Kwitnie popyt na powłoki funkcjonalne i barierowe
1 Jan 1970 12:49

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Powłoki funkcjonalne – zwłaszcza takie, które nie ograniczają możliwości recyklingu – odgrywają kluczową rolę w ekologicznej ewolucji opakowań na bazie włókien. Kilku dużych producentów papieru, spodziewając się dalszego wzrostu popytu wielu sektorów na nowe serie produktów o wartości dodanej, już zainwestowało w wysokowydajne procesy powlekania swoich materiałów.

W najnowszym badaniu zatytułowanym „Przyszłość powłok funkcjonalnych i barierowych dla papieru i tektury do 2028 r.” firma Smithers szacuje, że w 2023 roku całkowita wartość tego rynku sięgnie kwoty 8,56 mld dolarów, a zużycie wyniesie blisko 3,37 mln ton powłok. Wysokich obrotów mogą spodziewać się również producenci powłok dla materiałów opakowaniowych, którzy – w związku z nowymi celami korporacyjnymi i regulacyjnymi, które zaczną obowiązywać od 2025 r. – inwestują obecnie w badania i rozwój nowych rozwiązań.

Smithers prognozuje, że popyt na powłoki wzrośnie w 2028 r. do 10,79 mld dolarów, co odpowiada średniej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 4,7% w okresie pięcioletnim. W tym samym czasie popyt ilościowy wzrośnie w nieznacznie szybszym tempie +4,8% CAGR, osiągając w 2028 r. roku 4,25 mln ton.

W swoim nowym raporcie Smithers poddaje krytycznej analizie obecne i przyszłe technologie powlekania. Miarodajne ujęcie ilościowe rynku sprawdza perspektywy dla powlekanej tektury falistej, papierów giętkich, kartonu, tektury na napoje i opakowań z włókien formowanych w 13 różnych segmentach opakowań.

Wynika z niego, że największy potencjał rozwoju dotyczy sektora spożywczego, z którego płynie 77% zamówień na powłoki, zwłaszcza na funkcjonalne powłoki barierowe chroniące tekturę przed tłuszczem, olejem i wilgocią. Przepisy dotyczące tworzyw sztucznych jednorazowego użytku przyczyniły się do gwałtownego wzrostu roli papierowych kubków i tacek na żywność oraz do priorytetowego traktowania rozwoju rozwiązań barierowych dla różnych gatunków papieru produkowanego z włókien pochodzących z odzysku. Ewolucja technologii po- wlekania pozwoli na rozszerzenie papierowych opakowań na nowe formaty; przykładem mogą być testy butelek z papieru prowadzone przez kilku znanych właścicieli marek.

Dostawcy liczą na zwiększony popyt na tektury z powłokami funkcjonalnymi z sektorów innych niż żywność i napoje, np. sieci chłodniczych, handlu internetowego, środków higieny osobistej oraz opakowań medycznych. Towarzyszy temu równoległy rozwój systemów do aplikacji powłok o większej zawartości wody. 

Badania Smithers pokazują, że spośród sześciu głównych technologii powlekania najszybszy wzrost odnotują polimery termoplastyczne, a tuż za nimi bariery dla aluminium i silikony. Pomimo ogólnej ekspansji wykorzystanie powłok woskowych ulegnie ograniczeniu w prognozowanym czasie; z kolei powłoki fluorochemiczne będą coraz bardziej wypierane z rynku wraz z zaostrzaniem ograniczeń dotyczących substancji per- i poli-fluoroalkilowych (PFAS).

Opracowano na podstawie materiałów firmy Smithers