Kongres ECMA 2013: dobre perspektywy wzrostu dla branży pudełek składanych
1 Jan 1970 12:44
Stowarzyszenie ECMA grupujące europejskich producentów pudełek składanych gościło na swym kongresie w Dubrowniku 200 delegatów. Uczestnicy spotkania zajęli się oceną nowych rynków i wysłuchali prelekcji z pomysłami na łamanie barier biznesowych oraz ze wskazówkami, w jaki sposób radzić sobie na niezwykle konkurencyjnych rynkach świata, na których działają.
Na wstępie kongresu prezes ECMA Andreas Blaschke (z firmy Mayr-Melnhof Packaging) stwierdził: W bieżącym roku, z dniem 1 lipca, Chorwacja została 28. państwem członkowskim Unii Europejskiej. To dobrze, że ECMA daje przykład swoimi odwiedzinami w Dubrowniku. Tegoroczny temat kongresu: „Poszukiwanie rozwoju” jest największym wyzwaniem dla naszej branży, ale jesteśmy bardzo dobrej myśli co do przyszłości. Cały przebieg kongresu potwierdził prawdziwość jego słów.
Na współczesnym rynku firmy działające w sieci wartości pudełek składanych stoją w obliczu rozmaitych wyzwań, ale i możliwości. W stosunkowo krótkim czasie branża pudełek składanych przestawiła swoją uwagę z poziomu lokalnego/narodowego na Europę jako globalne pole gry. Członkowie ECMA odkryli nowe kraje w roli klientów, ale również producentów, stanęli przed nowymi możliwościami, ale także wyzwaniami. Nowe poziomy wartości i korzyści zapewniają pudełkom składanym jeszcze ważniejszą rolę w różnych łańcuchach handlowych. Optymizm branży dotyczący przyszłości jest zatem, w opinii uczestników kongresu, w pełni uzasadniony.
Jak podsumowali organizatorzy spotkania w Dubrowniku, sukces w biznesie sprowadza się do zasady: musisz rozumieć rynki, na których działasz, oraz klientów kupujących i użytkujących Twoje produkty. Nie istnieje przeciętny rynek ani użytkownik. Współpraca między partnerami w łańcuchu dostaw będzie kluczem do znalezienia najlepszych rozwiązań, a rozwój nie może być definiowany wyłącznie w kategoriach nakładu. Wręcz przeciwnie: przetrwają nie najwięksi, ale najbardziej innowacyjni.
Roland Rex, prezes organizacji Pro Carton, wraz ze swym odpowiednikiem w ECMA Andreasem Blaschke wspólnie zaprezentowali laureatów nagród Pro Carton/ECMA Awards 2013, przyznawanych najbardziej niezwykłym opakowaniom z tektury dostępnym na rynku. Trójka zwycięzców w poszczególnych kategoriach została ogłoszona 19 września podczas uroczystego jubileuszowego balu Pro Carton, który odbył się już po raz 25.
Zwycięzcy 25. konkursu Pro Carton/ECMA Awards
Organizatorzy podkreślają spektakularny sukces tegorocznego konkursu. Zainteresowanie nowymi rozwiązaniami w obszarze opakowań z tektury falistej i litej znacznie wzrosło, o czym świadczy liczba zgłoszeń: dla blisko jednej trzeciej uczestników – najwięcej w historii – był to konkursowy debiut. Główna nagroda Carton of the Year trafiła do firmy Van Genechten za opakowanie na szampana Twinkle Box.
Listę finalistów w ośmiu kategoriach organizacja ogłosiła w sierpniu. Uroczystą galę poprowadzili prezesi Pro Carton oraz ECMA. Wyróżnione najcenniejszą nagrodą opakowanie Twinkle Box to eleganckie pudełko z diamentowym wzorem oraz charakterystyczną wstążką do przenoszenia, która zapewnia efekt spokojnej elegancji. Pudełko utrzymuje niską temperaturę szampana nawet przez dwie godziny i – co nietypowe w przypadku opakowań na ten szlachetny trunek – zakrywa jedynie dwie trzecie długości butelki.
W kategorii najbardziej innowacyjnego rozwiązania z tektury zwyciężył produkt firm Schut Hoes Cartons oraz Deltaclip International – tekturowa alternatywa dla blisko 150-letniego wynalazku, metalowej klamry do papieru. Ekologiczny produkt o nazwie Deltaclip spełnia to samo zadanie, a kosztuje znacznie mniej. Malutka klamra jest produkowana w wielkich ilościach i składana asymetrycznie, co stanowi spore wyzwanie w procesie produkcji.
Na trzecią z głównych nagród – w kategorii zrównoważonego rozwoju – zdaniem jury zasłużył cylindryczny pojemnik na czekoladowe paluszki do wielokrotnego zamykania, którego zawartość w chwili otwarcia rozkłada się niczym bukiet kwiatów. Aby zapewnić optymalną jakość zawartości, firma Van Genechten wykorzystała materiał wykonany z powlekanej tektury i metalizowanej folii, które zapewniają pożądane własności barierowe. Mimo zastosowania folii tektura nadaje się do konwencjonalnego recyklingu. W rezultacie powstaje opakowanie przyciągające wzrok efektownymi kolorami, a jednocześnie spełniające wymogi zrównoważonego rozwoju na etapie produkcji, transportu i recyklingu.
President's Special Award trafiła do firmy Karl Knauer za technologię, która czyni tekturę jeszcze atrakcyjniejszą w miejscu sprzedaży. „Bombay Sapphire jest znakomitym opakowaniem tekturowym, które spełnia wszystkie wymogi sektora napojów. Co więcej, wykorzystuje system LED, który uruchamia się po podniesieniu pudełka. Światła nie zapalają się natychmiast, lecz stopniowo, i pozostają zapalone przez kilka sekund”.
Na zakończenie Andreas Blaschke ogłosił miejsce, w którym odbędzie się kolejny kongres członków ECMA i Pro Carton. Po raz pierwszy oba stowarzyszenia zdecydowały się na jego wspólną organizację. Na jego miejsce wybrano włoskie Sorrento, a wsparcie dla tej idei już zgłosiła organizacja włoskich producentów opakowań GIFASP. „Poprzeczka dla przyszłorocznego kongresu została zawieszona bardzo wysoko” – podsumowują organizatorzy.
Na podstawie informacji ECMA/Pro Carton opracował TK