W dzisiejszym rozwoju technologii poligraficznej druk cyfrowy jest najnowszą techniką druku stosowaną na świecie. Charakteryzuje się procesem drukowania cyfrowych obrazów bezpośrednio na różnych podłożach. W przeciwieństwie do druku offsetowego, nie ma potrzeby stosowania płyt drukarskich czy też – tak jak w druku fleksograficznym – kosztownych klisz fotopolimerowych. Projekty do druku mogą być wysyłane bezpośrednio do cyfrowej maszyny. Można je wydrukować na papierze fotograficznym, płótnie, tkaninie, papierze, tekturze falistej itp.
Druk cyfrowy ma szeroki zakres zastosowań, od komercyjnych i reklamowych po projekty spersonalizowane. Ta forma druku odgrywa również niebagatelną rolę w druku przemysłowym. Można ją wykorzystać na przykład w produkcji wydruków wielkoformatowych.
Cyfrowe maszyny drukarskie nie wymagają stosowania płyt drukowych. Zamiast używać metalowych płyt do przenoszenia obrazu, urządzenia odwzorowują obraz bezpośrednio na podłożu.
Ten fakt ma ogromny wpływ na cenę w porównaniu z innymi alternatywnymi metodami drukowania. Technologia cyfrowego druku szybko się rozwija, a wydajność wysokiej jakości wydruków cyfrowych stale rośnie. Postęp ten zapewnia jakość wydruku powierzonych materiałów zbliżoną do druku offsetowego, nieporównywalną z wydrukami otrzymywanymi na wcześniejszych etapach rozwoju tej technologii. Dotychczas większość ekspertów w tej dziedzinie była zdania, że technologia druku offsetowego charakteryzuje się najwyższą jakością. Obecnie druk cyfrowy w swoim dynamicznym rozwoju coraz częściej stanowi alternatywę dla niskonakładowych prac offsetowych, a kto przewidzi, jaki poziom osiągnie za kolejne kilka lat?
Firma TFP Sp. z o.o. znana jest z inwestowania w nowoczesne rozwiązania i oferuje produkty, które są zgodne z trendem światowego rynku. Portfel technologiczny druku został powiększony o bardzo interesujące i nowoczesne rozwiązanie – wielkoformatową drukarnię cyfrową wykorzystującą druk tuszami wodnymi. Maszyna, która została uruchomiona w tym roku, ma unikalne na skalę światową możliwości. Firma HP wyprodukowała wyjątkową maszynę drukującą. Druk z prędkością do 75 metrów bieżących na minutę obecnie nie stanowi problemu. Opatentowana technologia produkcji tuszy otwiera nowe zastosowania produkcyjne. Bezpieczny tusz, wyprodukowany na bazie wody, umożliwia druk cyfrowy także opakowań z tektury falistej przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zapewni to nowy poziom wszechstronności dla szerokiej gamy rozwiązań i możliwość wykorzystania powlekanych lub niepowlekanych papierów pokryciowych tektury falistej, z jakością nieustępującą technologii druku offsetowego. Zastosowana w C500 technologia pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1200 dpi i drukowanie bezpośrednio na tekturze falistej od fali E do pięciowarstwowej fali BC. Maksymalny rozmiar arkusza to 1,32 m x 2,5 m.
Sama maszyna jest wspaniałym narzędziem, lecz aby mogła stabilnie pracować, niezbędne jest odpowiednie środowisko. Od pierwszych dni instalacji Dział Rozwoju TFP Sp. z o.o., wspierany przez oprogramowanie firmy Esko, rozwija funkcjonalność obecnych systemów zarządzania projektami. Czas wprowadzania na rynek projektów bardzo się skrócił. Musimy szybko i dokładnie tworzyć projekty, które spełniają nawet najbardziej rygorystyczne specyfikacje właściciela marki. Jednocześnie prace graficzne muszą wyróżniać się na półkach i „uwodzić” klientów. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania informatyczne nie jest już konieczne, a raczej niezbędne, by zaspokoić rosnące potrzeby klientów. Druk cyfrowy jest również idealną platformą dla personalizacji. Jeśli chcemy łatwo modyfikować obrazy i informacje za pomocą druku zmiennych danych (VDP), to druk cyfrowy jest najlepszą drogą. Wraz z postępem w zakresie jakości i szybkości druku poprzednie wady tej technologii szybko znikają, a cyfrowe maszyny drukarskie wypełniają lukę w stosunku do druku offsetowego. Personalizacja opakowań nie byłaby możliwa, gdyby nie maszyna, która pozwala drukować niskonakładowe wolumeny. Opracowanie takich projektów wymaga specjalnych rozwiązań; używając standardowych narzędzi graficznych wymagałoby to kilku dni pracy grafika. Obecnie zajmuje to zaledwie kilka minut.
Sukcesywny rozwój systemów IT jest bardzo ważny, by zachować stabilność i oferować produkt na takim poziomie, jakiego wymaga współczesny rynek opakowań.
Rynek opakowań z tektury falistej zmienia się dynamicznie, a wraz z ciągłym wzrostem popytu niezwykle ważne jest, abyśmy znaleźli idealne rozwiązania w tym zakresie, które pomogą wyeliminować opóźnienia i błędy. Technologia druku cyfrowego na pewno wyróżnia się w szybkiej i efektywnie niskiej kosztowo produkcji „na żądanie” i krótkich nakładów. Druk cyfrowy rewolucyjnie zmienił zasady rynku opakowań niskonakładowych, a technologia ta z dnia na dzień się udoskonala. Wraz z nią TFP Sp. z o.o. zmienia się dla Was.
Bartosz Miśkiewicz
Kierownik Działu Rozwoju TFP Sp. z o.o.