Piktogramy lub symbole nadrukowane na opakowaniach mogą przyczynić się do podniesienia poziomu recyklingu w Europie i pomóc w realizacji zobowiązań ekologicznych firm na kontynencie. Europejskie stowarzyszenia producentów opakowań i dostawców usług druku znalazły się w gronie 39 organizacji wzywających do stworzenia systemu ustandaryzowanych symboli, które pomogą w podniesieniu skali recyklingu w krajach Unii Europejskiej dzięki możliwości bardziej efektywnej zbiórki odpadów pokonsumenckich.
Sygnatariusze obawiają się, że zróżnicowanie przepisów w poszczególnych krajach może spowodować „nierównomierną i odmienną implementację prawa UE na poziomie krajowym, która utrudni wolny przepływ towarów” – czytamy we wspólnym oświadczeniu. Poza hamowaniem swobodnego przepływu towarów, co jest sprzeczne z zasadami jednolitego rynku UE, etykietowanie specyficzne dla danego kraju zwiększy marnotrawstwo i koszty ze względu na mnożenie liczby SKU oraz wyzwania związane z zarządzaniem zapasami.
Firmy brytyjskie eksportujące do krajów UE będą musiały dopasowywać opakowania do wymogów każdego kraju, aby sprostać różnym systemom recyklingu, o ile nie zostaną podjęte wysiłki w celu zapewnienia konsumentom standardowych informacji na temat sposobów odzysku opakowań i towarów. Zbieranie odpadów przez konsumentów jest niezbędne, jeśli europejskie kraje chcą osiągnąć długofalowe cele w zakresie recyklingu i mają nadzieję na realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to szczególnie ważne w przypadku tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Dla nowych materiałów, w których skład wchodzą częściowo surowce pozyskane w trakcie recyklingu, konieczne jest wprowadzenie skutecznego systemu zbiórki i sortowania.
W dokumencie przedstawiającym własne stanowisko organizacje europejskie wzywają do przyjęcia serii symboli, które będą zrozumiałe dla konsumentów i nie będą prowadziły do zwiększenia rozmiarów opakowań. Każde porozumienie w sprawie standardowego zestawu takich znaków, które pomogłyby gospodarstwom domowym w zrozumieniu zasad postępowania z odpadami, wymagać będzie kampanii uświadamiającej dla konsumentów. Sposobem na pokonanie problemu braku miejsca na opakowaniu mogą być kody QR lub cyfrowe znaki wodne, zapewniające dostęp do niezbędnych informacji w środowisku wirtualnym.
Jako modelowy przykład organizacje wskazują system symboli opracowany w Danii, który został już tam wprowadzony i zaczyna być stosowany w innych krajach skandynawskich. Składa się on z 91 piktogramów oraz różnych kolorów, które pomagają w klasyfikowaniu materiałów.
Z kolei przykładowo we Włoszech przepisy wymagają stosowania kodów alfanumerycznych, które są zrozumiałe dla producentów lub podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami, ale trudne do zrozumienia dla konsumentów. Tymczasem jeśli wskaźniki recyklingu mają zostać osiągnięte, każdy system musi być łatwo zrozumiały dla wszystkich stron.
Celem wspomnianej inicjatywy jest osiągnięcie do 2030 roku ogólnego poziomu recyklingu na poziomie 55-80%. W przypadku papieru i tektury skala odzysku wynosi obecnie 60%, a ma osiągnąć docelowo 75% w 2025 r. i 85% w 2030 r. Poziom recyklingu tworzyw sztucznych, wynoszący obecnie 22,5%, ma osiągnąć 50% w 2025 roku i 55% pięć lat później.
Wśród organizacji, które podpisały dokument, znalazły się: European Carton Makers Association, European Packaging Alliance, European Federation of Corrugated Board Manufacturers, Finat (reprezentujący producentów etykiet samoprzylepnych), Flexible Packaging Europe, Intergraf oraz Europen, europejska organizacja ds. opakowań i środowiska.
Opracowano na podstawie materiałów serwisu PrintBusiness