszej maszynie z roku 1986, to transport podciśnieniowy – system bardzo wytrzymałych rolek o zerowym zużyciu zapewniający ogromną wydajność, a zarazem jakość. W ramach ciekawostki: ta maszyna działa bezproblemowo do dzisiaj po 35 latach pracy. 

Był to jeden z powodów, dla których firma Kolbus postawiła właśnie na Hycorr. Po przejęciu spółki w roku 2011 kolejnym krokiem było przystosowanie najlepszego rozwiązania Hycorr – sztancy RD 115S – do rynku europejskiego. Kilka lat później w fabryce i jednocześnie siedzibie firmy Kolbus w Rahden, znajdującej się w samym sercu Północnej Westfalii, rozpoczęła się faza projektowa pierwszej europejskiej sztancy rotacyjnej RD 115S, a budowę pierwszej maszyny ukończono w 2019 roku.

Cechą szczególną RD 115S jest jej budowa, a właściwie konstrukcja. Jest ona w pełni modułowa, co oznacza, że jest w pełni dostosowywalna, innymi słowy: każdy moduł maszyny może zostać odpowiednio wyposażony. W dodatku jest to maszyna typu lowboard, dzięki czemu modernizacja lub instalacja nowych modułów nie jest problemem. W sztancy można zainstalować aż do ośmiu fleksograficznych zespołów drukujących. Konstruktorzy opracowują nowe moduły i rozwiązania; ostatnim z nich jest nasz Bundle Stacker: urządzenie układające arkusze w stosy. Nasza maszyna – jak przystało na linię lowboard – jest posadowiona na szynach, co pozwala na rozjeżdżanie wszystkich modułów, razem, osobno i w dowolnej konfiguracji, a tym samym zwiększanie możliwości zakładu, zwłaszcza produkcji i prac konserwacyjnych. Dodatkowo wszystkie elementy maszyny odpowiadające za jakość produkcji (w tym transport) są wyposażone we własny, niezależny serwonapęd. 

RD 115S jest bardzo wytrzymała i odporna na wibracje, ponieważ jej części są odlewane z żeliwa w fabryce w Rahden. Niektóre części maszyny były projektowane i rozwijane od zera właśnie tam, przykładowo nasz samonakładak, układ elektryczny czy system sterowania. W połączeniu z zastosowanymi technologiami zadruku fleksograficznego, transportu podciśnieniowego i powyższymi nasze rozwiązanie pozwala na niebywałą precyzję podczas pasowania i wykrawania.

Dzisiaj klienci zwracają jednak coraz większą uwagę na zrównoważony charakter wybieranych rozwiązań. Czy RD 115S ma im coś do zaproponowania w tym zakresie?

Jolanta Szafranek: Warto tu zwrócić uwagę na wydajność, w tym energetyczną, tego urządzenia. Zrównoważona produkcja to nie tani chwyt marketingowy, producenci maszyn coraz częściej przekonują się do rozwiązań oszczędnościowych. Wyścig innowacji ekologicznych już się rozpoczął, a nasza maszyna może poszczycić się chociażby tym, że w naszym rozwiązaniu nieużywana powierzchnia transportująca jest automatycznie odłączana od zasilania (podobnie dzieje się z większością nieużywanych elementów maszyny), podczas gdy przy zwykłych rozwiązaniach (np. taśmie) nie ma takiej możliwości. 

Niezawodność rolek transportujących jest jedną z głównych zalet naszej maszyny, ponieważ wymiana części w rozwiązaniach taśmowych trwa bardzo długo i jest bardzo droga. Kolejną oszczędność zyskujemy w kwestii wymiarów urządzenia, które jest kompaktowe (oczywiście w zależności od ilości zainstalowanych modułów). Jeśli chodzi o dane techniczne, to maksymalna szerokość wprowadzanego arkusza wynosi aż 2921 mm, a maksymalna długość (z wykorzystaniem funkcji Skip Feed) to 3080 mm! Testy „finger print” przeprowadzone w obecności ekspertów przebiegły wyśmienicie i wykazały najwyższy poziom jakości zadruku. Ponadto nasza maszyna otrzymała certyfikat bezpieczeństwa CE jako pierwsza sztanca rotacyjna, co gwarantuje bezpieczną pracę operatorów i techników.

Na koniec warto podsumować, że dzięki naszemu doświadczeniu możemy pochwalić się doskonałą wiedzą na temat maszyn, wspaniałymi relacjami z klientami i profesjonalizmem. To pozwala nam ze spokojem wprowadzać sztancę na rynek europejski. Niezawodności maszyn firmy Kolbus dowodzi liczba firm, które rozwijały się i będą się rozwijać dzięki ich wykorzystaniu. Warto także pamiętać, że modułowość sztancy pozwala na w pełni kontrolowany zakup. Zakłady produkcyjne mają dowolność w kwestii dostosowywania maszyny zarówno przed zakupem, jak i po nim. Stanowisko firmy Kolbus jest następujące: RD 115S ma konkurować z maszynami z najwyższej półki, oferując najlepsze rozwiązanie w korzystniejszej cenie. Dzięki temu mamy pewność, że nasza sztanca może być dla wielu zakładów strzałem w dziesiątkę.

Jak układa się współpraca z firmą Kolbus? Czy jej maszyny cieszą się powodzeniem wśród polskich klientów? 

Anna Moryson-Stolarczyk: Współpraca z Kolbusem, którego wyłącznym przedstawicielem na Polskę jesteśmy od 20 lat, układa się bardzo dobrze. Na bieżąco otrzymujemy oferty oraz informacje o nowych produktach. Nasi serwisanci i przedstawiciele handlowi przechodzą regularne szkolenia. W najbliższym czasie planowana jest seria imprez o charakterze „Open House” dla grup klientów, których celem będzie prezentacja nowych produktów z fabryki Kolbusa. Z niecierpliwością czekamy na te wspólne wyjazdy, które zawsze są bardzo pożyteczne zarówno dla naszych klientów, jak i dla nas. 

Jakich zmian (może nowości) mogą spodziewać się klienci po firmie Introzap w nadchodzących miesiącach? 

Anna Moryson-Stolarczyk: Szczerze mówiąc od maja „nadrabiamy zaległości” w odwiedzaniu klientów i szerokim informowaniu o naszej ofercie, jej nowościach (również za pośrednictwem prasy branżowej), udziale w konferencjach itp. Planujemy wyjazdy przedstawicieli firm zainteresowanych naszą ofertą do fabryki w Rahden i firm referencyjnych. Niedługo będziemy mieli niespodziankę dla producentów pudełek z tektury litej: maszyny do formowania pudełek i ich oklejania w kompletnie nowej technologii. Wkrótce poinformujemy Państwa o szczegółach tej oferty.

Firma Kolbus jest jednym z wystawców na targach FachPack, w trakcie których udzielać będzie szczegółowych informacji na temat rozwiązań dostępnych również w ofercie Introzap.

Dziękuję za rozmowę.