Kongres ECMA – Pro Carton 2014
1 Jan 1970 12:33
W dniach 17-20 września w Sorrento odbył się pierwszy wspólny kongres zorganizo-wany przez ECMA, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Opakowań Tekturowych oraz Pro Carton, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tektury. Dla członków europejskiej branży producentów pudełek składanych oraz dla ich partnerów z łańcucha dostaw kongres był unikalną okazją do spotkania i wymiany informacji na temat trendów i technologii.
W tegorocznym spotkaniu wzięła udział rekordowa liczba 230 przetwórców opakowań, producentów tektury, branżowych dostawców, właścicieli marek i przedstawicieli sieci handlowych. Kongres obfitował w prezentacje poświęcone tak kluczowym tematom, jak innowacje, współpraca z dostawcami, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo żywności, tak w łańcuchu dostaw, jak i w produkcji opakowań. Uczestnicy zmierzyli się z kwestiami licznych wyzwań, jakie stoją przed branżą pudełek składanych, ale i szans wynikających ze zmiany kanałów sprzedaży detalicznej czy rosnącego znaczenia handlu elektronicznego.
Gotowi na przyszłość
Coraz większa ilość konsumentów kupuje online, a prognozy dla tego kanału sprzedaży zakładają dalszy intensywny wzrost – powiedziała Lisa Byfield-Green, „rewolucjonistka handlu” z brytyjskiej organizacji IGD, badającej zachowania konsumentów. – Zrozumienie ich zwyczajów zakupowych oraz czym różnią się one od kupowania w sklepie tradycyjnym jest kluczowe dla właścicieli marek. Kiedy kupujemy przez Internet, wyszukujemy i porównujemy produkty w specyficzny sposób. Opakowanie staje się najważniejszym czynnikiem pomagającym w odnalezieniu i zakupie produktów już znanych i lubianych przez konsumentów. Atrakcyjna grafika, klarowne określenie wielkości opakowania czy ilości produktu są jeszcze bardziej istotne w sytuacji, kiedy pozbawieni jesteśmy fizycznego kontaktu z kupowanym przedmiotem. Integralną częścią kongresu był Rynek Rozwiązań Biznesowych (Business Solutions Market), w ramach którego uczestnicy w mniejszych grupach mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami oferowanymi przez kluczowych dostawców rynku pudełek składanych.
Polski design doceniony
Kongres był również miejscem wręczenia tegorocznych nagród Pro Carton ECMA Awards dla najbardziej udanych i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opakowań, a także Pro Carton Young Designers Awards dla studentów wzornictwa z Europy. Celem kapituły konkursowej, na czele której stał Satkar Gidda z polskiego oddziału agencji projektowej SiebertHead, było wyłonienie prac wyróżniających się innowacyjnym sposobem wykorzystania kartonu. Opakowanie „Pingwin-witaminowy przyjaciel” autorstwa Magdaleny Witkowicz jury uznało za innowacyjne przez wprowadzony w bryle dynamizm, a także wartości dodane przekazywane za pośrednictwem opakowania. „Pingwin” jest opakowaniem na tran, lekarstwa lub witaminy dla dzieci. Dzięki niemu przyjmowanie tabletek staje się przyjemnością, a dziecko uczy się, że dbanie o zdrowie jest ważne. Opakowanie wykonane z papieru bez użycia kleju jest również ekologiczne i bezpieczne dla dziecka. Ergonomiczna konstrukcja umożliwia trzymanie go w jednej ręce przez osobę dorosłą. Pingwin jest opakowaniem dynamicznym – zmienia swoją postać poprzez interakcję z odbiorcą: jedno naciśnięcie powoduje otwarcie główki i umożliwia dozowanie. Sześcioro finalistów konkursu Young Designers Awards otrzymało zaproszenie na
oficjalną galę, podczas której odbywała się ceremonia wręczenia głównych nagród. Magdalenie Witkowicz, studentce IV roku w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, towarzyszyła jej nauczycielka Agnieszka Andruszkiewicz.
Opakowanie było patronem medialnym wydarzenia. AN